Evlenme Yardımı Nedir, Kimler, Kaç Defa Alabilir?

Evlenme Ödeneği Nedir? Evlenme Ödeneğinin Tutarı Ne Kadar? Evlenme Yardımı Birden Fazla Ödenir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen  evlenme ödeneği; halk arasında bilinen ismiyle  çeyiz parası ya da evlenme yardımı, sosyal sigorta sisteminin parçası olan, aynı zamanda sosyal yardım özelliği taşıyan bir ödemedir.

Vefat eden babasından ya da eşinden emekli aylığı almakta olan kız çocukları ile bayanların, evlenmeleri nedeniyle bu maaşları kesilmekte, ancak bir defaya mahsus olmak üzere kendilerine evlenme tarihindeki maaş tutarının 24 aylık miktarı kadar ödeme yapılmaktadır.

Bu ödemeye çeyiz parası ya da evlenme ödeneği ismi verilmektedir.

Evlenme ödeneğinin verilebilmesi için hak sahibi kız çocuğunun bir dilekçe ile SGK’ya başvurması gerekir.

Çeyiz parası alan kız çocukları, boşandıkları takdirde babalarından almakta oldukları yetim maaşları tekrar bağlanır. Ancak bu kişiler, evlenme ödeneğini aldıkları tarihten itibaren 2 yıl içinde boşanırlarsa, bu 2 yıllık sürede maaş bağlanmaz. 2 yıllık süre dolduktan sonra aylığa tekrar hak kazanırlar.

01.10.2008 tarihinden önce Emekli Sandığı’na tabi olarak çalışan kamu görevlilerin eş ve yakınları içinse;

Evlenmeleri durumunda SGK’dan aldıkları dul ve yetim aylığı kesilmekte, bu durumdaki eş (karı veya koca) ile kız çocuklarına bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının 12 aylık tutarında evlenme ikramiyesi ödenmektedir.

Dolayısıyla vefat eden  memur eşinden dolayı dul maaşı alan erkekler de evlenmeleri halinde 12 aylık maaşları tutarında evlenme ikramiyesi alabilirler.

Evlenme ikramiyesi alan kişilerden evlenme tarihinden itibaren 12 aydan önce boşananlara, almakta oldukları dul maaşları 12 aylık sürenin dolmasının ardından yeniden bağlanır.

Çeyiz parası almak isteyen 4/a kapsamında çalışan sigortalılar (işçiler) ile 4/b Bağ-Kur kapsamında çalışan sigortalıların hak sahiplerinin SGK Emeklilik Hizmetleri  Genel Müdürlüğü Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına veya bulunulan yerdeki il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekmektedir.

 5510 Sayılı Kanuna tabi 4/c kapsamında memur olarak çalışan sigortalıların hak sahipleri ile 5434 Sayılı Kanuna tabi memurların hak sahipleri ise dilekçe ile SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına ileteceklerdir.

Zaman zaman çeyiz parasının birden fazla ödenip ödenmeyeceğine ilişkin de sorularla karşılaşmaktayız.

Hem Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre yetim aylığı alan kız çocukları, hem de SSK- BağKur kapsamında yetim aylığı alan kız çocukları, bir defaya mahsus olmak üzere çeyiz parası alabilirler.

Çünkü gerek 5434 sayılı Kanunun gerekse 5510 sayılı Kanunun konuya ilişkin hükümleri aynen aşağıdaki gibidir;

Zira 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun 90. maddesinde şu hüküm yer alır:

“Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının oniki aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir.” 

5510 sayılı Kanunun “Evlenme ve cenaze ödeneği” başlıklı 37. Maddesi ise şöyledir:

“Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır.” 

Bu nedenle hangi kapsamda olursa olsun fark etmez, yetim aylığı alıyorken evlenme nedeniyle aylığını kestirip çeyiz parası alan kız çocuğu, daha sonra boşanıp tekrar evlense bile bir daha çeyiz parası alamaz.

06 Eyl 2022 - 12:01 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.

01

B.k. - Peki daha önce taşörenden sürekli işçi olarak çalıştırılan il özel idarelerinde ki sürekli işçiler ne olacak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 07:11