Soru Cevap Halinde İşçilerin Hafta Tatili Hakkında Bilmesi Gerekenler!

Hafta tatiline hak kazanmak için ne kadar çalışmalıyım? Hafta içinde raporlu olmam halinde hafta tatili hakkımı kaybeder miyim? Hafta tatilimde çalışma yapmam halinde ücretim nasıl ödenir?

Hafta tatili, işçinin Anayasa ile güvence altına alınan dinlenme hakkının önemli bir unsurudur.

4857 sayılı İş Kanunu gereği çalışanlara verilmesi gereken hafta tatilinin amacı da çalışanın dinlenmesini sağlamaktır.

Çalışanların dinlenmesi, onların ruh ve beden sağlığı için olduğu kadar işyerindeki verimi artırmak ve olası iş kazalarının önüne geçmek açısından da önemlidir.

4857 sayılı İş Kanununun 46. maddesinde, işçinin 7 günlük zaman dilimi içinde 24 saat dinlenme hakkının bulunduğu belirtilmiştir.

4857 sayılı İş Kanununun 46. maddesinde haftalık 45 saatlik çalışma süresini dolduran işçinin 24 saat 24 saatlik hafta tatiline hak kazanacağı düzenlenmiştir.

İşçinin hafta tatili gününde çalışma karşılığı olmaksızın bir günlük ücrete hak kazanacağı da 46. maddenin ikinci fıkrasında hüküm altına alınmıştır.

Hafta tatili izni kesintisiz en az 24 saattir. Bunun altında bir süre haftalık izin verilmesi durumunda, usulüne uygun şekilde hafta tatili izni kullandığından söz edilemez.

Hafta tatili bölünerek kullandırılamaz. Buna göre hafta tatilinin 24 saatten az olarak kullandırılması halinde hafta tatili hiç kullandırılmamış sayılır.

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 3. maddesine göre, hafta tatili Pazar günüdür. Bu genel kural mutlak nitelikte olmayıp, hafta tatili izninin Pazar günü dışında da kullandırılması mümkündür.

İşçilerin hafta tatiline ilişkin haklarını kısaca soru cevap halinde şu şekilde özetlemek mümkündür:   

Hafta tatiline hak kazanmak için ne kadar çalışmalıyım?

Hafta tatilinden önce, İş Kanunu’nun 63. maddesine göre belirlenen iş günlerinde tam olarak çalışmanız halinde hafta tatiline hak kazanırsınız. Örneğin; işyerinizde eğer haftanın 6 işgünü toplam 45 saatlik bir çalışma düzeni uygulanıyorsa, hafta tatiline hak kazanabilmeniz için söz konusu 6 günde tam olarak çalışmanız gerekmektedir. Hafta tatili süresi 24 saattir ve bu süre kesintisiz olarak kullandırılmalıdır.

Hafta içinde raporlu olmam halinde hafta tatili hakkımı kaybeder miyim?

Hayır. Bir haftalık süre içinde hekim raporuyla işe gelmediğiniz günler çalışılmış gibi sayılır ve o haftanın tamamını raporlu geçirseniz dahi hafta tatiline hak kazanırsınız.

İşveren hafta tatili iznimde ücret ödemek zorunda mıdır?

Kesinlikle evet. Çünkü hafta tatili, ücretli kullandırılması gereken bir izindir. Hafta tatili gününde çalışmasanız dahi, o günün ücretini tam olarak alırsınız.

Hafta tatilimde çalışma yapmam halinde ücretim nasıl ödenir?

Örneğin; bir işçinin hafta tatilinin Pazar günü olduğunu ve bu işçinin Pazar günü çalıştığını düşündüğümüzde, bu işçi kanuna göre hafta tatili ücreti olarak çalışmadan o güne ait yevmiyesini alacak, ayrıca tatil yapmayarak çalıştığı için birbuçuk yevmiye olarak ödenecek, dolayısıyla söz konusu işçi bir günlük hafta tatili çalışması için toplamda ikibuçuk yevmiyeye alacaktır. Bu oranın toplu sözleşmelerle artırılması da mümkündür.

İşçi hafta tatilini birleştirerek toplu olarak kullanabilir mi?

İşçinin hafta tatili izninin biriktirilip toplu olarak kullanabileceğine ilişkin bir düzenlemeye İş Kanununda yer verilmemiştir.

Bu konuda işverenin herhangi bir takdir yetkisi bulunmamaktadır.

Dolayısıyla hafta tatilinin toplu kullandırılması mümkün değildir.

Hafta tatilimi bölerek kullanabilir miyim?

Hafta tatili bölünerek kullandırılamaz. Buna göre hafta tatilinin 24 saatten az olarak kullandırılması halinde hafta tatili hiç kullandırılmamış sayılır.

31 Eki 2022 - 09:06 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.