Kıdem Tazminatı Taksitle Ödenen İşçi, Faiz Talep Edebilir mi?

İşçinin kıdem tazminatı taksitle ödenebilir mi? İşverenin peşin ödememesi  durumunda ne yapılabilir?

Kıdem tazminatı, işçinin en temel alacak haklarından biridir. Kıdem tazminatı, kanunda öngörülen şekilde kıdeme hak kazanacak şekilde işten ayrılan yada haklı fesih nedenleri dışında işveren tarafından işten çıkarılan işçilere, çalışmış olduğu süreler göz önünde bulundurularak ödenir.

Ancak 4857 sayılı İş Kanunu’nda kıdem tazminatının ödenme zamanına dair her hangi bir süre öngörülmemiştir. Kıdem tazminatı ödemesi için kabul gören genel kural bu tazminatın derhal ödenmesi gerektiğidir. Kıdem tazminatı hakkı, iş sözleşmesinin sona ermesine bağlı bir hak olduğundan, bu tazminat işçi ile işveren arasındaki iş akdi sona erdiğinde peşin olarak ödenmelidir. Ancak bazı ekonomik sebeplerle  kıdem tazminatı ödemesi iş sözleşmesinin sona erdiği tarihte yapılamamaktadır.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 120. maddesinde yer alan düzenleme gereği, yürürlükten kaldırılan 1475 sayılı İş Kanunu’nun halen yürürlükteki tek maddesi olan 14. Maddesi şu şekildedir; ‘’Kıdem   tazminatının   zamanında   ödenmemesi   sebebiyle   açılacak  davanın sonunda hakim gecikme süresi için, ödenmeyen süreye göre mevduata uygulanan en yüksek faizin ödenmesine hükmeder. İşçinin mevzuattan doğan diğer hakları saklıdır.’’  olarak düzenlenmiştir. Yani kıdem tazminatının gününde ödenmemesi durumunda mevduata uygulanacak en yüksek faize karar verilecektir. Mevduata uygulanacak en yüksek faizin başlangıcı ise iş sözleşmesinin feshedildiği tarihtir.

İş kanununda, kıdem tazminatının işçiye taksitler halinde ödenmesi konusunda net bir hüküm bulunmamaktadır. Fakat işçi ve işverenin karşılıklı anlaşmaları durumunda, kıdem tazminatının taksitler halinde ödenmesi olanaklıdır.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 15138 numaralı kararında bu duruma ilişkin; ‘’Kıdem tazminatının taksitlendirilerek ödenmesi halinde, gecikme faizleri ödeme tarihleri dikkate alınarak hesaplanır.’’  Yani işçinin kıdem tazminatının taksitlendirilerek ödenmesini kabul ettiği durumda, gecikme faizleri ödeme tarihlerine bakılarak ödenir.

Bir diğer önemli husus ise; Yargıtay’ın başka bir kararında kıdem tazminatının taksitler halinde ödenmesini kabul eden işçi, bu konuda hataya düşürüldüğünü, ya da kandırıldığını ileri sürüp kanıtlayamazsa faiz hakkından vazgeçmiş sayılmaktadır. Konu ile ilgili kararı inceleyecek olursak;

‘’Kıdem tazminatının taksitler halinde ödenmesini kabul eden işçi, bu konuda iradesinin fesada uğratıldığını ileri sürüp kanıtlamadığı sürece faiz hakkından vazgeçmiş sayılır. Taksitlerin zamanında ödenmesi durumunda ayrıca faize hak kazanılamaz. Bu konuda daha sonraki taksitlerin ödemesi sırasında ihtirazı kayıt ileri sürülmesinin sonuca bir etkisi yoktur. Ancak, taksitlerden bir ya da bazılarının gününde ödenmemesi durumunda hak kazanılan kıdem tazminatının tamamı için faize karar verilmelidir.’’

Yani işçi, kıdem tazminatının taksitler halinde ödenmesini kabul edip, işverenin de bu taksitleri  zamanında ödemesi durumunda ayrıca faize hak kazanamaz. Ancak, taksitler gününde ödenmez ise, bu durumda işçi, taksitle ödeme anlaşmasına bağlı değildir. İşçi, kıdem tazminatının tamamı için fesih tarihinden itibaren faize hak kazanacaktır.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin başka bir kararında , ‘’İşçinin, taksitler halinde ödenen kıdem tazminatı için geçmiş günler faizi isteyebilmesi, ancak ödemelerin çekince kaydı konularak alınmış olması durumunda geçerlidir.’’ Yargıtay kararına göre kıdem tazminatının taksitle ödenmesi halinde çekince kaydıyla alınan kısımlar için iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren faiz istenebileceği kabul edilmiştir.

Sonuç olarak kıdem tazminatına hak kazanan işçi, zamanında ödenmeyen kıdem tazminatını daha sonraki bir tarihte tek seferde ya da birden çok taksit halinde işverenden alıp, ödeme bitmeden faiz hakkını saklı tuttuğunu belirtir bir irade ortaya koymazsa faiz talebinde bulunamaz. İşçi, kıdem tazminatının taksitle ödenmesini kabul ettiğini beyan ettiği evraka, ihtirazi kayıt koymalı ve faiz talebini yazmalıdır.

15 Kas 2022 - 11:13 - Kıdem İhbar Hesabı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.