İşçinin Fazladan Kullandığı İzinlerin Parası Geri İstenebilir mi?

İşveren, fazla izin kullanan işçiden hak etmeden kullandığı izinlerin parasını geri isteyebilir mi?

İşçi-memur, bütün çalışanların en önemli haklarının başında yıllık ücretli izin hakkı gelir.

İşçinin kıdemine göre 14 gün ile 26 gün arasında değişen yılık izin süresi, bilindiği üzere toplu  iş sözleşmesi ya da iş sözleşmesiyle artırılabilmektedir.

İşçinin kullanmadığı  yıllık izin ücretinin işten ayrılması durumunda ödenmesi gerektiği de İş Hukuku’nun temel hükümlerinden biridir.

4857 sayılı  İş Kanunu'nun 59. maddesinde, iş sözleşmesinin herhangi bir sebeple sona ermesi halinde, işçiye kullandırılmayan yıllık izin sürelerine ait ücretlerin son  ücret üzerinden ödeneceği hükme bağlanmıştır.

Yıllık izin hakkının ücrete dönüşmesi için iş sözleşmesinin feshi şarttır. Bu noktada sözleşmenin sona erme şeklinin veya işçinin ya da işverenin haklı olup olmadığının önemi yoktur.

Yıllık izinlerin kullandırıldığı noktasında ispat yükü ise işverene aittir. 

Ayrıca işçinin kullanmadığı yıllık izinlere ait ücretlerini alma hakkı, hizmet akdinin sona erdiği tarihte doğmaktadır. Dolayısıyla yıllık izin ücretiyle ilgili 5 yıllık zaman aşımı süresi bu tarihten itibaren işlemeye başlar. Yani işçinin işten çıktığı ya da çıkarıldığı tarihin üzerinden 5 yıl geçene kadar yıllık izin ücretlerini talep edebilir.

Peki işveren, fazla izin kullanan işçiden hak etmeden kullandığı izinlerin parasını geri isteyebilir mi?

Bu husus, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 2016/26145 E., 2020/11957 sayılı Kararıyla açıklığa kavuşturulmuştur.

Yerel mahkeme, işçinin fazladan kullandığı yıllık izin ücretinin işçiden alınarak işverene verilmesine hükmetmişse de Yargıtay bu mahkeme kararını bozmuştur.

9. Hukuk Dairesi’nin konuya ilişkin hükmü şu şekildedir: “İşverenin işçiye kullandırdığı yıllık ücretli iznin hak edilenden fazla olduğu öne sürülerek karşılığında parasal iade talep etmenin yasal bir dayanağı yoktur. Bu nedenle davacı karşı davalı işverenin davalı karşı davacı işçiye fazladan kullandırdığı 6 gün için talep ettiği alacağın reddi gerekirken kabulü de ayrıca hatalıdır.”

Sonuç olarak Yargıtay; işçinin fazladan kullandığı yıllık izin ücretinin geri alınabilmesine ilişkin bir yasal dayanak bulunmadığına, dolayısıyla işçinin hak etmeden kullandığı yıllık izin ücretinin geri istenemeyeceğine karar vermiştir.

23 Haz 2022 - 14:01 - Yıllık İzin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.