- G:

İşçilerin Ücret Ödemelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir? 12 Soruda Sürekli İşçi Ücret Rehberi!

Ücretler hangi aralıklarla ve hangi oranlarda artırılmalıdır? Ücreti artırılmayan işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi? Ücreti ödenmeyen işçi iş görmekten kaçınabilir mi?

İş sözleşmesinin esaslı unsurları, işçinin çalışma borcu, işverenin ise bunun karşılığında ücret ödeme borcudur.

İş ilişkisinin temeli bu iki unsun üzerine kuruludur.

İş Kanunu’nda ücret; bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır. (4857 Sayılı Kanun/ 32. Maddesi)

Gelir Vergisi Kanunu’nda ücret; İşverene tabi belirli bir işyerine bağlı

olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve

para ile temsil edilebilen menfaatlerdir. (193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu/61. Maddesi)

Çıplak ücret, işçinin günlük veya aylık yevmiyesinin karşılığı olan brüt kazancı ifade eder.

Giydirilmiş ücret (geniş anlamda ücret) ise iş sözleşmesi, toplu iş sözleşmesi veya kanundan doğan para ve para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerin dar anlamda ücrete eklenmesi suretiyle bulunan ücrettir.

Bu para ve para ile ölçülmesi mümkün menfaatler; ikramiye, prim, ilave tediye vb. ile nakdi ve  ayni sosyal yardımlardır.

Daha açık bir ifade ile giydirilmiş ücret, işçilerin asıl ücretlerine ilaveten aldıkları (ücret ekleri), ücrete bağlı ödemeler, ücret benzeri ödemeler ile ayni ve nakdi sosyal yardımlardan oluşmaktadır.

Giydirilmiş ücret, kıdem tazminatına esas alınacak olan ücretin tespitinde dikkate alınır. Böylece asıl ücrete ek olarak işçiye sağlanan para veya para ile ölçülebilen menfaatler göz önünde tutulur.

Peki işçilerin ücret ödemelerinde nelere dikkat edilmelidir?

İşçilerin ücret ödemelerinde dikkat etmeleri gereken hususları, sizler için 12 Soruda özetledik.  

(Foto haberin devamı için lütfen alt bölümdeki sayfa linklerine tıklayınız.)

28 Mar 2022 - 14:29 - İşçi Maaşı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.