29 Ekim’de Çalışan İşçi Ne Kadar Fazla Mesai Ücreti Alacak?

28 Ekim günü mesai yapan işçi tatil mesaisi almaya hak kazanır mı? Bayram süresince çalışan işçi ne kadar fazla mesai ücreti alacak? İşçi onayı alınmadan çalıştırılabilir mi?

Bilindiği üzere Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü tüm yurtta Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır. 2429 Sayılı Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkında Kanuna göre bayram 28 Ekim günü saat 13.00‘ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder. Yani tatil 1,5 gündür.

29 Ekim ulusal bayram olarak kabul edildiğinden, o gün çalışan tüm işçilere bayram mesaisi verilecektir.

Peki 28 Ekim günü mesai yapan işçi tatil mesaisi almaya hak kazanır mı?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim saat 13.00’da başladığı için bayram arefesi 13.00’dan itibaren çalışan işçi tatil mesaisi almaya hak kazanır. Dolayısıyla 28 Ekim günü öğleden sonra çalışanlar da tatil mesaisine hak kazanır.

Bayram süresince çalışan işçi ne kadar fazla mesai ücreti alacak?

4857 sayılı İş Kanununun 47. maddesindeki hüküm şu şekildedir;

Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın
o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.
Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir.

Görüldüğü üzere İş Kanunu’na göre resmi tatillerde çalışan işçiye 2 günlük yevmiye ödenecektir.

Peki taşerondan kadroya geçen işçiler ne kadar mesai alacak?

696 sayılı KHK kapsamında taşerondan kadroya geçen işçiler 12 Nisan 2018 tarihinde yayımlanan Toplu İş Sözleşmesi hükümlerine tabi olduklarından, adı geçen toplu iş sözleşmesi hükmüne göre mesai ücreti alacaklardır. TİS’in ilgili hükmü şöyledir;

  • Kanunda belirtilen ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yapılacak çalışmalar, önceden işçiye duyurulur. Ulusal bayram, genel tatil günlerinde çalıştırılan işçilere çalıştıkları her bir gün için toplam 3 (üç) yevmiye ödenir.

Sonuç itibariyle, ulusal bayram, genel tatil günlerinde çalıştırılan sürekli işçilere çalıştıkları her bir gün için toplam 3 (üç) yevmiye ödenecektir. 28 Ekim arefe günü çalışan işçiler de saat 13.00 itibarıyla yaptığı çalışmalar için tatil mesai ücreti alacaklardır. Bu sene 28 Ekim, pazar gününe denk geldiği için vardiyalı çalışan işçiler için mesai hakkı doğacaktır.

İşçinin onayı gerekir mi?

İşçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışıp çalışmayacağı İş Kanunu’nun 44. maddesinde düzenlenmiştir. İşçinin çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılmalıdır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayının alınması gerekir.

 

26 Eki 2018 - 14:57 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.

07

turgay oter - TURGAY SELAM BEN 28 EKİM VE 29 EKİMDE ÇALIŞTIM BENİM MESAYİSİ NASIL HESAPLANIÇAK BENİ AYDINLATIRSANIZ MEMNUN OLURUM

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 14:57
06

Zübeyde Nur Yatgın - 13.00 ile 19.00 arası çalışmanız için tatil mesaisi ücreti almanız gerekir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 14:57
05

Özal Kösek - Merhabalar ben özel güvenlik görevlisiyim 28 ekim pazar 08.00 19.00 arası çalıştım 29 ekim bayram mesaisi alabilirmiyim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 14:57
04

Zübeyde Nur Yatgın - Tam gün tatil mesaisi almanız gerekir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 14:57
03

Tekin - Benım vardıysa 28 Ekim saat 20 de başlıyor 29 Ekim saat 08 de bitiyor ben bayram mesaısı nasıl hesaplanacak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 14:57
02

Zübeyde Nur Yatgın - İşverenin takdir yetkisine giren bir konu. O gün mesai yapmamanız sizin elinizde fakat yapmanız sizin elinizde değil maalesef.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 14:57
01

Erol - Bana zorunlu izinli verdi müdür benim yerime başka arkadaşı yazmış ne yapmalıyım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 14:57