Güncellenmiş Haliyle 4/D Sürekli İşçilerin 2022 Yılında Alacakları Emeklilik Tazminatları (Harcırah) Tutarı Ne Kadar Oldu?

4 D sürekli işçilerinin emeklilik tazminatı 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere ne kadar oldu? Belediye şirket işçilerine 375 sayılı KHK’dan kaynaklanan emeklilik tazminatı ödenebilir mi? Belediye şirket işçilerine emeklilik tazminatı ödenmesi durumda Sayıştay’ın değerlendirmesi hangi yöndedir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 4/D sürekli işçilere, emekli olurken kıdem tazminatının yanı sıra ‘ harcırah’ olarak da ifade edebileceğimiz emeklilik tazminatı ödenmektedir.

Söz konusu emeklilik tazminatının yasal dayanağı, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’dir.

375 sayılı KHK’nın 1. Maddesi’nin D bendi şu şekildedir;

“(A) bendi kapsamına giren personel ile 22.1.1990 tarihli ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (II) sayılı cetvelde yer alan personel ve kamu kurumlarında işçi olarak istihdam edilenlerden; emekliliğini isteyen veya emekliye sevk olunanlara, haklarında toptan ödeme hükümleri uygulananlara, emekli iken yeniden hizmete alındıktan sonra cezaen olmamak üzere görevlerine son verilenlere, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilen veya hizmet sürelerinin bitiminde ayrılan sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erler ile terhis olan yedek subaylara ve bunlardan görevde iken ölenlerin kanuni mirasçılarına damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaksızın (12.105) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarında tazminat ödenir.”

375 sayılı KHK’nın sözkonusu maddesinde, kamu işçilerine ödenecek emeklilik tazminatının ne şekilde hesaplanacağı belirtilmiştir.

Buna göre kamu işçilerine, emekliliğe sevk edilmeleri durumunda 12.105 gösterge rakamının, memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda tazminat ödenir.

Memur aylık katsayısı her 6 ayda bir memur maaş zammına endeksli olarak güncellendiği için kamu işçilerinin alacağı emeklilik tazminatı da artış göstermektedir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 06.01.2022 tarihinde yayınlanan Genelge ile memur aylık katsayısı, 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere (0,235445) olarak tespit edilmiştir.

Buna göre; kamu işçilerinin emeklilik tazminatı 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere şu şekilde hesaplanacaktır:

 

1 Ocak 2022 Tarihi İtibariyle Emekli Olacaklar İşçilere Ödenecek Tazminat Tutarları
2022 Yılı Ocak Ayı Memur Maaş Katsayısı0,235445
Emekli Olanlara Ödenecek Tazminat Gösterge Rakamı12.105
12.105* 0,2354452.850,06 (Brüt Tutar)
2.850,06 * 7,59/100021,63 TL Damga Vergisi
1 Ocak 2022 Tarihi İtibariyle Ödenecek Net Emekli Tazminatı2.828,43 TL

Sonuç olarak, emekli olan kamu kurumu işçilerine ödenecek emeklilik tazminatı, 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere net 2.828,43 TL olacaktır.

MEMURLAR İÇİN GÖSTERGE RAKAMININ ARTMASI, İŞÇİLERİ ETKİLER Mİ?

Memurlar için TİS veya Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararıyla artırılan gösterge rakamı, işçilere ödenecek emeklilik tazminatını etkiler mi?

En çok karıştırılan hususlardan biri; memurlar için Toplu İş Sözleşmesi veya Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararıyla artırılan gösterge rakamının işçilere ödenecek emeklilik tazminatını etkileyip etkilemeyeceğidir.

Bilindiği gibi 375 sayılı KHK ile belirlenen 12.105 gösterge rakamı, memurlar açısından TİS veya Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararıyla artırılabilmektedir.

Pek çok idare, memurlar için geçerli olan bu ek gösterge rakamının işçilere de uygulanabileceği gibi hatalı bir yoruma düşmektedir.

Oysa memurlar açısından yapılan bu değişiklik, işçiler için geçerli değildir.

Bir diğer ifade ile 4/D işçiler, 4688 sayılı Kanuna tabi olmadıklarından bunlar hakkında 12.105 gösterge rakamının aylık katsayı ile çarpımı sonucunda çıkacak tutarda tazminat ödenmesine yönelik uygulamaya devam etmektedir.

BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİNE EMEKLİLİK TAZMİNATI ÖDENEBİLİR Mİ?

Belediye şirket işçilerine 375 sayılı KHK’dan kaynaklanan emeklilik tazminatı ödenebilir mi?

Belediye şirket işçilerine emeklilik tazminatı ödenmesi durumda Sayıştay’ın değerlendirmesi hangi yöndedir?

Bazı belediye şirketlerinin işçilerine 375 sayılı KHK’dan kaynaklanan emeklilik tazminatını ödediği ve bunun Sayıştay denetimlerine takıldığı görülmektedir.

Sayıştay tarafından belediye şirketlerinde yapılan denetimler sonucunda, 7. Dairenin 23.06.2020 Tutanak Tarihli ve 395 numaralı Kararında, belediye şirket işçisine yapılan emeklilik tazminatı ödemesi kamu zararı sayılmıştır.

Sayıştay 7. Dairesi’nin kararında, yasal dayanaklarıyla birlikte açıkça 696 KHK ile belediye şirketlerine geçirilen belediye şirket işçilerinin 375 sayılı KHK’nın 1. Maddesi kapsamına girmediği, bu işçilere emeklilik tazminatı ödenemeyeceği, ödeme yapılması durumunda ise bunun kamu zararı sayılıp ilgililerden tahsiline karar verildiği görülmektedir.

Dolasıyla belediye şirket işçilerine emeklilik tazminatı ödenmesi durumunda bunun kamu zararı sayılacağı, emsal Sayıştay kararıyla kesinlik kazanmıştır. Belediye şirketlerinin bu hususa dikkat ederek işlem tesis etmesi önem arz etmektedir.

07 Oca 2022 - 16:07 - Pratik Menü


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.