Engelli Çocuklar İçin, Yaş Sınırlaması Olmaksızın AGİ’den Yararlanılabilinir mi?

Engelli Çocuklar İçin AGİ Uygulamasında Farklı Bir Durum Söz Konusu mudur? 18 Yaşını veya Eğitimde Olup 25 Yaşını Aşmış Engelli ve Bakıma Muhtaç Çocuklar İçin AGİ’den Faydalanılması Mümkün müdür?

Bilindiği üzere Asgari Geçim İndirimi (AGİ) uygulamasında çocuk tabiri; mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları ifade etmektedir.

Daha açık bir anlatımla, AGİ uygulamasında 18 yaşını veya eğitimi devam eden 25 yaşını doldurmamış çocuklar dikkate alınır.

Diğer yandan bakıma muhtaç ve engellik indiriminden faydalanan engelli çocuklara, 18 yaşını aşmış veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmuş olmaları durumunda asgari geçim indirimi uygulanıp uygulanmayacağı zaman zaman soru işaretlerine yol açan bir husustur.

Peki Engelli Çocuklar İçin, Yaş Sınırlaması Olmaksızın AGİ’den Yararlanılabilinir mi?

Ya da Engelli Çocuklar İçin AGİ Uygulamasında Farklı Bir Durum Söz Konusu mudur?

Bu sorular Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 04/04/2011 tarih ve B.07.1.GİB.4.99.16.02-GVK-32-21 Sayılı Özelgesiyle açıklığa kavuşturulmuştur.

Özelgede özetle şöyle denilmektedir:

“Bu hüküm ve açıklamalara göre, asgari geçim indirimi mükellefin 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları için uygulanması gerekir. Bu yaş hadlerini aşmış olan ve mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan bakıma muhtaç ve sakatlık indiriminden faydalanan özürlü çocuklar için asgari geçim indiriminden yararlanılması mümkün değildir.”

Sonuç olarak; AGİ uygulamasında engelli ve bakıma muhtaç çocuklar için bir farklılık söz konusu değildir. Engelli ve bakıma muhtaç çocuklar da 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını dolduruncaya kadar AGİ uygulamasında dikkate alınırlar. Bu yaş sınırlarını aşmış engelli ve bakıma muhtaç çocuklar için AGİ’den faydalanılması mümkün değildir.

İşte O Özelge

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü

 

Sayı: B.07.1.GİB.4.99.16.02-GVK-32-21                                                        04/04/2011

Konu: Asgari geçim indirimi

 

İlgide kayıtlı özelge talep formu ile mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan bakıma muhtaç ve sakatlık indiriminden faydalanan özürlü çocukların 18 yaşını aşması veya tahsilde olup 25 yaşını doldurması halinde asgari geçim indirimi uygulamasının devam edip etmeyeceği konusunda Başkanlığımızın görüşü talep edilmektedir.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun “Asgari Geçim İndirimi” başlıklı 32 nci maddesinin iki ve üçüncü fıkralarında; “İndirimin uygulamasında “çocuk” tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, “eş” tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder.

İndirim tutarının tespitinde mükellefin, gelirin elde edildiği tarihteki medenî hali ve aile durumu esas alınır. İndirim, yukarıdaki oranlara göre hesaplanan tutarları aşmamak kaydıyla, ücret geliri elde eden aile fertlerinden her biri için ayrı ayrı, çocuklar için eşlerden yalnızca birisinin gelirine uygulanır. Boşananlar için indirim tutarının hesabında, nafakasını sağladıkları çocuk sayısı dikkate alınır.” hükümlerine yer verilmiştir.

Konuyla ilgili olarak yayımlanan 265 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin (6) numaralı bölümünde: “Ücretliler, medeni durumları ve çocuk sayıları ile eşinin iş ve gelir durumu hakkında Tebliğ ekinde yer alan “Aile Durumu Bildirimi” (Ek:1) ile işverenlerine bildirimde bulunacaklardır. Durumlarında herhangi bir değişiklik olması halinde (evlenme, boşanma, ölüm, doğum vb.) bu değişiklikleri işverene bir ay içerisinde bildireceklerdir…” denilmiştir.

Bu hüküm ve açıklamalara göre, asgari geçim indirimi mükellefin 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları için uygulanması gerekir.  Bu yaş hadlerini aşmış olan ve mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan bakıma muhtaç ve sakatlık indiriminden faydalanan özürlü çocuklar için asgari geçim indiriminden yararlanılması mümkün değildir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

 

Vergi Dairesi Başkanı a.

Grup Müdürü

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

28 Tem 2021 - 11:36 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.