Temmuz 2022 Aile ve Çocuk Yardımı Ne Kadar Oldu?

1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle aile ve çocuk yardımı ne kadar oldu?

Gelir Vergisi Kanunu’nun 25/4’üncü maddesinde hizmet erbabına ödenen çocuk yardımlarının Gelir Vergisinden istisna olduğu, ancak bu zamların devletçe verilen miktarları aştığı takdirde, fazlasının vergiye tabi tutulacağı hüküm altına alınmıştır.

Çocuk yardımının hesabında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 202’nci maddesi esas alınmaktadır.

Maddeye göre çocuklardan her biri için de 250 gösterge rakamının (72’nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödeneceği belirtilmiştir.

Dolayısıyla Gelir Vergisi Çocuk İstisna Tutarı, asgari ücrete göre değil, memur aylık katsayısındaki değişime paralel olarak değişmektedir. Bu nedenle de Gelir Vergisi Çocuk İstisnası, yılda iki kere, memur aylık katsayısına göre değişmektedir.

Ayrıca da Kanun’da yer aldığı üzere, 6 yaşın üstündeki çocuklar için ayrı, 6 yaşın altındaki çocuklar için ayrı Gelir Vergisi İstisna tutarı belirlenmekte, buna “büyük çocuk/küçük çocuk istisnası” denilmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 1  Temmuz  2022 tarihi itibariyle geçerli olan 2022 yılı Temmuz ayı Mali ve Sosyal Haklar Genelgesini yayınladı.

Genelge ile 1 Temmuz 2022 ile 31 Aralık 2022 döneminde geçerli olmak üzere uygulanacak katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları,  ücret tavanları ve ortalama ücret toplamı üst sınırı ile diğer hususlar belirlendi.

Buna göre 2022 yılı Temmuz dönemi için memur aylık katsayısı (0,333603) oldu.

Böylece devlet memurlarını alacağı çocuk yardımı ve Gelir Vergisi Çocuk Yardımı İstisna Tutarları şöyle oldu:

0-6 Yaş Grubu Gelir Vergisi İstisna Tutarı: 166,80 TL 

6 Yaş üzeri Gelir Vergisi İstisna Tutarı: 83,40 TL.

MEMURLARIN AİLE YARDIMI NE KADAR OLDU?

Memurlar için aile yardımı ve Gelir Vergisi Aile Yardımı istisnası da 657 sayılı Kanun’un 202’nci maddesinde düzenlenmiş olup, bu maddeye göre; evli olan devlet memurlarına aile yardımı, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 2.273 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktardır.

Buna göre 1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle memurlar için aile yardımı: 2.273 x 0,333603 = 758,27 TL’dir.

İŞÇİLERE ÖDENEN AİLE YARDIMI, MEMURLARDA OLDUĞU GİBİ GELİR VERGİSİNDEN MUAF MIDIR?

Memurlara ödenen aile yardımlarının Toplu İş Sözleşmelerine hüküm konularak işçilere de ödenebilmesi mümkündür. Nitekim pek çok Toplu İş Sözleşmesine bu yönde madde konulduğu ve buna istinaden işçilere aile yardımı ödendiği görülmektedir.

Ancak işçilere ödenen aile yardımlarının memurlarda olduğu gibi Gelir Vergisinden istisna tutulması mümkün değildir. Zira Gelir Vergisi Kanunu gereği, işçilere yapılan aile yardımı ödemeleri, Gelir Vergisine tabidir. Çünkü 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 25. Maddesinde; çeşitli zam ve tazminat adı altında işçilere yapılan ödemelerden hangilerinin Gelir Vergisinden istisna tutulacağı sayılmış olup, aile yardımı ödemeleri için herhangi bir istisna hükmüne yer verilmemiştir. Bu nedenle Toplu İş Sözleşmesi gereği işçilere ödenen aile yardımlarından Gelir Vergisi kesintisi yapılmalı ve ilgili vergi dairesine yatırılmalıdır.

05 Tem 2022 - 17:39 - Sosyal Yardımlar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.