23 Nisan Cumartesi Günü Çalışan İşçi Kaç Yevmiye Alır?

23 Nisan 2022 Cumartesi günü çalışan sürekli işçi, +2 yevmiyeye hak kazanır mı? 23 Nisan Cumartesi günü, akti tatil nedeniyle çalışmayan işçi açısından herhangi bir ilave ücret söz konusu olur mu?

Bu yıl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Cumartesi gününe denk gelmektedir.

Bu durumda Cumartesi günü çalışan işçilerin ne kadar yevmiye alacağı merak konusu olmaktadır.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; Cumartesi günü normal şartlarda çalışma günüdür. Ancak kamu kurumlarında, 45 saatlik haftalık çalışma süresi hafta içi tamamlandığından veya kurumlar hafta sonu kapalı olduğundan Cumartesi günü akti tatil olarak değerlendirilmektedir.

Ancak Cumartesi günü çalışması gereken işçiler açısından bugün, mesai günüdür.

Dolayısıyla 23 Nisan 2022 Cumartesi günü çalışan işçilere, Ulusal Bayram ve Genel Tatil (UBGT) çalışmasına ilişkin mevzuat uygulanır.

UBGT günlerinin hangileri olduğu mevzuatta düzenlenmiştir.

Genel tatil ücreti açsından, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 47 maddesinde “Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir.” hükmü getirilmiştir.

Buna göre, bu günlerde çalışılması halinde çalışılan her gün için işçilere ilave 1 günlük yevmiyenin daha ödenmesi gerekmektedir.

Ancak Kanun’da UBGT için öngörülün ilave ücretler, toplu sözleşmelerle artırılabilmektedir. Nitekim pek çok toplu sözleşmede genel tatilde çalışan işçinin 2 ilave yevmiye alacağı yazılıdır.

Dolayısıyla kamu kurumlarında Ulusal Bayram ve Genel Tatilde çalışan işçilere +2 yevmiye verilmesi gerekir.

23 Nisan 2022 Cumartesi günü çalışması da Ulusal Bayram ve Genel Tatil çalışması olacağından bugünlerde çalışan işçilere +2 yevmiye ödenir.

Diğer yandan UBGT günlerinde işçinin kaç saat çalıştığının da önemi yoktur. 1 saat bile çalışma +2 yevmiyeye hak kazanır.

Bir diğer ifade ile kanun maddesine göre, genel tatil çalışması ücretinin ödenmesinde, genel tatil günü kaç saat çalışıldığının bir önemi olmayıp, bir genel tatil gününde günlük 7,5 saatten az çalışılması halinde dahi, çalışmasa da kanunen verilmesi gereken günlük 1 yevmiyeye ilaveten 1 günlük yevmiye daha (toplu sözleşme varsa 2 yevmiye daha) çalışma ücreti olarak verilmelidir. 

Aynı şekilde hafta tatili çalışması ücretinin ödenmesinde, hafta tatili gününde kaç saat çalışıldığının bir önemi olmayıp, bir hafta tatili gününde günlük 7,5 saatten az çalışılması halinde dahi, çalışmasa da kanunen verilmesi gereken günlük 1 yevmiyeye ilaveten 1,5 günlük yevmiye daha (toplu sözleşme varsa 2 yevmiye daha) çalışma ücreti olarak verilmelidir.

Kamu kurumlarındaki sürekli işçiler açısından toplu sözleşmelerde genellikle, bayram ve hafta tatili çalışmasında +2 yevmiye verileceği öngörülmüştür.  

Sonuç olarak 23 Nisan 2022 Cumartesi günü çalışan sürekli işçi, Ulusal Bayram ve Genel Tatil çalışması yapacağından +2 yevmiyeye hak kazanır. 23 Nisan Cumartesi günü akti tatil nedeniyle çalışmayan işçi açısındansa herhangi bir ilave ücret söz konusu olmayacaktır.

Cumartesi gününün toplu sözleşme veya iş sözleşmesiyle Hafta Tatil olarak tespit edildiği işçiler açısındansa "genel tatil-hafta tatili çakışması" sözkonusu olacaktır.    

22 Nis 2022 - 10:00 - Fazla Mesai


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.