İşçi, Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günlerinde Çalışmak Zorunda mıdır?

İşçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışması halinde ücreti nasıl ödenir?

İşçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışıp çalışmayacağına dair, işverenle imzaladığı iş sözleşmesine yazılı bir hüküm konulabilir ya da işyerinde uygulanmakta olan bir toplu iş sözleşmesi varsa bu hususta toplu iş sözleşmesi ile genel bir düzenleme yapılmış olabilir.

Bu durumlarda sözleşmelerdeki hükümlere göre hareket edilir. Yani işçinin iş sözleşmesi ya toplu iş sözleşmesinde çalışacağına dair bir düzenleme olması durumunda ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışması zorunludur. Ancak, yazılı hüküm olmadığı hallerde işverenin herhangi bir ulusal bayram ve genel tatil gününde işçinin çalışmasını talep edebilmesi için önceden yazılı onayını almış olması gereklidir.

Peki işçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışması halinde ücreti nasıl ödenir?

Genel tatil çalışması ücreti açsından, 4857 sayılı  İş Kanunu’nun 47 maddesinde “Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir.” hükmü getirilmiştir.

Daha açık bir ifade ile; herhangi bir ulusal bayram ve genel tatil gününde çalışan işçiye, işveren tarafından o güne ait ücreti tam olarak ödenecektir.

İşçinin genel tatil gününde çalışması halinde ise, çalışılan her gün için ilave bir yevmiye daha verilmesi gereklidir.

Kanun’da genel tatil için öngörülün ilave ücretler, toplu sözleşmelerle artırılabilmektedir. Nitekim pek çok toplu sözleşmede genel tatilde çalışan işçinin 2 ilave yevmiye alacağı yazılıdır.

Belirtilen kanun maddesine göre, genel tatil çalışması ücretinin ödenmesinde, genel tatil günü kaç saat çalışıldığının bir önemi olmayıp, bir genel tatil gününde günlük 7,5 saatten az çalışılması halinde dahi, kanunen verilmesi gereken günlük 1 yevmiyeye ilaveten 1 günlük yevmiye daha (toplu sözleşme varsa 2 yevmiye daha) çalışma ücreti olarak verilmelidir. 

Bir diğer ifade ile işçi genel tatil gününde 1 saat çalışsa dahi genel tatil ücretine tam olarak hak kazanır.

14 Kas 2022 - 15:00 - İşçi Maaşı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.