550 Bin Sözleşmeli Personel Kadroya Geçiyor!

Kamu kurumlarındaki yaklaşık 550 bin sözleşmeli memurun kadroya alınmasıyla ilgili düzenlemede sona yaklaşıldı.

Kamu kurumlarında görev yapan sözleşmeli memurlara kadro verilmesiyle ilgili süreç hız kazandı.

Konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ve beraberindeki heyet ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir araya geldi.

Bakanlıkta gerçekleştirilen görüşmede 6. Dönem Toplu Sözleşmeyle hüküm altına alınan sözleşmeli kamu personelinin kadroya alınması süreci ele alındı.

Sözleşmeli personele kadro düzenlemesinde sona yaklaşıldı. Yetkili sendika Memur-Sen'in de görüşü alınarak çalışma tamamlanacak. Tasarının daha sonra Meclis Genel Kuruluna getirilerek yasalaşması bekleniyor.

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın, kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi süreciyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yaptıkları toplantının ardından açıklama yaptı.

Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine ilişkin taleplerinin 6'ncı dönem toplu sözleşmede yer aldığını hatırlatan Yalçın, toplantıda konunun genel çerçevesine ilişkin değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

Yalçın, "Memur-Sen olarak, bizim buradaki temel yaklaşımımız, kamuda kadrolu, süreli sözleşmeli, süresiz sözleşmeli gibi ayrımların olmasından ziyade kamuda bir bütünlüğün olması, istihdamın bu anlamda tekleşmesi ve mevzuatın da tek tipleşmesi boyutuyla bir süreç yönetimi yapıyoruz. Kamu, bu kadar dağınıklığı kaldırmaz. Bu memnuniyet getirmediği gibi çalışma barışını da bozuyor. Aynı işi yapan farklı statüde insanlar aynı kurumda, aynı büroda çalışmaya devam ediyorlar ve bu çalışma barışını hiçbir zaman sağlamıyor."

Devam eden sürecin istişareyle bir noktaya geleceğini düşündüklerini belirten Yalçın, şunları kaydetti:

"Şunu anlayışla karşılıyoruz, mevcut düzenlemenin, 657'nin 4/B kısmı bazı istihdamda zorlanılan teknik personel konusunda bir ruhsat olarak kamuda zaten getirilmişti, bu yine aynen dursun. Bu konuda kamunun bazen istihdamda zorlandığı alanlara ilişkin özel ruhsat olarak bu işlesin. Sözleşmeli olup kadroya geçmek istemeyen bazı kısımlar var, onlar evet kalsın. Ama geniş çerçevede süreli sözleşmeli, süresiz sözleşmeli gibi farklı mevzuatlar üretilerek kamudaki bütünlüğün dağıldığı alan toparlansın ve kadroya geçirilerek bu tartışma tamamen bitirilsin istiyoruz. Temel gayretimiz bu. Çünkü bu anlamdaki çeşitlilik hem çalışanı mutsuz ediyor hem örgütlü yapılar olarak bizi yoruyor hem de kamu buradan herhangi bir şey elde etmiyor. Sadece huzursuzluk elde edilmiş oluyor. Bunun mali bir yükü de yok. Zaten bu ödeme yapılıyor çalışanlara. Zaten çalışanın mali haklarında bu düzenleme yapıldığında çok ciddi mali bir iyileştirme söz konusu değil."

Bakan Bilgin: Kamuda bu kadar çok sözleşme türü olmaması lazım

Çalışma Bakanı Bilgin de sözleşmelilerin kadroya alınacağını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Kamuda sözleşmeli çalışanlar hakkında bir düzenlemeye ihtiyacımız var. Bu kadar çok sözleşme türü olmaması lazım. Biz onu kısaca şöyle yapacağız. 657... Evet, devletin temel işlevlerini yürüten bir kadroya ihtiyacı vardır. Bunun nitelikleri bellidir. Kanunla, hukukla bizim mevzuatımız bunu çok kapsamlı bir şekilde düzenlemiştir. İkincisi çok özel bir durum olabilir. Mesela, nükleer enerji Türkiye'de yoktu, değil mi? Türkiye, tarihinde ilk defa nükleer santral kuruyor. Burada çalışacak uzmanlara, mühendislere veya teknik adamlara, bilim adamlarına ihtiyaç olacak. Fakat bunların ayrı bir piyasası var. Ücret ve çalışma ilişkilerine dayanan yeni bir şey var. Daha önce onu biz tecrübe etmemişiz. Dolayısıyla biz bunları özel bir çalışma statüsüyle yani özel bir sözleşmeyle, yeni bir çalışma ilişkisi olarak başlatabiliriz. Bu çok özel olanlara özel bir sözleşme modelini saklı tutmak lazım. İkinci bir model de yazılımcılar, yeni çalışma ilişkileri içerisinde yer alabilecek uzmanlar var, işte finansçılar vesaire. Bunlar mevcut kamu ücretleriyle çalışmıyorlar. Bizde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında eleman alıyoruz. Mevcut ücretlerimizle bunları bulamıyoruz. Bunları özel bir sözleşme yaparak çalıştırıyoruz. Belli şartları var onların. İşte KİT'lerde bunlara ihtiyaç var. Diyelim ki MKE'nin ya da benzeri kuruluşların. Bunları da tutabiliriz. Ama bunun dışındaki bütün sözleşme türlerini tek tipe indireceğiz. Onların sosyal haklarını standardize edeceğiz, iş güvencesi olacak, kamu görevlilerinin bütün haklarını onlara vereceğiz, onlara kadro tahsis edeceğiz. Çalışmamız bu kapsamda ve bunların sayısı yaklaşık 550 bin kişi civarında. Bu çalışmayı tahmin ediyorum ki bu ay sonunda bitireceğiz.”

Peki sözleşmeliler kadroya geçişle hangi haklara sahip olacak?

Sözleşmeli memur kadroya geçtiğinde sosyal güvencelerinin farklı olması ayrımı ortadan kalkmış olacak.

Daha geniş iş güvencesine kavuşmuş olacaklar.

Tayin terfi izin haklarında kadrolu memurlarla eşitlenmiş olacak.

Kadroya girdiklerinde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına girme hakları olacak.

 

07 Eki 2022 - 08:51 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.

01

Üniversiteli Işçi - Kamu kurumlarında çalışan üniversite mezunu işçilere verilen haklar ne zaman yürürlüğe girecek.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 16:45