100 TL Asgari Ücret Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Asgari ücretin 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere zamlanmasıyla birlikte işverenlere de asgari ücret desteği sağlanmaya başlandı.

05 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7414 sayılı Kanun ile yasal düzenleme yapılarak 2022 Temmuz ayından geçerli olmak üzere yıl sonuna kadar her bir işçi için aylık 100 TL asgari ücret desteği verilmesi karara bağlandı.

Asgari ücret desteği, istihdam maliyetlerini düşürmek için 2016 yılından 2021 yılı sonuna kadar uygulanmıştı. 2022 Ocak- Haziran döneminde ise devre dışı bırakılmıştı. 7414 sayılı Kanun ile birlikte 2022 Temmuz-Aralık döneminde yeniden uygulamaya alındı.

7414 sayılı Kanuna göre asgari ücret desteğine ilişkin hususlar şöyle:

- 2021 yılının aynı ayına ait SGK’ya verilen aylık muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 179 TL (aylık 5.370,00 TL) ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere, 2022 yılında cari aya ait verilen aylık muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam ödeme gün sayısının, 2022 yılı Temmuz ila Aralık ayları/dönemi için günlük 3,33 TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilmek suretiyle işsizlik sigortası fonundan karşılanacak.

- 2022 yılında ilk defa tescilleri yapılan işyerlerinden bildirilen sigortalılara ait bildirilen toplam prim ödeme gün sayısının, 2022 yılı Temmuz ila Aralık ayları/dönemi için günlük 3,33 TL çarpımı sonucu bulunacak tutar, işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilmek suretiyle işsizlik sigortası fonundan karşılanacak.          

- 6356 sayılı Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu uyarınca toplu iş sözleşmesine tabi olan özel sektör işverenlerine ait işyerleri için prime esas günlük kazanç tutarı 358 TL (aylık 10.740 TL) altında bildirilen sigortalıların toplam prim gün sayıları esas alınacak.

- 3213 sayılı Kanunun ek 9.maddesi uyarınca ücretleri asgari ücretin iki katından az olamayacağı hükme bağlanan Linyit ve Taşkömürü çıkarılan işyerlerinde yer altında çalışan sigortalılar için prime esas günlük kazanç 477 TL olarak ve 2021 yılının aynı ayına ait SGK’ya verilen aylık muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen prim ödeme gün sayısının yüzde 50’sini geçmemek üzere, (aylık 7.155 TL)  2022 yılında cari aya ait  verilen aylık muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısı dikkate alınacak.  

2021 yılı Ocak ila Aralık ayları/döneminde aylık muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile 5510 sayılı Kanunun 4/a (SSK) bendi kapsamında uzun vadeli sigorta kollarından (emekliler hariç) en az sigortalı bildirimi yapılan aydaki sigortalı sayısının altında bildirimde bulunanlar asgari ücret desteğinden yararlanamaz.

Özetle, 7414 sayılı Kanunun 64. maddesi ile 5510 sayılı Kanuna eklenen geçici 88. maddeye göre, 2022 Temmuz ila Aralık aylarında geçerli olmak üzere; 4 /a maddesi kapsamında sigortalıları çalıştıran işyerlerine; ayrı ayrı belirlenmiş olan prime esas günlük kazanç tutarlarının, sigortalıların ay içinde toplam prim ödenen gün sayısının 3,33 TL ile çarpımı sonucunda bulunacak tutar kadar asgari ücret desteği sağlanacak. Böylece her bir işçi için aylık 99,90 TL asgari ücret desteği verilmiş olacak.

Bu asgari ücret desteği, işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilmek suretiyle sağlanacak.

İşverenlere asgari ücret desteği, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

İşverenlerin bu destekten yararlanabilmeleri için, aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içinde SGK’ya vermeleri ve geçmiş dönemlere ilişkin herhangi bir borcunun bulunmaması gerekecek.

26 Tem 2022 - 10:53 - Asgari Ücret


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.