Yakacak/Isınma Yardımlarının Gelir Vergisi ve SGK İstisnası Nasıl Uygulanacak?  

7420 sayılı Torba Yasa ile işverenler tarafından çalışanlara, 1.000 TL’ye kadar elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerinin ödenmesi amacıyla sağlanan menfaatlerin Gelir Vergisi’nden ve SGK priminden istisna edilmesi düzenlenmektedir.

9 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 7420 sayılı Torba Yasa ile işçilere ilave 1000 TL’ye kadar yapılacak elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerinin Gelir Vergisi ve SGK Primlerinden istisna tutulması düzenlenmiştir. Ancak bu düzenlemede dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır.

Torba Kanun’daki sözkonusu madde şu şekildedir:

"GEÇİCİ MADDE 1- (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere 30/6/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılan aylık 1.000 Türk lirasını aşmayan ödemeler, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre prime esas kazanca dâhil edilmez ve bu tutar üzerinden 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu uyarınca gelir vergisi hesaplanmaz.

(2) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye ilgisine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilidir.”

Kanun maddesiyle; işverenler tarafından çalışanlara, 1.000 TL’ye kadar elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerinin ödenmesi amacıyla sağlanan menfaatlerin Gelir Vergisi’nden ve SGK priminden istisna edilmesi düzenlenmektedir.

İlk dikkat edilecek husus; istisnanın geçici bir süre için getirildiğidir. Bu nedenle söz konusu istisnaların; maddenin yürürlüğe girdiği 9.11.2022 tarihinden, 30.06.2023 tarihine kadar uygulanması söz konusu olacaktır.

İkinci önemli nokta ise; mevcut ödemelere ek olarak yapılan elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma yardımlarının Gelir Vergisi ve SGK istisnası kapsamda olduğudur. Dolayısıyla hali hazırda ödenmekte olan yakacak/ısınma giderleri için bir istisna söz konusu olmayıp, ilave olarak yapılacak yakacak/ısınma yardımları istisna kapsamına girecektir.

Sonuç olarak; bazı Toplu İş Sözleşmeleriyle işçilere “yakacak yardımı” adı altında bir ödeme yapıldığı bilinmektedir. Ancak 7420 sayılı Kanunla getirilen ısınma/yakacak yardımı yukarıda açıkladığımız üzere ilave yapılacak yardımları düzenlediği için mevcut yakacak/ısınma yardımları için bir istisna söz konusu olmayacaktır. Yeni yapılacak Toplu İş Sözleşmeleriyle mevcut yardıma ilave olarak ek bir yakacak/ ısınma yardımı sözkonusu olursa, bu tutarın 30.06.2023 tarihine kadar Gelir Vergisi’nden ve SGK priminden istisna edilmesi sözkonusu olabilecektir.

Ayrıca sözkonusu Kanun maddesinin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkili kılınmıştır. Dolayısıyla ilgili Bakanlıkların ısınma/yakacak yardımına ilişkin istisnaların nasıl uygulanacağına ilişkin bir açıklama/düzenleme yapması yerinde olacaktır. 

11 Kas 2022 - 13:52 - Sosyal Yardımlar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.

01

Ramazan - okulda temizlik yapan tüm TYP İŞ KUR kadro istiyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 14:11