Emekli Olacak İşçinin İhbar Süresini Beklemesi Gerekir mi?

İş sözleşmesini haklı bir nedene dayanarak fesheden işçi, işverenden ihbar tazminatı isteyebilir mi? Örneğin askere giden ya da evlenen işçi, iş sözleşmesinin feshine bağlı olarak ihbar tazminatı isteyebilir mi?

Evlilik, askerlik veya emeklilik nedeniyle işten ayrılmalarda ihbar süresinin söz konusu olup olmadığı, işçiye ihbar tazminatı ödenip ödenmeyeceği ya da işverenin bu durumlarda işçiden ihbar tazminatı isteyip isteyemeyeceği konusunda zaman zaman tereddüt yaşanmaktadır.

Bilindiği gibi ihbar tazminatı, iş sözleşmesini haklı bir neden olmaksızın ve usulüne uygun bildirim öneli tanımadan fesheden tarafın, karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminattır.

Gerekli şartların oluşması durumunda işverenin işçiye ya da işçinin işverene ihbar tazminatı ödemesi söz konusu olabilmektedir.

Peki iş sözleşmesini haklı bir nedene dayanarak fesheden işçi, işverenden ihbar tazminatı isteyebilir mi?

Örneğin askere giden ya da evlenen işçi, iş sözleşmesinin feshine bağlı olarak ihbar tazminatı isteyebilir mi? Ya da işveren, askere giden veya evlenen işçinin bu durumu önceden bildirmesini talep edebilir mi? Bildirmeyen işçisinden ihbar tazminatı talep edebilir mi?

Bu hususlar, Yargıtay kararlarıyla açıklığa kavuşturulmuştur. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 2017/19239 Esas, 2018/19666 sayılı Kararında şöyle denilmektedir;

“İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminat olması nedeniyle, iş sözleşmesini fesheden tarafın feshi haklı bir nedene dayansa dahi, ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. İşçinin 1475 sayılı Yasanın 14’üncü maddesi hükümleri uyarınca emeklilik, muvazzaf askerlik, evlilik gibi nedenlerle iş sözleşmesini feshetmesi durumunda ihbar tazminatı talep hakkı bulunmamaktadır. Anılan fesihlerde işveren de ihbar tazminatı talep edemez.”

Sonuç itibariyle evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi, bu durumu ihbar süresini dikkate alarak önceden işverene bildirmek zorunda değildir.

Aynı durum askerlik ve emeklilikte de geçerlidir. Ayrıca evlilik, askerlik ve emeklilikte ihbar süresine uyma zorunluluğu söz konusu olmadığı için taraflardan herhangi birinin ihbar tazminatı talep etme hakkı da bulunmamaktadır.

20 Eki 2022 - 13:40 - Kıdem ve İhbar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.