İşçi En Fazla Kaç Gün Rapor Alabilir? SGK Hangi Raporda Kaç Gün Ödeme Yapar?  

SGK’nın 2016/21 Sayılı Genelgesiyle hem rapor sürelerine hem de istirahat raporlarının SGK tarafından ödenmesine ilişkin çeşitli sınırlamalar getirilmiştir.

İstirahat raporları; çalışma hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

İşçilerin ve işverenlerin istirahat raporunda dikkat etmesi gereken önemli hususlar söz konusudur.

Sosyal güvenlik mevzuatı hem rapor süreleri hem de istirahat raporlarının SGK tarafından ödenmesine ilişkin çeşitli sınırlamalar getirmektedir. SGK’nın 2016/21 Sayılı Genelgesiyle bu sınırlamaların kapsamı belirlenmiştir.

Buna göre;

-       İşyeri hekimi sigortalıya bir kerede en fazla 2 gün istirahat verebilir.

-       Tek hekim raporu ile tek seferde en çok 10 gün istirahat verilebilir. İstirahat sonrasında kontrol muayenesi raporda belirtilmiş ise, bu süre 20 günü geçmemek kaydı ile uzatılabilir.

-       20 günü aşan istirahat raporlarının sağlık kurulunca verilmesi gerekir.

-       Sigortalıya bir takvim yılı içinde tek hekim tarafından ayaktan tedavilerde verilecek istirahat sürelerinin toplamı 40 günü geçemez. Bu süreyi geçen istirahat raporlarının sağlık kurullarınca düzenlenmesi gerekir.

-       İstirahat raporlarında doktorun, rapor sonrasında sigortalının çalışıp çalışamayacağı veya kontrol muayenesi yapılıp yapılmayacağı hususunu belirtilmesi gerekir

-       Sağlık hizmet sunucularınca sigortalıya kâğıt ortamında kontrolsüz 10 güne kadar istirahat verilmiş ise, rapor iki nüsha olarak düzenlenecek olup bir nüshası sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine gönderilecektir. İkinci nüshası sigortalıya verilecektir. Bu durumda söz konusu raporun ikinci nüshasının sigortalı tarafından işverene ibraz edilmesi gerekmektedir.

SGK mevzuatında istirahat raporları, hastalık, analık ve iş kazası ve meslek hastalığı olarak ayrılmaktadır. Hem rapor paralarını hesaplanması hem de rapor parası ödenecek gün sayısı rapor türüne göre değişiklik göstermektedir. Buna göre; 

 Hastalık halinde çalışana;

-İş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

Analık halinde çalışana;

-       Geçici iş göremezlik ödeneği hekimin vereceği istirahate bağlı olarak doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık sürede, çoğul gebelik halinde doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için ödenecektir.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı halinde çalışana;

-       Sigortalılara iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle iş göremedikleri sürece prim ödeme gün sayısı şartı aranmaksızın ilk günden itibaren her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

18 Tem 2022 - 12:54 - SGK Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.