İçişleri Bakanlığı, Şirket Kuracak Belediyeler İçin Yol Haritasını Belirledi

İçişleri Bakanlığı, Şirket Kuracak Belediyeler İçin Yol Haritasını Belirledi.İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla Valiliklere gönderilen yazıda, belediyelerin mevcut şirket bilgileri istenirken, yeni şirket kuracak belediye, il özel idare ve mahalli idare birliklerinin yapması gerekenler açıklandı.

Haber albümü için resme tıklayın

İçerik

İçişleri Bakanlığı, Şirket Kuracak Belediyeler İçin Yol Haritasını Belirledi

İçişleri Bakanlığı, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde belediye, il özel idaresi ve mahalli idare birliklerinin yeni şirket kurma sürecine ilişkin yol haritasını belirledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla Valiliklere gönderilen yazıda, belediyelerin mevcut şirket bilgileri istenirken, yeni şirket kuracak belediye, il özel idare ve mahalli idare birliklerinin yapması gerekenler açıklandı.

696 Sayılı KHK, yerel yönetimlerde çalışan taşeron işçilerin belediye, il özel idare ve mahalli idare birlikleri şirketlerinde işçi statüsünde istihdam edilmelerini, mevcut kurulu şirket yoksa bu amaçla münhasıran şirket kurulmasını öngörüyor.

Bakanlar Kurulu’ndan İzin Alınacak

Bakanlık tarafından Valiliklere gönderilen yazıda, 696 Sayılı KHK ve bu çerçevede yayınlanan uygulama usul ve esaslarına ilişkin Tebliğ’e atıf yapıldı. İl özel idareleri, belediyeler ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinden, doğrudan doğruya veya dolaylı olarak şirketi olmayıp şirket kurmak zorunda olanların 4046 Sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun’a göre hareket etmeleri istendi.

İlgili Kanun’un 26. Maddesi’nde yer alan, “Belediyeler ve diğer mahalli idareler ile bunların kurdukları birlikler tarafından ticari amaçla faaliyette bulunmak üzere ticari kuruluşlar kurulması, mevcut veya kurulacak şirketlere sermaye katılımında bulunması, Bakanlar Kurulu’nun iznine tabidir.” hükmünü hatırlatan İçişleri Bakanlığı, 696 Sayılı KHK öngörülen amaçları gerçekleştirmek için münhasıran kurulacak şirketler için Bakanlar Kurulu izin süreci ve yerel yönetimlerin yapması gerekenleri sıraladı.

Şirket İçin Gerekli Belgeler Valiliklere Verilecek

Bu kapsamda yeni kurulacak şirketler için alınacak Bakanlar Kurulu Kararına esas teşkil etmek üzere, gerekli olan belgeleri hazırlayacak olan belediye, il özel idare ve mahalli idare birlikleri, bu belgeleri Valiliklere ulaştıracak. Vali tarafından, vali yardımcısı başkanlığında kurulacak komisyon marifetiyle yapılacak kontrollerin ardından belgeleri tamam olanların bilgileri, il bazında hazırlanarak 15 Şubat’a kadar Bakanlığa iletilecek. Belgeler Valiliklerde muhafaza edilecek. Bu çerçevede yeni kurulacak şirketler için Bakanlar Kurulu Kararı alınacak.

Mevcut Şirketlerin Listesi Bakanlığa Ulaştırılacak

Taşeron işçileri, KHK’nın öngördüğü kapsamda işe alabilecek şirketi olan belediye, il özel idaresi ve mahalli idare birlikleri bu şirket bilgilerini Valiliklere bildirecek. Valilikler, gelen bilgileri il düzeyinde hazırlayarak 22 Ocak’a kadar Bakanlığa bildirecek.

Mecvut Şirketi Olana Yeni Şirket İzni Verilecek Mi?

Bakanlık, mevcut şirket bilgilerinin ulaşması için 22 Ocak’a kadar süre verirken yeni kurulacak şirket belgelerinin tamamlanması için15 Şubat’ kadar süre tanıdı. Böylece öncelikle mevcut şirket tablosu ortaya çıkacak. Ardından yeni şirketlerin kurulması için Bakanlar Kurulu izin süreci işletilecek. Bu yazıya göre Bakanlar Kurulu’nun, mevcut şirketi olan belediyelerin yeni şirket kurmasına izin vermeme ihtimali güçlü görünüyor.

Nüfusu 50 Binden Az Olan Belediyeler Limited Şirket Kurucak

İçişleri Bakanlığı yeni kurulacak şirketlerin türüne ilişkin olarak da bilgilendirmede bulundu. İl özel idareleri ve nüfusu 50.000’den fazla olan belediyeler ile belediye bağlı kuruluşları, Anonim veya Limited şirket kurma konusunda serbest bırakıldı. Nüfusu 50 binden az olan belediyeler ile 35 kişiden az personel istihdam edecek olan mahalli idare birlikleri ise Limited şirket kuracak.

Örnek Taslaklar Hazırlandı

Bakanlık yazı ekinde, yerel yönetimlerin şirket kurabilmeleri için gerekli olan Meclis Kararı, Gerekçe Raporu, Anonim Şirket Sözleşme Taslağı ve Limited Şirket Sözleşme Taslağı’nın birer örneğini de yayınladı.

Yeni Şirketlerin Kurulması İçin Gerekli Belgeler

– Şirketin Kurulmasına Dair Meclis Kararı,

– Kurulacak Şirkete Ait Gerekçe Raporu,

– Kurulacak Şirketin Ana Sözleşmesi veya Taslağı,

– Talepte Bulunan İdarenin Müracaat Tarihi İtibariyle Genel Mizanı

696 Sayılı KHK Kapsamında Şirket Bilgileri ve Yeni Kurulacak Şirketler

EKLER 696 Sayılı KHK Kapsamında Şirket Bilgileri ve Yeni Kurulacak Şirketler

 

Ekli Dosyalar

15 Oca 2018 - 07:49 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.

03

taseron - Sayın bakanm neden belediyelerin haklarını açıklamyorsunuz her vadinizde 450 bin kişiden bahsediyorsu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 07:49
02

misafirmisafir - belediye ve il özel idareleri calışanları bu kadrodan hic ama hic memnun degil.eger düzelmezse milyonlarca belediye ve il özel idareleri calışanları ve aileleri size oy vermiycek bunu böylece bilin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 07:49
01

Sena nur - Şirket özel olacak iş garantisi olmayacak diğerleri kadro alırken belediyenin şirketinde çalışanları da düşünün lütfen onlarada kadro verin iş garantileri olsun gelen çıkaramasın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 07:49