Serbest Zaman İzni Nedir, Ne Zaman Kullanılır?

Fazla çalışma yapan memur, iznini sonraki yıl kullanabilir mi? Fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma durumunda işçiye verilmesi gereken serbest zaman izni ne zaman kullanılabilir?

Kamu Denetçiliği Kurumu geçmiş yıllarda fazla çalışması karşılığı hak kazanılan izinlerin verilmesi talebi ile kuruma başvuru yapan memurun lehine bir karar vererek, bir ilke imza attı. KDK kuruma gönderdiği yazıda bu çalışmaların karşılığının izin olarak kullandırılması gerektiğini belirtti.

Bir kamu kurumunda enformasyon memuru olarak görev yapan kişi 2017 yılında yaptığı fazla çalışmaları karşılığında hak kazanılan izinlerini talep etmiştir. Kurumundan gelen cevabi yazıda, fazla çalışmanın yapıldığı yıl içinde kullanılmamasından dolayı ertesi yıla devrolamayacağı ve yapılan fazla çalışmalardan sadece 2017 yılı Aralık ayına ait olan kısmının hesaplanarak 2018 yılında izin olarak kullandırılabileceği açıklamalarına yer verilmiştir. Yani memurun bu talebi reddedilmiştir. Konu ile ilgili KDK’ya başvuran memura cevap gelmiş, gelen yazıda işçi talebinde haklı bulunmuştur.

KDK gönderdiği yazıda önceki yıllarda fazla çalışma karşılığı hak kazanılan izinlerin kullanılmasına ilişkin talebin reddedilmesinin, hukuka ve hakkaniyet ilkelerine aykırı olduğu sonuç ve kanaatine varılmıştır.

Başvuran memurun önceki yıllarda fazla çalışma karşılığında hak kazandığı ancak kullanamadığı izin haklarının kullanımının sağlanması gerektiği bildirilmiştir.

Kararda fazla çalışmaları nedeniyle izne hak kazanan Devlet memurunun, fazla çalışma yaptığı günleri izleyen yakın bir zamanda bu izinleri kullanması, dinlenme gereksinimi bakımından önemli olup ilgili mevzuat hükümleri bu açıdan değerlendirildiğinde, fazla çalışma kapsamında hak kazanılan izinlerin
fazla çalışmanın yaptırıldığı yıl içerisinde kullandırılmasının yerinde olacağı ancak izin sürelerinin, parça parça ya da toplu olarak ve ilgili idareler tarafından uygun görülecek zaman ve sürelerle kullanılabileceğinden ilgili idarelerin de takdir yetkisinin bulunduğu göz önüne alınırsa fazla çalışma yapılan yıl içinde kullanılmayan izin sürelerinin, izleyen yılda da kullanılabileceği ve bu hakkın izleyen yıl içerisinde en kısa sürede kullandırılmasının yerinde olacağı değerlendirilmiştir.

KDK’nın verildiği tavsiye kararına göre memurlara fazla çalışmaları karşılığında kullandırılacak ücretli izinler, izleyen yıl içerisinde de kullandırılabilir. Yani bu iznin devretmesinde bir sakınca görülmemiştir.

SÜREKLİ İŞÇİLER AÇISINDAN BU DURUM MÜMKÜN MÜ?

Diğer yandan sürekli işçiler açasından 4857 sayılı Yasanın 41. maddesinin dördüncü fıkrası ile fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma durumunda işçiye, bu sürelere ilişkin ilave ücret yerine isterse serbest zaman kullanma hakkı tanımıştır.

Serbest zaman izni; fazla mesai ücretinin yerine verildiği için izin olarak da artırımlı uygulanmalıdır. Buna göre; her 1 saat fazla çalışma için 1 saat 30 dakika, her 1 saat fazla süreli çalışma içinse 1 saat 15 dakika serbest zaman izni söz konusudur.

Sonuç olarak işçiye fazla mesai ücreti yerine serbest zaman kullandırılabilir. Burada en önemli koşul, işçinin talebidir. Bir başka ifade ile serbest zaman uygulaması için işçinin onayının alınması gerekir.

Ayrıca işçi, fazla mesai ücreti yerine serbest zaman kullanmayı kabul ettikten sonra bu talebini geri çekebilir ve serbest zaman yerine tekrar zamlı ücret isteyebilir.

İşçi serbest zamanı çalışma süreleri içinde ve işverenin uygun gördüğü bir tarihte kullanabilir. Bununla birlikte işçinin serbest zaman iznini kullanma talebi, 6 ay içinde karşılanmalıdır. Bu süre içerisinde serbest zaman iznini kullanma talebi yerine getirilemiyorsa fazla mesai ücretinin ödenmesi gerekir. 

Dolasıyla işçilerin hak ettiği serbest zaman izninin 6 ay içinde kullanılması gerekir. 

13 Ağu 2022 - 09:00 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.

01

Hakan - Merhaba bir hafta izinsiz çalıştığım 1 ay sonra alacak izin yaptım ama yol ve yemek ücreti kesilmiş bu doğru mu benim o hafta yol yemek hakkımı nasil alırım sirketim vermiyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Eylül 09:59