Kısmi Süreli Çalışmada İşçinin Sigorta Primi Nasıl Hesaplanır?

Hangi süreler kısmi süreli çalışmadır? Kısmi süreli çalışmalarda işçinin sigorta primi nasıl hesaplanır?

Çalışma hayatında işveren her zaman işçiden tam mesai talep etmemekte ya da işçi çeşitli sebeplerle daha az çalışmak isteyebilmektedir. 4857 sayılı İş Kanunu ile bu ihtiyaçlara cevap verebilmek için kısmi süreli (part-time) çalışmaya imkan tanınmıştır.

İş Kanunu’na göre; işçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda sözleşme kısmî süreli iş sözleşmesidir. Kısmî süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, yalnızca iş sözleşmesinin kısmî süreli olmasından dolayı tam süreli emsal işçiye göre farklı işleme tâbi tutulamaz. Kısmî süreli çalışan işçinin ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatleri, tam süreli emsal işçiye göre çalıştığı süreye orantılı olarak ödenir.

KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMA NASIL BELİRLENİR?

İş Kanunu’nda haftalık normal çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmiştir. Bu süre işin gereklerine bağlı olarak haftanın günlerine farklı biçimde dağıtılabilmektedir.

İşyerinde tam süreli iş sözleşmesi ile yapılan çalışmanın üçte ikisi oranına kadar yapılan çalışma kısmi süreli çalışmadır. Örneğin haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğu bir işyerindeki kısmi süreli çalışma, haftada 30 ve daha az yapılan çalışmalardır.

Bir başka ifade ile, haftada 45 saat çalışılan işyerinde, 30 saat ve altındaki çalışmalar kısmi süreli çalışma kapsamındadır. Yani haftalık 30 saat veya daha az çalışan bir işçi, kısmi süreli çalışan olarak değerlendirilecektir.

Bu husus, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde hüküm altına alınmıştır. İlgili yönetmeliğin 101. Maddesi’ndeki hüküm şu şekildedir:

“Sigortalının normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre üçte ikisi oranından daha az belirlendiği çalışmalar kısmî süreli çalışmadır.”

KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMADA İŞÇİNİN SİGORTA PRİMİ NASIL HESAPLANIR?

Bu sorunun cevabı da yine Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’ndedir. İlgili madde şu şekildedir;

“İş sözleşmesi saat ücreti karşılığı yapılmış ise kısmi süreli çalışan sigortalıların ay içinde çalıştığı toplam sürenin, 4857 sayılı İş Kanununa göre günlük olağan çalışma süresi olan 7,5 saate bölünmesiyle, sigortalı için bildirilmesi gereken prim ödeme gün sayısı hesaplanır. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda 7,5 saatin altındaki çalışmalar 1 güne tamamlanır.”

Dolayısıyla kısmi süreli çalışma saat olarak uygulandığında, sigorta primlerini hesaplamak için bir ay içerisinde çalışılan süre genel olarak günlük çalışma süresi kabul edilen 7.5 saate bölünür. Çıkan miktar üzerinden işçinin sigorta primi ödenir. Bu işlemde kesirlerde tama yuvarlanır.

Örneğin ayda 90 saat çalışan bir işçinin sigorta prim ödeme gün sayısını hesaplayalım: 90:7,5=12. Bu işçinin prim ödeme gün sayısı, 12 gün olarak bildirilecektir.

23 Kas 2018 - 11:50 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.