SGK’dan Alınan Hangi Ödemeler, İşsizlik Maaşına Engel Değildir?  

İşsizlik maaşı, SGK’dan alınan hangi ödemeleri nasıl etkiler?

İşçilerin işsizlik maaşı alabilmeleri için, işten çıkarılmalarını takiben 30 gün içinde İŞKUR’a başvurmaları gerekmektedir.

Bu husus, İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 48. Maddesiyle düzenlenmiştir.  

İşten çıkışı izleyen günden itibaren başlayan 30 günlük başvuru süresi, 1 bir ay değil 30 gündür. Hizmet akdinin  fesih tarihi olarak da  işveren tarafından  SGK’ya bildirilen işten ayrılış tarihi esas alınır.

Mücbir sebepler dışında 30 gün içinde başvuruda bulunulmazsa, gecikilen süre işsizlik maaşı almaya hak kazanılan toplam süreden düşülmektedir.

Örneğin; işsiz kalan ve 10 ay işsizlik maaşı alma hakkı bulunan  işçi, mücbir sebep olmadığı halde işsizlik maaşı için 2 ay geç başvurursa işsizlik maaşı alabileceği süre 8 aya düşür.

İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları şöyledir:

- Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

- Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

- Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

- Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

İşsizlik Ödeneği, hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

·         600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

·         900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

·         1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

Peki işsizlik maaşı, SGK’dan alınan hangi ödemeleri nasıl etkiler?

Emeklilik veya malulen emeklilik için işten ayrılan ve SGK işten çıkış kodu buna göre bildirilen kişi, diğer şartları taşısa bile işsizlik maaşı alamaz.

Öte yandan emeklilik veya malulen emeklilik nedeniyle değil de işsizlik maaşı almayı hak edecek başka herhangi bir nedenle işten ayrılan işçi, işsizlik maaşı alırken emeklilik başvurusu yapabilir.

Bu durumda; kişiye emekli aylığı bağlanması halinde aylığın başlangıç tarihi itibariyle almakta olduğu işsizlik maaşı kesilir. Ancak malullük aylığı bağlanırsa işsizlik maaşı kesilmez.

Aynı şekilde işsizlik maaşı alırken iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle kendisine sürekli iş göremezlik aylığı bağlanan kişinin işsizlik maaşı kesilmez.

Yine dul ya da yetim aylığı bağlanan kişinin de işsizlik maaşı kesilmez.

Yukarıda zikrettiğimiz bu kuralların dayanağı 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 52. Maddesidir. Zira bu maddede, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı aldığı tespit edilen kişinin işsizlik maaşının kesileceği belirtilmiştir. Yaşlılık aylığından kastedilen de normal emeklilik aylığıdır.

20 Eyl 2022 - 08:45 - Maaş Zamları


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.