Yeni İdari İzin Genelgesi Yayınlandı! Kapsam Daraldı, Kimler İdari İzinli Sayılmaya Devam Edilecek?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların idari izinli sayılmalarına ilişkin Yeni Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayınlandı. Yeni Genelgeye göre kimler idari izinli sayılacak? İdari izin süresi ne kadar olacak? Yeni Genelgede hangi değişiklikler var?

COVID-19 ile mücadele kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanların idari izinli sayılmalarını düzenleyen yeni bir Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayınlandı.

30 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2021/13 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile daha önceki idari izin genelgelerinin kapsamı önemli ölçüde daraltıldı.

Peki yeni Cumhurbaşkanlığı Genelgesine göre kimler idari izinli sayılacak? İdari izin süresi ne kadar olacak? Yeni Genelgede hangi değişiklikler var?

Son yayınlanan Cumhurbaşkanlığı İdari İzin Genelgesine göre;

  • Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik rahatsızlığı bulunan 60 yaş ve üzeri çalışanlar ile
  • Gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadarki süre içerisinde bulunan çalışanlar

idari izinli sayılmaya devam edilecek.

Daha önceki genelgelerde hastalığı olmasa da 60 yaş üzeri çalışanlar idari izinli sayılırken kronik hastalığı olanlar ise yaş sınırı olmaksızın idari izinli sayılmıştı. Yeni Genelge ile ’60 yaş üzerinde olup kronik hastalığı bulunanlar’ ve hamileliğinin 24. Haftası ile 32. Haftası arasında olanlar idari izinli sayılacaklar. Böylece yeni Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle idari izinlerin kapsamı önemli ölçüde daraltılmış oldu.

Ayrıca yeni Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde, öncekilerden farklı olarak; idari izinli sayılanlar için “hizmetin yürütülmesi açısından sorumlulukları görev yerinde çalışanlar ile eşittir.” ifadesine yer verildi. Bu ifade ile idari izinli sayılan personelin, işyerine gelmeden yürütebilecekleri görevlerini yapmaları gerektiğini, kamu hizmetlerinin yürütülmesi açısından sorumluluklarının devam ettiğini değerlendiriyoruz.

Cumhurbaşkanlığı Genelgesindeki diğer hususlar ise şöyle:

  • İdari izinli sayılanlar göreve gelmedikleri süre zarfında istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacaklar
  • İdari izinli çalışanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı tutulacak (aynen ödenmeye devam edilecek) 
  • İdari izinli çalışanların, hizmetlerin yürütülmesi açısından sorumlulukları görev yerinde çalışanlar ile eşit olacak
  • İdari izinli sayılanlar, amirlerinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacaklar
  • İdari izinli sayılanlardan, hizmetine ihtiyaç duyulanlar, kurum tarafından çağrılmaları halinde görevlerine dönecekler.

İşti Cumhurbaşkanlığı’nın Yeni İdari İzin Genelgesi;

30 Haziran 2021 ÇARŞAMBA

Sayı: 31527

Cumhurbaşkanlığından:

Konu: COVID-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler

GENELGE

2021/13

14/4/2021 tarihli ve 31454 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” konulu 2021/8 sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmış olup 1/7/2021 tarihi itibarıyla; kamu kurum ve kuruluşları normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarını sürdürecektir.

Sağlık Bakanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan; Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik rahatsızlığı bulunan 60 yaş ve üzeri çalışanlar (yönetici pozisyonundakiler hariç) ile gebeliğinin yirmi dördüncü haftasından otuz ikinci haftasına kadarki süre içerisinde bulunan çalışanlar idari izinli sayılmaya devam edilecektir.

Bu Genelge kapsamında idari izinli sayılanlar göreve gelmedikleri süre zarfında istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılır. Söz konusu çalışanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı olup hizmetin yürütülmesi açısından sorumlulukları görev yerinde çalışanlar ile eşittir. Bu çalışanlar, amirlerinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar görevlerine dönecektir.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte ulusal veya uluslararası düzeyde kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü toplantı veya aktivitenin gerekli güvenlik önlemleri alınmak suretiyle video/tele konferans gibi sesli-görüntülü iletişim sistemleri vasıtasıyla uzaktan yapılmasına özen gösterilecek; tüm personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması gibi gerekli tedbirler devam ettirilecektir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

29 Haziran 2021

Recep Tayyip ERDOĞAN

CUMHURBAŞKANI

Cumhurbaşkanlığı İdari İzin Genelgesi'nin PDF formatına ulaşmak için tıklayınız. 

Ekli Dosyalar

30 Haz 2021 - 10:00 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.