İşçiye Verilen Saatlik İzinler Toplanarak Yıllık İzinden Düşülebilir mi?

İşçilere verilen günlük izinlerin toplanarak yıllık izinden düşülmek istendiği görülmektedir. Peki bu mümkün müdür? İş Kanunu hükümleri ve Devlet Personel Başkanlığı’nın görüşü nasıldır?

İşçilerin gün içinde saatlik izin talepleri, çalışma hayatında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. İşveren genellikle inisiyatif kullanarak işçilerin bu taleplerini karşılamaktadır. Zaman zaman da işçilere verilen günlük izinlerin toplanarak yıllık izinden düşülmek istendiği görülmektedir. Peki bu mümkün müdür? Örneğin ay içinde 8 defa bir saatlik izin kullanan işçinin kullandığı bu izinler toplanarak, 1 gün şeklinde yıllık izinden düşülebilir mi?

Öncelikle 4857 sayılı İş Kanunu’na bakmamız gerekmektedir.

İş Kanunu’nun 56. maddesinde, “İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.” denilmektedir.

Devlet Personel Başkanlığı’nın (DPB) da bu konuya ilişkin devlet memurları için 02/09/2014 tarih ve 4645 sayılı görüşü bulunmaktadır. Bu görüş yazısında, devlet memurlarına saatlik olarak verilen idari izinlerin toplanarak yıllık izinden veya mazeret izninden düşülüp düşülmeyeceği irdelenmiştir.

Görüş yazısında, ilgili mevzuat incelendikten sonra şöyle denilmiştir;

“Kamu kurum ve kuruluşları memurun mesai saatleri dışında yerine getirme imkanı olmayan özel durumları için gün içerisinde birim amirinin bilgisi dahilinde belli bir saate kadar izin vermekte ve bu izin türü uygulamada “saatlik izin” olarak anılmakla birlikte, 657 sayılı Kanunda saatlik izin ifadesine yer verilmemiş ve izinler konusundaki tüm düzenlemeler “gün hesabı” üzerinden ifade edilmiştir.

Yukarıdaki hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; çalışanların izin haklarının kanunla düzenleneceği hususu Anayasamızda güvence altına alınmış ve 657 sayılı Kanunda izinler konusu detaylı bir şekilde düzenlenmiş olup, kurum içi uygulamalar sonucu ortaya çıkan ve saatlik izin olarak anılan konuda ise herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığından gün içinde verilen bu tür izinlerin toplanarak her 1 güne isabet eden kısmının yıllık izinden veya mazeret izninden düşülmesinin hukuka uygun olmayacağı mütalaa edilmektedir.”

Ayrıca konuya ilişkin olarak Danıştay’ın 2014/3557 Esas sayılı kararı söz konusudur. Danıştay 5. Dairesi, bu karar ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun genelgesinde yer verdiği, “Bir ay içerisinde alınan ve 8 saati aşan saatlik izinler yıllık izinden düşülür.” ifadesinin yürürlüğünü durdurmuştur. Dolayısıyla saatlik izinlerin toplanıp yıllık izinden düşülmesine onay vermemiştir.

Sonuç olarak; işçinin gün içindeki “saatlik izin” talebinin karşılanıp karşılanmaması işverenin takdir hakkıdır. Gerçek ihtiyaca dayanan ve suistimal boyutuna varmayan bu taleplerin karşılanması, hem işçinin moral ve motivasyonu hem de çalışma barışı açısından doğru olacaktır.

Gerek İş Kanunu’ndaki hükümler gerekse de Devlet Personel Başkanlığı’nın ve Danıştay’ın görüş ve kararı açıktır. DPB’nin ve Danıştay’ın memurlar için söz konusu olan hükümlerinin işçiler için de emsal olacağını değerlendiriyoruz. Netice itibariyle; bütün bu mevzuat hükümleri çerçevesinde işçiye verilen saatlik izinlerin toplanarak yıllık izinden düşülemeyeceği kanaatindeyiz.

Devlet Personel Başkanlığı’nın görüşüne ulaşmak için tıklayınız.

Ekli Dosyalar

20 Ara 2018 - 12:06 - Yıllık İzin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.