Logo
3,7486
(% 0,02)
4,6563
(% 0,15)
Logo

Belediye Şirketlerine Geçirilecek Taşeron İşçi Sayısı Belli Oldu

Belediyeler, bağlı kuruluşları, il özel idareleri ve mahalli idare birliklerinde kaç taşeron işçi çalışıyor? Şirketlere geçirilecek işçi sayısı ne olacak? Yerel yönetimlerde kaç taşeron işçi kapsam dışı kalacak?

Taşeron işçilerin kadroya geçirilme sürecinde hem merkezi idareler hem de belediye, il özel idaresi ve mahalli idare birlikleri çalışmalarını sürdürüyor. Kurumlar, Tespit Komisyonları marifetiyle sürekli işçi kadrosuna ve şirket işçiliği statüsüne geçirilecek hak sahiplerini belirliyor. Bilindiği gibi, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile merkezi kurumlarda çalışan taşeron işçilerin kamuda sürekli işçi kadrosuna geçirilmesi kararlaştırılırken belediye, il özel idareleri ve mahalli idare birliklerinde çalışan taşeron işçilerin ise bu kuruluşların iştiraki olan şirketlerde istihdam edilmesine karar verilmişti.

Bu süreçte en fazla merak edilen konuların başında,  toplamda kaç işçinin kamu kurumları ve belediye şirketlerine geçirileceği geliyor.  Tahmini olarak çeşitli rakamlar telafuz edilse de net rakam verilemiyor. Ancak İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışma, yerel yönetimler yönüyle şirketlerde istihdam edilecek taşeron işçi sayısını ortayı çıkardı.

385 BİN İŞÇİ BELEDİYE ŞİRKETLERİNE GEÇİRİLECEK

Buna göre 696 Sayılı KHK kapsamında yerel yönetimlerdeki toplam 385.452 taşeron işçi, belediye şirketlerine geçirilecek. Bu idarelerde çalışan toplam taşeron işçi sayısı ise 427.413 kişi. Bu işçilerden 343.548’i personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı kapmasında, 83.865’i ise diğer hizmet alımları kapsamında istihdam ediliyor.

Kamu İşçileri Belediye Şirketlerine Geçirilecek Taşeron İşçi Sayısı Belli Oldu

41 BİN TAŞERON İŞÇİ KAPSAM DIŞI KALACAK   

Taşeron olarak çalışan 427.413 işçiden 385.452’si KHK kapsamında şirketlere geçirilirken çeşitli nedenlerle kapsama girmeyen 41.961 kişi eski statülerinde çalışmaya devam edecek.

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün verilerinde, taşeron olarak çalışan işçilerin belediye, bağlı kuruluşlar, il özel idareleri ve mahalli idare birlikleri arasındaki dağılımına da yer verildi. Buna göre 427 bin taşeron işçiden 378 bini belediyelerde, 40 bini bağlı kuruluşlarda, 6 bini il özel idarelerinde, yaklaşık 2 bini de mahalli idare birliklerinde çalışıyor.

İSTİHDAMDA ASLAN PAYI BİT’LERDE OLACAK

Belediye, bağlı kuruluşlar, il özel idareleri ve mahalli idare birliklerinde çalışan toplam personel sayısı ise 748.131 kişi. Bu rakamın 114 bini memur, 14 bini sözleşmeli personel, 86 bini sürekli işçi, 5 bini ise geçici işçilerden oluşuyor. 99 bin kişi de Belediye İktisadi Teşekkülleri (BİT) olarak ifade edilen şirket işçilerinden meydana gelirken geriye kalan 427 bin kişi ise taşeron işçi. Taşeron işçilerin de BİT’lerde istihdam edilmeye başlanmasıyla birlikte bu kapsamdaki işçi sayısı, toplam istihdamın yaklaşık üçte ikisini oluşturacak ağırlığa ulaşacak.

Mahalli İdarelerin Personel Sayıları İçin Tıklayınız

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamı Kapat ▲