Yargıtay'dan Bayram Dönüşü Bilet Bulamayan İşçileri Sevindirecek Karar!

Bilet bulamadığı için memleketinden dönemeyen ve dolayısıyla işe gelemeyen işçi, devamsızlık nedeniyle tazminatsız olarak işten atılabilir mi?

Bayram nedeniyle gerek otobüs gerekse uçak biletlerinde yoğunluk yaşanmakta, bilet bulunabilmesi bazen imkansız olabilmektedir.

Bu durumda, bilet bulamadığı için memleketinden dönemeyen ve dolayısıyla işe gelemeyen işçi devamsızlık nedeniyle tazminatsız olarak işten atılabilir mi?

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin kararına konu olan olay şöyle gelişti:

İşçi, Kurban Bayramının bitimini takip eden ilk iki iş günü olan 08.10.2014 ve 09.10.2014 tarihlerinde arka arkaya 2 iş günü işe gelmedi. İşveren tarafından savunması alınan işçi, savunmasında “08.10.2014 tarihi için bayram dönüşü bilet bulamadığını, 09.10.2014 tarihi ise “İstanbul’a geç geldiği için yorgun olduğundan işe gelemediğini” beyan etti.

İşveren, işçinin bu savunmalarını geçerli bulmayarak iş akdini, İş Kanundan 25/2-g maddesi gereğince devamsızlık nedeniyle tazminatsız olarak 13.10.2014 tarihinde feshetti.

Davaya bakan yerel mahkeme, işvereni haklı bularak işçinin başvurusunu reddetti.

Davayla ilgili son sözü söyleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 2016/27080 E., 2020/12404 sayılı Kararında şu hükme vardı:

“Davalı işveren davacının 08.10.2014 ve 09.10.2014 tarihlerinde işyerine mazeretsiz olarak 2 iş günü arka arkaya gelmemesi nedeniyle iş akdinin haklı nedenle feshedildiğini savunmuştur. Davacı 08.10.2014 tarihinde bayram dönüşü bilet bulamadığını, annesinin işyeri yetkilisi ...’i arayıp bilgi verdiğini, 09.10.2014 tarihinde ise bindiği aracın arızalandığını İstanbul’a geç saatte geldiğinden işe gidemediğini iddia etmiştir. Davacının ustası olduğunu belirten davalı tanığı ..., davacının annesinin telefon açtığını ve davacının bilet bulamadığını işe bir gün sonra geleceğini söylediğini, ertesi gün işyerine davacının gelmediğini, sabaha karşı 05.00 sıralarında davacının Bolu’da trafikte olduğunu belirten mesaj attığını beyan etmiştir. Davacının 08.10.2014 tarihinde bilet bulamaması nedeniyle işe gelememesi ve bu durumu işveren yetkilisine bildirmesi sonucunda işe gelmemesinin haklı bir nedene dayandığı açıktır. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/2-g maddesi uyarınca işverenin haklı nedenle iş akdini feshinde aranan işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına 2 iş günü devamsızlık yapması şartı somut olayda gerçekleşmemiştir. Tüm bu açıklamalar doğrultusunda davacının  ihbar ve  kıdem tazminatlarının kabulü gerekirken reddine karar verilmesi hatalıdır.”

Sonuç olarak Yargıtay, işçinin bayram dönüşü bilet bulamaması ve bu durumu işveren yetkilisine bildirmesi nedeniyle işe gelmemesinin haklı bir nedene dayandığına karar vermiştir.

Bu nedenle 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/2-g maddesi uyarınca devamsızlık durumunun oluşmadığına, işçinin işe gelememesinin haklı bir sebebe dayandığına hükmetmiş ve işçinin işten çıkarılmasını haksız bularak ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesi gerektiğine karar vermiştir.

İşte o Yargıtay Kararı!

Ekli Dosyalar

28 Nis 2022 - 11:21 - Kıdem ve İhbar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.