Kamu İşçisine Giyecek Yardımında Memurlar Emsal Alınacak!

Kamu işçisi için giyim eşyalarının temininde memurlar hakkında uygulanacak birim fiyatlar emsal alınabilir mi?

Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu işçilerine verilecek giyim yardımına ilişkin görüş verdi. İlgili görüşe göre,

  • 657 sayılı Kanuna tabi olarak görev yapan,
  • Resmi kıyafet giyme zorunluluğu bulunan,

Koruma ve güvenlik görevlilerine verilecek olan giyim eşyaları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Giyecek Yardımı Yönetmeliğinin Uygulanması konulu genelgeye ekli (1) sayılı Cetvelde belirlenen azami birim fiyat üzerinden temin edilmesi gerekmektedir. Kullanım süresi ve niteliği bakımından bu fiyattan temin edilmesine imkan bulunmaması halinde ise bu fiyatta önemli derecede farklılık oluşturmamak kaydıyla azami tasarruf anlayışı içerisinde temin edilmesi uygun görülmüştür.

Dolayısıyla kamuda istihdam edilen sürekli işçiler de (koruma ve güvenlik görevlileri) memurlar için belirlenen birim fiyatlar üzerinden giyecek yardımı alabilecektir.

12.12.2018 tarihinde yayımlanan görüş yazısı aşağıdaki şekildedir;

 

T.C.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI

Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü

(Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı)

 

İlgi: 06.11.2018 tarihli ve 86102 sayılı yazınız.

İlgi yazınız ile Üniversiteniz bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi olarak görev yapan koruma ve güvenlik görevlisi personele ve sürekli işçi kadrolarında görev yapan güvenlik görevlisi personele yapılması öngörülen giyecek yardımının bedelleri hususunda tereddüte düşüldüğü anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Kanunun 211 nci maddesi uyarınca 14(9/1991 tarihli ve 91/2268 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren “Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği”ne ekli (1) ve (2) sayılı Cetvellerde, verilecek giyim eşyasının cinsi, miktarı, kullanma süresi ve niteliği kadro unvanları ve hizmet sınıfları itibarıyla ayrı ayrı tespit edilmiştir.

Söz konusu Yönetmeliğe ekli (1) sayılı Cetvelin 19 uncu sırasında ve “DİP NOT” (A) bölümünün 2 nci sırasında; resmi kıyafet giyme zorunluluğu bulunan koruma ve güvenlik görevlilerine verilecek giyim eşyalarının cinsi, miktarı, kullanma süresi ve niteliği belirtilerek sayılmış bulunmaktadır.

Ayrıca, Giyecek Yardımı Yönetmeliğinin 11 nci maddesinde yer alan, kurum ve kuruluşların verecekleri giyim eşyalarını Maliye Bakanlığınca belirlenecek standart fiyatları göz önünde bulundurmak suretiyle tabi oldukları ihale mevzuatına göre karşılayacakları hükmüne istinaden Bakanlığımızca hazırlanan 06/03/2018 tarihli 4551691-110.01.16.03-(457-3)-1956 sayılı Genelge ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından memurlara verilecek giyim eşyalarının azami birim fiyatları belirlenmiştir.

Bu itibarla, Üniversiteniz bünyesinde 657 sayılı Kanuna tabi olarak görev yapan ve resmi kıyafet giyme zorunluluğu bulunan koruma ve güvenlik görevlilerine verilecek olan giyim eşyaların, Bakanlığımız tarafından söz konusu Genelgeye ekli (1) sayılı Cetvelde belirlenen azami birim fiyat üzerinden temin edilmesi esas olup kullanım süresi ve niteliği bakımından bu fiyattan temin edilmesine imkan bulunmaması halinde ise bu fiyatta önemli derecede farklılık oluşturmamak kaydıyla azami tasarruf anlayışı içerisinde temin edilmesi uygun mütalaa edilmektedir.

Diğer taraftan, 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak istihdam edilen güvenlik görevlisi personele yapılacak giyecek yardımına ilişkin hususlarla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından görüş talep edilmesi gerektiği mütalaa edilmekle birlikte söz konusu personel için giyim eşyalarının temin edilmesinde 657 sayılı Kanuna tabi emsali personel hakkında uygulanacak birim fiyatların aşılmamasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Bilgilerini rica ederim.

Osman DİNÇBAŞ

Bakan a.

Bakan Yardımcısı

Görüş yazısının orijinaline ulaşmak için tıklayınız.sayfa1-sayfa2
Ekli Dosyalar

19 Ara 2018 - 10:32 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.