696 KHK’lı İşçiye Verilen 3 Yevmiye Kesintisi İptal Edildi mi?

Kamu Denetçiliği Kurumu, disiplin ceza cetveline dayanılarak verilen 3 günlük yevmiye kesme cezasına ilişkin işçinin itirazını karara bağladı.

Kamu Denetçiliği Kurumu ( KDK), işçilere, toplu iş sözleşmesi disiplin ceza cetveline dayanılarak verilen yevmiye kesme cezalarıyla ilgili önemli bir karara imza attı.

KDK’nın kararına konu olan olay şöyle gelişti:

Etimesgut Hastanesi Başhekimliği emrinde sürekli işçi olarak görev yapan ve daha önce de hakkında idari disiplin soruşturması yapılan işçi, 696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerle imzalanan işçi sözleşmesinin Ek-1 Disiplin Ceza Cetveli’nin 33. Maddesi gereği 3 yevmiye cezası ile cezalandırıldı.

Ancak disiplin amiri bu cezayı uygulamayıp işçiye ihtar cezası verdi.

İhtar cezasına itiraz etmeyen işçi, yaklaşık 1 ay sonra incelemenin yenilenmesini talep etti.

Yeniden yapılan idari disiplin soruşturmasında, işçinin işlediği fiilin sabit olduğu belirlenip bu defa Disiplin Ceza Cetveli 33. Maddesi gereği 3 yevmiye kesme cezası verildi.

İşçinin itirazı üzerine konu Kamu Denetçiliği Kurumu’nun önüne geldi.

Mevzuatı inceleyen KDK, şu karara vardı:  

“Kurumumuza yaptığı başvuruda başvuran, çalışmakta olduğu Etimesgut Hastanesinde baskı ve haksızlıklara maruz kaldığını, sağlık durumunun da bu nedenle bozulduğunu belirterek verilen hakkında verilen disiplin cezasının iptal edilmesini talep etmektedir.

Başvuru konusu olayda, sürekli işçi kadrosunda hasta kayıt memuru olarak çalışmakta olan başvuranın, acile kimlik veya resmi belgesi olmaksızın gelen hasta ve yakınının kaydını, olay esnasında üst amiri olduğu anlaşılan idari nöbetçi memurun şifahi talimatına rağmen almadığı ve hasta yakınını da nezaketle bilgilendirmediği görülmektedir. Başvuranın kayıt almaması üzerine hasta yakını Başhekimlik nezdinde işlemlerini tamamlayarak şikâyet etme hakkını kullanmış, bunun üzerine de başvuran için disiplin soruşturması açılmıştır. Yapılan soruşturma neticesinde de başvuran hakkında Sağlık Bakanlığı Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi’nin Ek-1 Disiplin Ceza Cetveli’nin 33 üncü maddesine göre işlem tesis edildiği görülmektedir.

Kurumumuza sunulan bilgi ve belgelerin incelenmesinden, soruşturmacının hukuka ve hakkaniyete uygun şekilde belirlendiği, olaya ilişkin Başhekimlik katındakiler de dahil olmak üzere kamera kayıtlarının incelendiği, tüm tanıkların yazılı ifadelerinin alındığı, tanıklar ile başvuranın ifadeye ve savunmaya davet yazılarında bu davetin sebeplerinin açıkça belirtildiği ve bu itibarla başvuranın savunma hakkına da saygı gösterildiği, verilen disiplin cezasının da hukuka ve hakkaniyete uygun olduğu belirlenmiştir.

Başvuran kendisine psikilojik tacizde (mobbing) bulunulduğunu belirtmekte ise de, Kurumumuza bu yönde bir bilgi veya belge sunulmamış olup Kurumumuzca da bu yönde bir tespit yapılamamıştır.

Kurumumuzca yapılan değerlendirme neticesinde; başvuranın talebinin İdare tarafından reddedilmesi işleminin hukuka ve hakkaniyete aykırı olmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

Sonuç olarak KDK, disiplin ceza cetveline uygun olarak verilen yevmiye kesme cezasının mevzuata uygun olduğuna karar vererek işçinin itirazını reddetmiştir.

16 Ağu 2022 - 10:37 - KDK Kararları


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.