Rapor Alan Sigortalılar İçin Çalışmadı Bildirimi Uygulaması Kaldırıldı mı?

İşçilerin aldığı istirahat raporları için yapılması gereken ‘çalışmadı bildirimi’ uygulaması kaldırıldı mı? 30 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Tebliğ ne anlama geliyor?

30 Eylül 2021 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “İstirahatli Olan Sigortalıların İşyerinde Çalışmadıklarına Dair Bildirimin İşverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumuna Gönderilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tebliğ”, bazı kurum ve idarelerde, işçilerin aldığı raporlar için yapılması gereken ‘çalışmadı bildirimi’ uygulamasının kaldırıldığı şeklinde yorumlanmıştır.

Peki gerçekten, işçilerin aldığı istirahat raporları için yapılması gereken ‘çalışmadı bildirimi’ uygulaması kaldırıldı mı?

30 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Tebliğ ne anlama geliyor?

SGK, 18/08/2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle, müstakil Tebliğ halindeki pek çok mevzuat hükmünü, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğine işlemişti. Bu nedenle müstakil Tebliğler yürürlükten kaldırılmıştır.

Raporlar için yapılması gereken ‘çalışmadı bildirimi’ uygulaması da Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde şu şekilde yer almıştı:

“(9) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalıların istirahatli olduğu dönemde işyerlerinde çalışıp çalışmadığına dair bildirimin işverenleri tarafından istirahatin sona erdiği aya ait aylık prim ve hizmet belgesi/muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin verileceği süre içinde Kurumca belirlenen usule göre elektronik ortamda yapılması zorunludur.

Çalışılmadığına dair bildirimin yapılmaması veya süresi dışında yapılması halinde Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (i) bendine göre idari para cezası uygulanır.”     

Dolayısıyla 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamında çalışan sigortalıların (işçilerin) istirahatli olduğu dönemde, işyerlerinde çalışıp çalışmadığına dair bildirim yapılması uygulaması aynen devam etmektedir.

Uygulamada her hangi bir değişiklik söz konusu olmayıp çalışmadı bildirimi yapılmaması veya süresi dışında yapılması durumunda idari para cezası uygulanacaktır.

Bu nedenle kurum ve idarelerin ‘çalışmadı bildirimi’ uygulamasına ilişkin işlemlerine aynen devam etmeleri gerekmektedir.

Aynı şekilde, yürürlükten kaldırılan “İstirahatli Olan Sigortalıların İşyerinde Çalışmadıklarına Dair Bildirimin İşverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumuna Gönderilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ”in diğer hükümleri de Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğine işlenmiştir.

30 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete’deki Tebliğler ile yürürlükten kaldırılan diğer SGK Tebliğleri için de aynı durum söz konusudur.

Raporlu İşçilerin Çalışmadı Bildirimi ile ilgili daha detaylı bilgi için bu yazıya bakabilirsiniz

https://www.kamuiscileri.net/iscinin-rapor-onayi-hangi-surede-yapilmalidir-calismadigi-bildirimi-yapilmayan-isciye-gecici-is-goremezlik-odenegi-verilir-mi-14749.html

 

30 Eyl 2021 - 14:08 - SGK Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.