İşçiler Gerçekleştirme Görevlisi Olabilir mi? 

Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü, işçi statüsünde çalıştırılan personelin gerçekleştirme görevlisi olup olamayacağına ilişkin görüş yazısı yayınladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü, işçi statüsünde çalıştırılan personelin gerçekleştirme görevlisi olup olamayacağı hususunu açıklığa kavuşturdu. 

Bakanlık, Türkiye Belediyeler Birliği'nin başvurusu üzerine 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 20 ve geçici 24. maddesi çerçevesinde işçi statüsünde istihdam edilen personele paraf ve imza yetkisi verilip verilemeyeceği, bu kişilerin 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu çerçevesinde gerçekleştirme görevlisi olup olamayacağına ilişkin bir görüş yazısı yayınladı.

Yazıda ilgili mevzuatı hatırlatan Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü, şu şekilde görüş verdi: 

"Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, gerçekleştirme görevlilerinin uhdesinde bulunduğu görevlerin "imza" karşılığı yapmak zorunda olduğu, işçi statüsünde veya işçi kadrosunda bulunanlara imza yetkisi verilemeyeceğine ilişkin Bakanlığımızca da iştirak edilen görüşün olduğu hususları birlikte değerlendirildiğinde, 375 sayılı KHK'nın ek 20 nci ve geçici 24 üncü maddesine tabi işçi statüsünde istihdam edilen personelin gerçekleştirme görevlisi olamayacağı değerlendirilmektedir."  

İşte O Yazı: 

27 Haz 2022 - 15:37 - 4 D Sürekli İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.