İşveren, Sık Sık Rapor Alan İşçiye Hangi İşlemi Uygulayabilir?

İşveren, işçinin aldığı raporun gerçek bir rahatsızlığa dayandığı konusunda şüpheye düşerse nasıl bir yol izlenmelidir? Sık rapor alan işçi, Hakem Hastaneye gönderilebilir mi?

İşçilerin rapor alması, çalışma hayatında çok sık rastlanılan bir durumdur.

Bütün çalışanların tedavi olma hakkı ve buna bağlı olarak istirahat hakkı, Anayasa ile güvence altına alınmış temel haklarındandır. Bu yönüyle hiçbir çalışanın tedavi olma hakkı ve rahatsızlığına bağlı olarak istirahat hakkı engellenemez.

Ancak zaman zaman istirahat raporu hususunun istismar edilebildiği, işçilerin sık sık rapor alma yoluna başvurduğu ve bu durumun kurumların işleyişini olumsuz etkilediği bilinmektedir.

Peki işveren, işçinin aldığı raporun gerçek bir rahatsızlığa dayandığı konusunda şüpheye düşerse nasıl bir yol izlenmelidir?

Sık rapor alan işçi, Hakem Hastaneye gönderilebilir mi?

Bu husus, Sağlık Bakanlığı’nın 28 Kasım 2019 tarihinde güncellenen Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönergesi ile açıklığa kavuşturulmuştur.

Buna göre işveren, istirahat raporlarının doğruluğu hakkında şüpheye düşerse, çalışanı Hakem Hastaneye gönderebilir.

Bu Hakem Hastane, Bakanlığın yayınladığı listede yer alan, çalışanın ikametine en yakın sağlık kuruluşu olmalıdır.

Hakem Hastaneye gönderilen işçi, bu sürede hastalık izninin kullanıyor sayılacaktır.

İstirahat raporlarına yönelik yapılan itirazlar sevkin yapıldığı hakem hastanenin sağlık kurulunca değerlendirilir. Hakem hastanenin sağlık kurul kararı kesindir. Bu karara itiraz edilemez.

Hakem hastaneye sevk edilen kişi sevk yazısı ile birlikte ilgili hastaneye doğrudan müracaat eder.

Sağlık raporlarına itiraz halinde ortaya çıkacak giderler itirazda bulanan kişi veya kurumca karşılanır.

Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönergede, Hakem Hastane uygulamasına ilişkin hükümler şu şekildedir:

“İstirahat raporlarına itiraz işlemleri

MADDE 36-

(1) İstirahat raporlarının fenne aykırı olduğu konusunda tereddüt bulunması hâlinde, kişi hastalık izni kullanıyor sayılmakla birlikte, bağlı bulunduğu kurumca doğrudan Bakanlıkça belirlenen Yönerge eki Ek-12 Hakem Hastane Listesinde yer alan sağlık hizmet sunucularından memurun bulunduğu yere en yakın aynı veya üst roldeki bir hastaneye sevk edilir ve sonucuna göre işlem yapılır.

(2) İtiraza konu istirahat raporunu ilk düzenleyen hastane aynı zamanda Yönerge eki Ek12 Hakem Hastane Listesinde yer alıyor ise kişi listede yer alan aynı veya üst roldeki diğer en yakın hastaneye sevk edilir.

(3) İstirahat raporlarına yönelik yapılan itirazlar sevkin yapıldığı hakem hastanenin sağlık kurulunca değerlendirilir.

(4) Hakem hastanenin sağlık kurul kararı kesindir. Bu karara itiraz edilemez.

(5) Hakem hastaneye sevk edilen kişi sevk yazısı ile birlikte ilgili hastaneye doğrudan müracaat eder.

(6) Devlet memuru statüsü bulunanların raporları dışında sağlık raporlarına itiraz halinde ortaya çıkacak giderler itirazda bulanan kişi veya kurumca karşılanır.”

Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge ve eklerindeki Hakem Hastane listesine ulaşmak için tıklayınız. https://tig.saglik.gov.tr/TR,21340/saglik-raporlari-usul-ve-esaslari-hakkinda-yonerge-yayinlanmistir.html

Öte yandan gerçeği aykırı rapor kullanan işçinin, bu durumun belgelenmesi halinde tazminatsız işten çıkarılabileceğine ilişkin örnek Yargıtay kararları da bunulmaktadır.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 2016/17532 E., 2017/12196 sayılı Kararında şöyle denilmektedir:

“Dosyadaki bilgi ve belgelerden davacının istirahat raporu aldığı dönemde Giresun iline gittiği ve orada plajda tatil kıyafetleri ile çekilmiş fotoğraflarını paylaştığı, dosya kapsamıyla sabittir. Bu durum, kullanılan istirahat raporunun gerçeğe aykırı olduğunun açık delili olup raporlu olduğunu bildiren işçinin raporun aksine tatile gitmesi doğruluk ve bağlılığa aykırı olup haklı fesih için yeterlidir.”

Sonuç olarak işveren, sık sık rapor alan işçinin aldığı raporların gerçeğe uygun olmadığı kanaati taşıyorsa, işçiyi hakem hastaneye gönderebilir. Ayrıca işveren, işçinin kullandığı raporun gerçek bir hastalığa dayanmadığını ispatlarsa işçiyi tazminatsız işten çıkarılabilecektir. Bu nedenle kullanılan istirahat raporlarının gerçeğe uygun olması önem taşımaktadır.

 

 

Ekli Dosyalar

06 Ağu 2022 - 12:00 - 4 D Sürekli İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.