Hamile, Doğum Yapan ve Engelli Personele Gece Nöbeti Yazılabilir mi?

Hamile olan ve doğum yapanlar ile engelli durumda olan memur ve sözleşmeli personel, gece nöbetinden/gece vardiyasından muaf mıdır?

Hamile ve doğum yapmış personel ile engelli çalışanların gece vardiyasında çalışıp çalışamayacağı, sözkonusu kapsamda olan 4-B sözleşmeli çalışanların da gece vardiyasından muaf tutulup tutulamayacağı sık sık sorulan bir husustur.

Devlet Personel Başkanlığı (DPB), hamile ve doğum yapmış sözleşmeli personel ile engelli sözleşmeli personele gece nöbeti veya gece vardiyası verilip verilemeyeceğini ve 4-B’li çalışanların da bu kapsamda olup olmadığı hususunu bir görüş yazısıyla açıklığa kavuşturmuştur.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 101 inci maddesinde, "Ancak, kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmi dördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmi dördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez. Engelli memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez." hükmü yer almaktadır.

Dolayısıyla kadın memurlara;

-          Hamileliğin 24. haftasından itibaren ve

-          Doğumdan sonraki 2 yıl sürede gece nöbeti yazılamaz.

-          Engelli memurlara da isteği dışında gece nöbeti yazılamaz.

Diğer taraftan, 06/06/1978 tarih ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar" ın 13. maddesinin birinci fıkrasında, "Bakanlar Kurulunca Devlet memurları için saptanan çalışma saat ve süreleri sözleşmeli personel için de uygulanır." hükmü yer almaktadır.

Devlet personel Başkanlığı, bu hükümlere istinaden; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 101. maddesinde yer alan hamile, doğum yapmış veya engelli memurlar için öngörülen gece nöbeti ve gece vardiyasına ilişkin istisnai hükmün aynı Kanunun 4/B maddesine tabi sözleşmeli personele uygulanmasının mümkün olduğunu değerlendirmiştir.

Yani özetle; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi uyarınca istihdam edilen hamile, doğum yapan veya engelli durumda olan sözleşmeli personel de memurlar gibi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 101. maddesinde yer alan hükümler çerçevesinde, gece nöbeti ve gece vardiyası uygulamasından, yukarıda belirtilen süreler kapsamında muaftır.

20 Eki 2022 - 16:21 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.