İşçinin Eşi Adına Ödediği Doğum Borçlanması, Vergi İndirimde Dikkate Alınır mı?

İşçinin eşi adına Sosyal Güvenlik Kurumuna doğum borçlanması için ödediği primlerin Gelir Vergisinden indirimi mümkün müdür?

Doğum borçlanması, kadın çalışanlar için 1 Ekim 2008 itibariyle geçerli olan bir uygulamadır.

Doğum yaptığı için iş hayatına ara vermek zorunda olan kadın işçilere, 3 çocukla sınırlı olmak üzere, her çocuk için 2 yıl (720 gün) borçlanma hakkı tanınmıştır. Dolayısıyla toplamda 6 yıl ve 2160 gün borçlanma hakkı söz konusudur.

Doğum borçlanması, emeklilik için prim gününe ihtiyaç duyan annelerin imdadına yetişecek bir düzenlemedir.

Gelir Vergisi Kanunu, doğum borçlanması amacıyla SGK’ya yapılan ödemelerin, vergi matrahından indirilmesine imkan tanımaktadır.

Peki işçinin eşi adına ödediği doğum borçlanması primi de vergi indirimine konu yapılabilir mi?  

Bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Özelgesi şu şekildedir: 

T.C.

ORDU VALİLİĞİ

Defterdarlık Gelir Müdürlüğü

Sayı: B.07.4.DEF.0.52.10.00-002-24/ 13/09/2011
Konu: Eş adına Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenen doğum borçlanmasının vergide indirim konusu.

İlgide kayıtlı özelge talep formu ve eklerinde, İlimiz ... İlköğretim Okulunda öğretmen olarak görev yaptığınızı ve eşiniz adına Sosyal Güvenlik Kurumuna doğum borçlanması için ödemiş olduğunuz primlerin, ücretinizin safi tutarının tespitinde indirim konusu yapılıp yapılmayacağı hususunda görüşümüzü talep ettiğiniz anlaşılmaktadır.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 61 inci maddesinde ücretin tanımı yapılmış olup, 63 üncü maddesinde ise, ücretin gerçek safi değerinin işveren tarafından verilen para ve ayınlarla sağlanan menfaatler toplamından aynı maddede 5 bent halinde sayılan indirimler yapıldıktan sonra kalan miktar olduğu hüküm altına alınmıştır.

Gelir Vergisi Kanununun 63/2 numaralı bendinde ise, Kanunla kurulan emekli sandıkları ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde belirtilen sandıklara ödenen aidat ve primlerin gayrisafi ücretten indirilebileceği belirtilmiş ve 111 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde ayrıntılı açıklamalara yer verilmiştir.

Buna göre, kanunla kurulun emekli sandıkları ile 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesine göre kurulmuş sandıklara ödenen prim ve aidatların ücretin gayrisafi tutarından indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.

Ancak, söz konusu madde hükmü ücretlinin eşi, çocukları veya bakmakla yükümlü olan kimseler adına ödenen aidat ve primleri kapsamamaktadır. Bu nedenle, eşiniz adına Sosyal Güvenlik Kurumuna doğum borçlanması için ödediğiniz primin gayrisafi ücretinizden indirim konusu yapılması mümkün değildir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Sonuç olarak  Gelir İdaresi Başkanlığı, SGK'ya ödenen prim ve aidatların gelir vergisinde indirim konusu yapılmasının mümkün olduğunu, ancak, söz konusu düzenlemenin işçinin eşi, çocukları veya bakmakla yükümlü olan kimseler adına ödenen aidat ve primleri kapsamadığını belirtmiştir. Bu nedenle, işçinin eşi adına Sosyal Güvenlik Kurumuna doğum borçlanması için ödediği primlerin Gelir Vergisinden indirimi mümkün değildir. 

13 Eyl 2022 - 11:00 - İşçi Maaşı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.