Gelir Vergisi Çocuk İstisnasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çalışanlara yapılan çocuk yardımları, çocuk sayısı sınırlaması olmaksızın her bir çocuk için ödenen tutarın Devletçe verilen miktarı aşmayan kısmı Gelir Vergisinden istisna tutulur. Bu miktarı aşan kısmın ise Gelir Vergisine tabi tutulması gerekmektedir.

Bilindiği gibi, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 25. maddesinin birinci fıkrasının (4) numaralı bendinde; çalışanlara ödenen çocuk yardımlarının Gelir Vergisinden istisna tutulacağı hükme bağlanmıştır.

Ancak bu çocuk yardımları devletçe verilen miktarları aştığı takdirde, fazlası vergiye tabi tutulur.

Diğer yandan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 202. Maddesinde, çalışanlara verilecek çocuk yardımları belirlenmiştir.

Buna göre;

0-6 Yaş grubu için; 500 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpılması sonucu,

6 Yaş üzeri çocuklar içinse 250 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktara kadar olan çocuk yardımları vergiden istisnadır.

Memur aylık katsayısı her altı ayda bir güncellendiği için Gelir Vergisi çocuk istisnası da değişiklik göstermektedir.

Buna göre 1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle Gelir Vergisi Çocuk İstisna tutarları şöyledir:

0-6 Yaş Grubu Gelir Vergisi İstisna Tutarı: 166,80 TL 
6 Yaş üzeri Gelir Vergisi İstisna Tutarı: 83,40 TL.

Sonuç olarak çalışanlara yapılan çocuk yardımları, çocuk sayısı sınırlaması olmaksızın her bir çocuk için ödenen tutarın Devletçe verilen miktarı aşmayan kısmı Gelir Vergisinden istisna tutulur. Bu miktarı aşan kısmın ise Gelir Vergisine tabi tutulması gerekmektedir.

 Gelir İdaresi Başkanlığı da yayınladığı Özelgelerle Gelir Vergisi çocuk istisnasının nasıl uygulanacağını açıklığa kavuşturmuştur.

30094508-120[2017/3.4]-6952 sayı ve 22.04.2020 tarihli Özelgede şu açıklamaya yer verilmiştir:

Buna göre, çalışanlara yapılan çocuk yardımı ödemelerinin; çocuk sayısı sınırlaması olmaksızın her bir çocuk için ödenen tutarın Devletçe verilen miktarı aşmayan kısmının gelir vergisinden müstesna tutulması, bu miktarı aşması halinde ise aşan kısmının gelir vergisine tabi tutulması gerekmektedir.”

Dolayısıyla çocuk yardımının Gelir Vergisinden istisna tutulmasında büyük çocuk- küçük çocuk farkına dikkat edilmeli, her bir çocuk için belirlenen istisna tutarı göz önünde bulundurularak bu rakama kadar olan yardım Gelir Vergisinden istisna tutulmalı, bu rakamı aşan kısmı vergilendirilmelidir.

İşte O Özelge:

Sayı: 30094508-120[2017/3.4]-6952
Tarih: 22.04.2020

Konu: Çocuk yardımı ödemelerinin vergilendirilmesi hk. 

İlgi: 18.06.2017 tarihli özelge talep formu.

İlgide kayıtlı özelge talep formunda; personel teminine yönelik ihalelere girmek suretiyle faaliyet gösteren şirketinizin taahhüt etmiş olduğu hizmet alımı ihalelerinde çalışmakta olan sendikalı işçiler için çocuk yardımı adı altında çocuk başına 25 TL sosyal yardım ödemesi yapıldığı belirtilerek, söz konusu ödemelerin, Gelir Vergisi Kanununun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (4) numaralı bendi kapsamında, istisna edilecek kısmı hususunda, Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

Bilindiği üzere, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (4) numaralı bendinde; hizmet erbabına ödenen çocuk zamlarının (Bu zamlar devletçe verilen miktarları aştığı takdirde, fazlası vergiye tabi tutulur.) gelir vergisinden müstesna olduğu hükme bağlanmıştır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 6111 sayılı Kanunla değiştirilmeden önceki 202 nci maddesinde;

"Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir.

Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 1500, çocuklarından her biri için de 250 gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir. Ancak ikiden fazla çocuk için aile yardımı ödeneği verilmez. Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise, yalnız aradaki fark ödenir. Bu fıkrada yer alan gösterge rakamlarını 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir." hükmüne yer verilmiştir.

Aynı Kanunun 13.02.2011 tarihli ve 6111 sayılı Kanunla değişik "Aile yardımı ödeneği" başlıklı 202 nci maddesinde ise;

"Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir.

Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 1500, çocuklarından herbiri için de 250 gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir..." hükmüne yer verilerek, aile yardımı ödeneğindeki çocuk sayısındaki sınırlama kaldırılmıştır.

Buna göre, çalışanlara yapılan çocuk yardımı ödemelerinin; çocuk sayısı sınırlaması olmaksızın her bir çocuk için ödenen tutarın Devletçe verilen miktarı aşmayan kısmının gelir vergisinden müstesna tutulması, bu miktarı aşması halinde ise aşan kısmının gelir vergisine tabi tutulması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.  
 

22 Eyl 2022 - 10:00 - İşçi Maaşı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.