2024 SGK Emzirme Yardımı ve Cenaze Ödeneği Ne Kadar Oldu?

Emzirme Ödeneği ve Cenaze Yardımının miktarı her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmektedir. Peki 2024 yılında uygulanacak Emzirme Yardımı ve Cenaze Ödeneğinin miktarı ne kadar oldu?

Büyütmek için resme tıklayın

Emzirme ödeneği, süt parası olarak da ifade edilen ve SGK tarafından ödenen bir doğum yardımıdır.

Emzirme ödeneği, analık sigortasından yararlanan kadın işçiye veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması sebebiyle sigortalı erkeğe veriliyor. Yani doğum yapan kadın çalışıyorsa kendisine, çalışmıyorsa sigortalı çalışan eşine emzirme yardımı ödenmektedir.

Emzirme ödeneği  doğan her çocuk için, doğuma bağlı ve bir kereye mahsus ödeniyor. Ödeneğin miktarı da her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu tarafından belirlenmektedir.

Peki 2024’de emzirme ödeneği, halk arasındaki ismiyle süt parası ne kadar oldu?

SGK tarafından yayınlanan genelge ile 2024 yılı emzirme ödeneği miktarları açıklandı. Genelgedeki ilgili bölüm şöyle:

Emzirme ödeneği

5510 sayılı Kanunun 16 ıncı maddesinin üçüncü fıkrasında, analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip, Bakan
tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verileceği hükme bağlanmıştır. Konu ile ilgili olarak Yönetim Kurulumuzca alınan 25/12/2009 tarihli ve 2009/407 sayılı karar ile 2010 yılından başlamak üzere bundan böyle her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılmasına bu şekilde hesaplanarak bulunacak rakamlardaki kuruşların liraya iblağ edilmesine ve konunun Bakan onayına sunulmasına karar verilmiş ve 31/12/2009 tarihli ve 179679 sayılı Bakanlık Makamı Olur’u ile onanmıştır.

Bu durumda, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2023 yılı için TÜFE oranlarında ortaya çıkan değişim oranının % 64,77 olduğu dikkate alındığında, 2023 yılında 520,00 TL olan emzirme ödeneği tutarı 2024 yılında 857,00 TL olacaktır.

Buna göre 2024 yılındaki emzirme ödeneği miktarı; 857,00 TL’dir.

2024 cenaze ödeneği ne kadar oldu? 

SGK tarafından ödenen cenaze yardımının tutarı da aynı Genelge ile belirlenmiştir.

Cenaze ödeneği 

5510 sayılı Kanunun 37 nci maddesinin üçüncü fıkrasında, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya kendisi için en az 360 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olup da ölen sigortalının hak sahiplerine, Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden cenaze ödeneği ödeneceği hükmüne yer verilmiştir.

Konu ile ilgili olarak Yönetim Kurulumuzca alınan 25/12/2009 tarihli ve 2009/407 sayılı karar ile 2010 yılından başlamak üzere bundan böyle her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılmasına bu şekilde hesaplanarak bulunacak rakamlardaki kuruşların liraya iblağ edilmesine ve konunun Bakan onayına sunulmasına karar verilmiş ve 31/12/2009 tarihli ve 179679 sayılı Bakanlık Makamı Olur’u ile onanmıştır.

Bu durumda, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2023 yılı için TÜFE oranlarında ortaya çıkan değişim oranının % 64,77 olarak açıklanması nedeniyle 2023 yılında 2.054,00 TL olan cenaze ödeneği tutarı 2024 yılı için 3.385,00 TL olarak belirlenmiştir.

Buna göre iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybeden sigortalılar ile emekli maaşı alırken vefat eden ya da 360 gün sigortası primi bildirilmiş olup da ölen sigortalının hak sahiplerine 2024 yılında SGK tarafından 3.385,00 TL ölüm yardımı ödenecektir.

Bu cenaze yardımı, toplu sözleşme ile tanınan ya da Borçlar Kanunundan kaynaklanan ölüm yardımlarından ayrı olarak SGK tarafından ödenmektedir.

09 Oca 2024 - 13:18 - SGK Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.