Belediye ve Bağlı Kuruluşlardaki Sağlık Çalışanları Ek Ödeme Alabilir mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü, belediye ve bağlı kuruluşlarında görev yapan sağlık personelinin, Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği kapsamında olup olmadığını açıklığa kavuşturdu.

Bilindiği üzere sağlık çalışanlarına ek ödeme getiren yasal düzenleme, geçtiğimiz ay yasalaşarak yürürlüğe girmişti.

Düzenlemeyle birlikte hekim ve diğer sağlık çalışanları, değişen miktarlarda ek ödeme almaya başladılar.

Belediye ve bağlı kuruluşlarında görev yapan sağlık personelinin, Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği kapsamında olup olmadığı ve ek ödemeden yararlanıp yararlanamayacağı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü tarafından açıklığa kavuşturuldu.

Bakanlığın yazısında şöyle denildi:

“Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile bunların kurdukları birliklerde sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan sağlık personeli Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği kapsamında sayılmamıştır. Ancak bu personelden hizmetine ihtiyaç duyulanların haftanın belirli gün veya saatlerinde veyahut belirli vakalar ve işler ile en az bir ay süreyle Sağlık Bakanlığı bünyesinde görevlendirilmesi halinde bu ek ödemeden yararlanması imkânı bulunmaktadır.”

İşte O Yazı!

T.C. ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI

Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü

Sayı : E-53773008-622.02-4486006 07/09/ 2022

Konu: Belediye ve Bağlı Kuruluşlarında Görev Yapan Personelin Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği Kapsamında Olmadığı

…………… BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

İlgi: 31.08.2022 tarihli ve 99205777-045.03-34619 sayılı yazı.

Başkanlığınızda 657 sayılı Kanuna tabi sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında hemşire ve sağlık memuru kadrosunda görev yapan personelin Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği kapsamında ödeme yapılıp yapılmayacağına ilişkin ilgi yazı incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 209 sayılı Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları ile Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanunun 5 inci maddesinde, “döner sermaye gelirlerinden, döner sermayeli sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurlar ve sözleşmeli personel ile açıktan vekil olarak atananlara mesai içi veya mesai dışı ayrımı yapılmaksızın ek ödeme yapılabilir. (Ek cümle: 16/6/2022-7411/3 md.)

Her bir sağlık tesisinde ek ödemeye esas işlemleri denetlemek üzere inceleme heyetleri oluşturulur. Sağlık kurum ve kuruluşlarında Bakanlıkça belirlenen hizmet sunum şartları ve kriterleri, personelin unvanı, görevi, disiplin durumu, çalışma şartları ve süresi, hizmete katkısı, performansı, tetkik, eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile muayene, ameliyat, anestezi, girişimsel işlemler ve özellik arz eden riskli bölümlerde çalışma gibi unsurlar dikkate alınmak suretiyle ek ödemenin oranı, usul ve esasları ile inceleme heyetlerinin yapısı, çalışma usul ve esasları Hazine ve Maliye Bakanlığının uygun görüşü üzerine Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenir. …” hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 12/8/2022 tarihli ve 31921 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğinin; “Kapsam” başlıklı 2 nci maddesinde, “(1) Bu Yönetmelik, il sağlık müdürlüğü, il sağlık müdürlüğü birimleri, ulusal referans laboratuvarları ile sağlık tesislerinde görev yapan memurlar, sözleşmeli personel (11/10/2011 tarihli ve 663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 42 nci ve 45 inci maddeleri uyarınca istihdam edilenler hariç), açıktan vekil olarak atananlar, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 38 inci maddesine göre görevlendirilen üniversite personeli, kamu kurum ve kuruluşlarının kadrolarında bulunan ve haftanın belirli gün veya saatlerinde veyahut belirli vakalar ve işler ile en az bir ay süreyle görevlendirilen sağlık personeli ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun tabip ve eczacı unvanlı kadrolarında çalışanlar ile sağlık hizmetleri ve teknik hizmetler sınıfı kadrolarına atanmış olup, Kurumun analiz ve kontrol laboratuvarlarında fiilen görev yapan personeli kapsar.” hükmü, “Dayanak” başlıklı 3 üncü maddesinde ise, “(1) Bu Yönetmelik, 4/1/1961 tarihli ve 209 sayılı Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları ile Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanunun 5 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.” hükmü yer almaktadır.

Görüldüğü üzere, ek ödemeden yararlandırılacak sağlık personeli sayma yoluyla belirlenmiştir.

Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile bunların kurdukları birliklerde sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan sağlık personeli Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği kapsamında sayılmamıştır. Ancak bu personelden hizmetine ihtiyaç duyulanların haftanın belirli gün veya saatlerinde veyahut belirli vakalar ve işler ile en az bir ay süreyle Sağlık Bakanlığı bünyesinde görevlendirilmesi halinde bu ek ödemeden yararlanması imkânı bulunmaktadır.

Bu itibarla Başkanlığınızda hemşire ve sağlık memuru kadrosunda görev yapan personele Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği kapsamında ödeme yapılamayacağı değerlendirilmektedir.

Bilgilerini rica ederim.

….……… Bakan a. Yerel Yönetimler Genel Müdürü

19 Eyl 2022 - 11:33 - Belediye İşçileri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.