Logo
3,7486
(% 0,02)
4,6562
(% 0,14)
Logo

İtiraz Süresini Kaçıran İşçi, Mahkeme Hakkını da Kaybeder

Sürekli işçi kadrosuna başvurusu reddedilenler, itiraz için nelere dikkat etmelidir? İtiraz için hangi tarihler esas alınacak? İtirazlar hangi usullere göre yapılacak?

Tespit Komisyonları, kadro başvurusu kabul ve reddedilen kişilere ilişkin listeleri hızla yayınlıyor. Kurumların yayınladığı listelerde, kamu işçisi olmak isteyen çok sayıda kişinin başvurusunun reddedildiği görülmektedir. Bu aşamada başvuruları reddedilen işçilerin 3 gün içerisinde yazılı itirazda bulunması gerekiyor. Tebliğ’in ilgili maddesi şu şekildedir; Sınavlarda başarılı olamayanlar, ilan tarihinden itibaren öngörülen süre içerisinde gerekçesini de belirtmek suretiyle yazılı olarak itirazda bulunabilir.”

Ancak yine Tebliğ’de tavsiye niteliğinde olmakla beraber, taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin tarihler de yayınlandı. Bu tabloya göre başvurusu reddedilen taşeron işçiler, ilanlara itirazlarını 21- 23 Şubat tarihleri arasında yapacaklar.

YANILTICI YAYINLARA İTİBAR ETMEYİN

Bu tablo nedeniyle kafa karışıklığı söz konusudur. Sosyal medyada bazı kişiler, Tespit Komisyonu listelerine itiraz için Tebliğ’deki tarihleri beklediğini ve 3 günlük hak düşürücü süreyi kaçırdığını beyan etmektedir. Ulusal medyada da itiraz için Tebliğ’deki 21- 23 Şubat tarihlerinin esas alınacağına dair yayınlar yapılmakta, televizyon kanalları bu yönde haberler yayınlamaktadır.

İşçilerin Tebliğ’de kafa karışıklığına yol açan ve tavsiye niteliğinde olan 21- 23 Şubat tarihlerini dikkate almamaları, itirazlarını listelerin ilanından sonra en geç 3 gün içerisinde yapmaları gerekiyor.

Aşağıdaki tablodaki bütün süreler tavsiye niteliğindedir;

Kamu İşçileri İtiraz Süresini Kaçıran İşçi, Mahkeme Hakkını da Kaybeder

3 GÜNLÜK SÜRE KAÇARSA MAHKEME YOLU DA KAPANIR

Hak düşürücü nitelikteki itiraz süresinin kaçırılması durumunda işçiler için sonrasında işletilmesi mümkün olan yargı yolu da kapanır. Zira başvurusu reddedilen işçilerin, idare mahkemelerine dava açma hakkı bulunmaktadır. Ancak öncelikle itirazda bulunulması gerekmektedir. 3 günlük itiraz süresini kaçıran işçi, dava açma hakkını da kaybetmiş olur.

TESPİT KOMİSYONLARI İTİRAZ TARİHLERİNİ YAYINLAMALIDIR

Öte yandan kamu işçisi olmak isteyenlerin başvurularını sonuçlandıran Tespit Komisyonlarından bazıları, ilan duyurularında itirazların hangi tarihler arasında yapılması gerektiğini hatırlatırken bazıları bu konuda bir bilgiye yer vermemektedir. Usul açısından Tespit Komisyonlarının itiraz tarihlerini de yayınlaması gerekir. Çünkü Tebliğ’de itirazların hangi tarih ve süreler içinde olacağına dair bağlayıcı bir hüküm yer almamakta, tavsiye niteliğinde 3 günlük süreden bahsedilmektedir. Bağlayıcı olan, Tespit Komisyonlarının itiraz için ilan edeceği tarih ve sürelerdir.

İTİRAZLAR, YAZILI VE GEREKÇELİ OLACAK  

Başvuruları reddedilen işçilerin itirazlarını gerekçeli ve yazılı yapması da zorunludur. Buna göre başvurusu reddedilen işçi, neden kadroya alınması gerektiğini özetleyerek itirazını yapacaktır.

LİSTELERİ TAKİP EDİN

Tespit Komisyonları, sınava girecek ve giremeyecek olanların listelerini kurumların internet siteleri aracılığıyla ilan ediyorlar. Bu listeler alt işverenlere de bildiriliyor. Ancak işçilere ayrıca tebligat yapılmayacak. İnternet sitelerindeki ilanlar tebligat yerine geçecek. Bu nedenle başvurusu reddedilen işçilerin 3 günlük süreyi kaçırmamak için kurumların internet sayfalarını takip etmeleri önem taşıyor.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamı Kapat ▲