İşte Brüt Asgari Ücret ve İşverene Maliyeti!

2023 Yılında Uygulanacak Yeni Asgari Ücret 8 Bin 506 TL Olarak Belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol’ un katılımıyla yaptığı açıklama ile 2023 yılında uygulanacak yeni asgari ücreti kamuoyuna duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak, tıpkı geçen yıl olduğu gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız. 2023 yılında uygulanacak net asgari ücret için 8 bin 500 lira olarak mutabık kaldık” açıklamasını yaptı.

Asgari ücretin işverene yansıması olduğu gibi devlete de yansıması olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bütün bu yansımalarını düşünerek adım attık. Böylece asgari ücrette geçtiğimiz yılın Ocak ayına göre yüzde 94, Temmuz ayına göre yüzde 50 oranında artış sağlanmış, yıllık ortalama artış oranı yüzde 70’in üzerinde gerçekleşmiştir. Yeni asgari ücretin çalışanlarımız ve işverenlerimiz başta olmak üzere ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” bilgilerini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek yılın asgari ücretini belirlemek üzere çalışan ve işveren temsilcilerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin nezaretinde bir araya geldiklerini kaydederek, “Yapılan bir dizi toplantı sonunda çalışan ve işveren tarafları maalesef ortak bir rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Hükümet olarak biz tüm tarafların tekliflerini ve gerekçelerini saygıyla karşılıyoruz. Elbette her kesim kendi öncelikleri, hassasiyetleri, çıkarları doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır. Bize düşen görev, ülkemiz ve milletimiz için en doğru, en hakkaniyetli, en sürdürülebilir sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Ne emekçilerimizin haklarının yenmesine, ne de işverenlerimizin üzerine altından kalkamayacakları bir yükün bindirilerek istihdamın zarar görmesine rıza gösteririz. Meseleyi bu açıdan ele alarak taraflar arasında makul bir noktada uzlaşma sağlanabilmesi için samimi gayret sarf ettik” ifadelerini kullandı.

Ülkemiz 34,7 Milyonluk İş Gücüne Karşılık 31,6 Milyonluk İstihdamla Tarihin En Yüksek Çalışan Rakamına Ulaşmıştır

 

Geçmiş yıllarda da taraflar uzlaşmaya varamadığı zamanlarda hükümetçe sonuçlandırılan çok sayıda asgari ücret müzakeresi olduğunu anımsatan Erdoğan, “Açıklayacağımız asgari ücret rakamı ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümüyle de uyumludur. Türkiye’de, yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüme gayretlerimizin en somut sonuçlarını çalışma hayatında aldığımız bir gerçektir. Bugün ülkemiz 34,7 milyonluk iş gücüne karşılık 31,6 milyonluk istihdamla tarihin en yüksek çalışan rakamına ulaşmıştır. Üstelik bu seviye kadınlarımızın iş gücüne katılımının rekor kırdığı bir dönemde yakalanmıştır. Küresel krizin gelişmiş ülkeleri dahi ciddi şekilde sarstığı bir süreçte, Türkiye’nin kalkınmasını artırarak sürdürmesi tüm dünyada ilgiyle takip edilmektedir. Ülkemizin elde ettiği her kazanımı 85 milyon vatandaşımızın tamamının hayat kalitesini yükseltmek için kullanıyoruz. Çalışma hayatında sosyal yardımlara, yatırımların teşvikinden sanayi ve tarım üretiminin desteklenmesine kadar her alanda bu gayretin izlerini ve neticelerini görmek mümkündür” diye konuştu.

 Buna göre brüt asgari ücret ve işverene maliyeti şöyle oldu:


ASGARİ ÜCRETİN NETİNİN HESABI (TL / AY)

 ASGARİ ÜCRET:        10,008.00
 
SGK PRİMİ% 14:         1,401.12
 
İŞSİZLİK SİG. PRİMİ % 1:    100.08
 
KESİNTİLER TOPLAMI: 1,501.20
 
NET ASGARİ ÜCRET: 8,506.80
 
 İŞVERENE MALİYETİ (TL / AY)

 ASGARİ ÜCRET:  10,008.00
 
SGK PRİMİ% 15.5 (İşveren Payı):  1,551.24
 
İŞVEREN İŞSİZLİK SİGORTA PRİMİ % 2: 200.16
 
İŞVERENE TOPLAM MALİYET:  11,759.40

22 Ara 2022 - 16:12 - Asgari Ücret


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.