İdari İzin ve Tatil Günleri, Yıllık İzinden Düşülür mü?

5 Mayıs Perşembe ile 6 Mayıs Cuma günleri Cumhurbaşkanı Kararı ile idari izin ilan edilirse bu durumda söz konusu günler yıllık izinden düşülür mü?

Ramazan Bayramına sayılı günler kala, işçi -  memur milyonlarca çalışanın gözü Ramazan Bayramı tatiline çevrildi.

En çok merak edilen konuların başında, bayram tatilinin 9 güne çıkıp çıkmayacağı geliyor.

Güçlü beklenti; Ramazan Bayram tatilinin perşembe ve cuma günleri de eklenerek 9 güne çıkarılması yönündeydi.

Ancak henüz bu yönde bir karar alınmadı.

Eğer yeni bir gelişme olmaz ise Ramazan Bayram tatili 5 gün olacak.

Bu durumda bayram tatilini 9 güne çıkarmak isteyen çalışanlar çözüm arayışına girişti.

Diğer yandan işçilerin idari izin ve bayram tatillerinin yıllık izinden düşülüp düşülmeyeceği de zaman zaman gündeme gelmektedir.

4857 sayılı İş Kanunu’nun Yıllık Ücretli İzin Uygulaması başlıklı 56. maddesinde; “Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.” hükmüne yer verilmiştir.

Buna göre yıllık ücretli izne ayrılan işçinin izin başlama ve bitiş tarihleri arasına denk gelen ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. Sadece iş günleri yıllık izinden düşülür.

Dolayısıyla işçinin yıllık ücretli izin günlerine denk gelen tatil günleri yıllık izin süresinden düşülmez.

Kanunda Cumartesi günü de hafta tatili olarak sayılmamıştır. İş Kanununa göre Cumartesi günü iş gününden sayılmaktadır. 

Dolayısıyla Cumartesi günü, toplu iş sözleşmesi ya da bireysel iş sözleşmesiyle açık şekilde hafta tatili olarak ilan edilmemişse yıllık izinden düşülür.

Sonuç olarak işçinin kullandığı yıllık ücretli izin süresine denk gelen; Pazar günleri ile 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 30 Ağustos, 29 Ekim, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı günleri yıllık ücretli izin süresinden sayılmaz.

Bu nedenle Ramazan bayramını 9 güne çıkarmak isteyen ve bu amaçla 5 Mayıs Perşembe ile 6 Mayıs Cuma günlerinde izin almak isteyen işçiler için, eğer işveren tarafından izin verilirse bu günler yıllık izinden düşer.

Ancak 5 Mayıs Perşembe ile 6 Mayıs Cuma günleri Cumhurbaşkanı Kararı ile idari izin ilan edilirse bu durumda söz konusu günler yıllık izinden düşülmez.

 

28 Nis 2022 - 10:30 - Yıllık İzin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.