Logo
3,7485
(% 0,02)
4,6551
(% 0,12)
Logo

Kadro Başvurularında Ret Rakamları Neden Yüksek Çıkıyor?

Taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosusuna başvurusunda ret rakamları neden yüksek çıkıyor? Komisyonlar hangi kriterlere göre ret kararı veriyor? Hak sahibi olduğunu değerlendiren işçi ne yapmalı?

Tespit Komisyonları, daimi işçi kadrolarına geçiş başvurularını peş peşe sonuçlandırıyor. Listelerde çok sayıda ret rakamı dikkat çekiyor. Kimi kurumlarda reddedilenlerin sayısı kabul rakamlarına yaklaşıyor. En dikkat çeken örneklerden biri Sağlık Bakanlığı’nda yaşandı. Bakanlık 1020 kişinin başvurusunu kabul ederken 942 kişinin başvurusu reddetti. Benzer şekilde başka kurumlarda da ret sayısının yüksek olduğu dikkat çekiyor.

Peki sürekli işçi kadrosuna geçmek için başvuran taşeron işçilerin başvuruları neden reddediliyor? Tespit Komisyonları hangi kriterlere göre ret kararı veriyor?

KOMİSYONLAR NELERE DİKKAT EDİYOR?

Taşeron işçilerden hangilerinin kadroya alınacağına ilişkin kapsam ve kriterler, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ve bu KHK’nın uygulama usul ve esaslarını belirleyen Tebliğ ile tespit edildi. Tespit Komisyonları, sürekli işçi kadrosu için başvuran işçinin kapsama girip girmediğini, KHK ve Tebliğ ile SGK, Maliye ve Kamu İhale Kurumu’nun yol gösterici nitelikteki genelge ve yazılarını dikkate alarak belirliyor.

‘BELKİ KABUL OLUR’ DÜŞENCESİ BAŞVURU SAYISINI ARTIRIYOR

Ancak KHK ile belirlenen kapsama girmeyen taşeron işçiler de, sosyal çevre yönlendirmesi ve ‘belki kabul olur’ yada ‘ben başvurayım onlar reddetsin’ düşüncesiyle başvuru yapıyor.

Ayrıca kapsama girdiğini yada girmesi gerektiğini değerlendiren taşeron de işçilerin sürekli işçi kadrolarına başvurusu söz konusu oluyor. Bu nedenlere bağlı olarak Tespit Komisyonlarının değerlendirmesinin ardından ret başvurularının yüksek çıktığı görülüyor.

HAK SAHİBİ OLDUĞUNU DÜŞÜNEN İŞÇİ İTİRAZ ETMELİ

Öte yandan Tespit Komisyonlarının hatalı değerlendirme sonucu hak sahibi işçilerin başvurularını reddetme ihtimali de söz konusu. Bu nedenle hak sahibi olduğunu düşünen işçiler Tespit Komisyonu kararlarına itiraz etmeli. Bu itirazların, başvurunun reddine ilişkin ilanın ardından en geç 3 gün içinde yazılı ve gerekçeli olarak yapılması gerekiyor.

İtirazların merkezi kurumlardaki çalışanlar açısından Tespit Komisyonlarına, belediye, il özel idaresi ve mahalli idare çalışanları açısındansa valilikler bünyesinde kurulan İtiraz Komisyonlarına yapılması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamı Kapat ▲