696 KHK’lılar İçin Zorunlu Emeklilik Kalktı!

696 Sayılı KHK ile Taşerondan Kadroya Geçirilen Kamu İşçileri İçin Zorunlu Emeklilik Kalktı.

696 KHK’lılar İçin Zorunlu Emeklilik Kalktı!
696 KHK’lılar İçin Zorunlu Emeklilik Kalktı!
Haber albümü için resme tıklayın

Emeklilikte yaşa takılanlarla ( EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararın Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından Zorunlu Emeklilik  düzenlemesinin yürürlükten kaldırılıp kaldırılmadığı da merak konusu oldu.

Bilindiği üzere; taşerondan kadroya geçen işçilerin, emekliliği hak ettikleri tarih itibariyle emekliye sevk edilmeleri 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) amir hükmüydü.

KHK’daki söz konusu düzenleme şu şekilde:

“Sürekli  işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilir. Bunların istihdam süreleri hiçbir şekilde  sosyal güvenlik kurumlarından emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihi geçemez.”  

Bu nedenle kamu kurumları, çalıştırdıkları 696 KHK'lı işçilerini bu hüküm çerçevesinde, emekliliği hak ettikleri tarih itibariyle emekli ediyorlardı. Yapılan EYT düzenlemesiyle birlikte 696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçirilen kamu işçilerinin zorunlu emekliliği kaldırıldı.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ( EYT) ilgili düzenlemeleri içeren SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU İLE 375 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN' un  2.Maddesine göre;

MADDE 2- 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 üncü maddesinin beşinci fıkrasının ikinci cümlesi ile geçici 24 üncü maddesinin birinci fıkrasının dördüncü cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır.

 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 üncü maddesinin beşinci fıkrasının ikinci cümlesi; (Mülga cümle:1/3/2023-7438/2 md.)

Geçici 24 üncü maddesinin birinci fıkrasının dördüncü cümlesi; (Mülga cümle:1/3/2023-7438/2 md.)

EYT düzenlemesiyle birlikte 696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçirilen kamu işçilerinin zorunlu emekliliği kaldırılmış olup, emeklilik hakkını kazanmış olanlar bu tarihten itibaren kurumları tarafından emeklilik nedeniyle işten çıkarılamayacaklar.

03 Mar 2023 - 16:04 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.

12

Süleyman - Kamuda çalışırken zorunlu emekli edildik ve tüm haklardan mahrum oldum düşük maaş alıyoruz. Zorunlu emeklilik kaldırıldı tekrar işe iade oluyor mu

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 14:36
11

Kerian Yalman - Sayın Bekanım çalışan bayanlar olarak TCDD yaş haddi 59 dan 65 çıkarılmasını bizler bekliyoruz TCDD çalışan Memurlar gibi 65 yaşına kadar çalışıyor bizlerde çalışmak istiyoruz ihtiyacımız yar bize bir çare olun EYT yaş haddini çıkardınız onlar rahatladı bizlerimde huzura kavuşturun diken üzerinde çalışıyoruz 59 yaş gelince zorunlu emekli olarak için için dilekçeni yaz git diyorlar Sayın Bakanım bize bir çare 65 çıkarsa bizi çok çok memnun edersiniz biz bunu dört gözle bekliyoruz akşam haberlerde televizyondan hayırlı haber bekliyoruz yaş haddinin çalışmak isteyen işçiler 65 kadar çalışa bilir diye bizlerimde kapsayacak şekilde Sayın Bakanım 696 Sayılı KHK taşeronlarda yaş haddi kaktı bize niye yapmıyorsunuz dört gözle bekliyoruz Sayın Bakanım Allaha emanet olun dört gözle bekliyoruz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Ekim 10:33
10

Keriman Yalman - Kamuda çalışıyoruz bizler emekli olmak istemiyorum 59 yaşında emekli olmak istemiyoruz ve zorla emekli ediyorlar Çalışma Bakanınım bize çare olun toplu sözleşmeye koyulması bizde 65 yaşına kadar çalışmak istiyoruz sesimizi duyun Sayın Cumhur Başkanınım ve Bakanım Biz çalışmak istiyoruz evde oturup para almak istemiyoruz geç yaşta evde olmak istemiyoruz bilgi birikimimiz var lütfen bize bir umut olun emekli olmak istemiyoruz 696 KHK Kânununuzda bize çıkarın TCDD çalışan işçiler olarak bekliyoruz saygılar

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 04 Temmuz 16:34
09

Hulya - Bizleri de göz önüne alsalardı bizlerin geri dönüşümüz olacak mi zorunlu emekli edildik Hülya

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 21 Haziran 23:48
08

Ómer Kudu - zorunlu emekli edilen 696 taşeron işçilerin gunağinedir. Ben hakkımı helal etmiyorum.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 17 Haziran 22:05
07

Yavuz Özkan - iş akdi sonlanmış fakat emekli olmamışlar kadrolarına geri dönebilcekmi

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 14 Mart 11:48
06

Nurdan - Daha önce taşeronde çalışırken, yukarıdaki maddeye göre emekli edilenler ne olacak, işe iade edilecek mi?

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 13 Mart 17:16
05

Keriman YALMAN - biz çalışanlar olarak taşeron değiliz KHK maddesinin bizlerde çıkmasını bekliyoruz kamu işçilerini gibi zorunlu emeklilik kaldırılmasını istiyoruz bizde bu haktan yararlanmak istiyoruz çıkmasını bekliyoruz bu haberi erken yaşta emekli olmak istemiyoruz yaş haddinin kaldırılmasını bekliyoruz Sayın Çalışma Bakanım Saygılar.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Mart 16:16
04

Hüseyin Teke - Peki zorunlu emekli edilen kamu işcilerin sorunu ne olacak bu konuda çok mağdur işci kardeşlerimize ne olacak geri dönüşleri sağlanacakmı bu konuda bir açıklama bekliyoruz devlet büyüklerimizden

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 08 Mart 23:17
03

Keriman YALMAN - Bu sesimizi lütfen duyun erken emekli olmak istemiyoruz biz çalışmak istiyoruz yaş haddinin kaldırılması istiyoruz biz çalışanlar olarak EYT nasıl kaktı ise bizede çalışanlarada kalkarsa yaş haddi çok sevindirisiniz Allah razı olsun sizlerden lütfen yapın Sayın Cumhur Başkanım Sayın Bakanım Vedat BİLGİN bu haberi bekliyoruz saygılar.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 08 Mart 14:29
02

Zorunlu Emekli - Peki çıkarılanlar ne olacak bunu hiç kimse düşündü mü acaba

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 04 Mart 03:37
13

Karakutuk - @Zorunlu Emekli 02 nolu yoruma cevabı: Zorunlu emekli olanların günahımız neydi işe dönüş olmalı böyle vijdansizlik haksızlık olmaz bizler insan degilmiyiz işimizi istiyoruz mağdur perişan olduk bizlerde Allah kuluyuz hani eşitlik hani adelet haňi merhamet hani sendika yok olşaydi zorla emekli olmazdı zorunlu emeklilik kaldırıldı işe dönüş olmalı

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Ocak 13:31
01

Fırat Bingöl - Bu kadar işçiyi işten attınız.emeklilige zorladınız bu büyük bir vebaldır bunun hesabını veremezsiniz kanunu çıkarıp iptal ediyorsunuz işten çıkarılan işcılere bir güzellik yapın geri işe alın seçim yakın

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 03 Mart 19:38