Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesine Göre Kamu İdareleri/Belediye Şirketleri Fazla Mesai ve Yıllık İzinde Nelere Dikkat Etmelidir?

Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesinde, Yıllık İzinlerle ilgili hangi hükümlere yer verildi? Belediye şirketleri ve kamu idarelerinin, işçi personellerin çalıştırılmasıyla ilgili olarak hangi tasarruf tedbirlerini uygulamaları gerekmektedir?

Cumhurbaşkanlığı’nın 2021/14 sayılı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi, 30 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kamu harcamalarının disiplin altına alınmasını hedefleyen Genelgede kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçi ve diğer personel için uygulaması gereken kurallara da yer verildi.

Genelge’nin amacı şu şekilde tespit edildi:

“Kamu kaynaklarının maksadına uygun azami tasarruf prensiplerine riayet edilerek kullanılması her kamu kurumu ve görevlisi için bir görev ve aynı zamanda bir mecburiyettir.

Bu anlayışla; kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin olarak aşağıdaki tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür.”

Genelge’nin kapsamı ise şöyle:

“10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetveller kapsamındaki kamu idareleri ve bu idarelere bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları ile il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile kurdukları birlik, müessese ve işletmeler, 8/6/1984 tarihli ve 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye tabi kamu iktisadi teşebbüsleri ile bunların doğrudan veya dolaylı olarak tek başına veya birlikte ya da ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlasına sahip oldukları her çeşit kuruluş, müessese, birlik, işletme ve şirketler, özelleştirme kapsam ve programına alınmış hisselerinin yarısından fazlası kamuya ait olan özel hukuk hükümlerine tabi kuruluşlar, fonlar, döner sermayeler ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluşları (Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ve TBMM Başkanlığı Genel Sekreterliği hariç) kendi bütçeleri veya tasarruflarındaki diğer kaynaklardan yapacakları yurt içi ve yurt dışı harcamaları ile taşınır ve taşınmazlarının kullanılmasında aşağıdaki tedbirlere uyacaklardır.

Doğal afetlerde, salgın hastalıklarda ve orman yangınlarında acil olarak yapılması gereken mücadele ve müdahaleler, iç ve dış güvenlik ile istihbarat hizmetlerinin gerektirdiği zorunlu olan harcamalar bu Genelgenin kapsamı dışındadır.”

Bu kapsam maddesine göre merkezi idarelerin yanı sıra belediye şirketleri de Genelgedeki tasarruf tedbirlerine uymakla yükümlüdür.

Peki belediye şirketleri ve kamu idarelerinin, işçi personellerin çalıştırılmasıyla ilgili olarak hangi tasarruf tedbirlerini uygulamaları gerekmektedir?

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde Personel Giderleri başlıklı bölümünde şu ifadelere yer verilmiştir:

“Mevcut personelin etkin ve verimli çalışmasını sağlamak üzere gerekli tedbirler alınacak, bu personel hizmet standartlarına uygun ve dengeli bir şekilde görevlendirilecek ve atıl personel oluşmasına izin verilmeyecektir. Kanundan doğan mecburi yükümlülüklerin yerine getirilmesi, hizmet genişlemesi ve yeni bir teşkilat biriminin kurulması hâlleri hariç olmak üzere bir önceki mali yılda kadro ve pozisyon sayılarında emeklilik, istifa ve ölüm gibi nedenlerle meydana gelen azalma kadar yeni kadro ve pozisyon ihdas ya da kullanım talebinde bulunulabilecektir. Mahalli idareler bakımından bu kapsamdaki uygulamalarda, ilgili mevzuatta yer alan norm kadro ilke ve standartları ile yıllık toplam personel giderleri hakkındaki oranlar esas alınacaktır.

Kamu personeli zorunlu haller dışında fazla mesai ücreti alacak şekilde istihdam edilmeyecektir. Kamu kurum ve kuruluşları, fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma giderlerini asgari seviyede tutmak amacıyla 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununda yer alan serbest zaman ve denkleştirme süresi hükümlerini öncelikle uygulayacaktır.

4857 sayılı Kanun kapsamında çalışan işçilerin yıl içerisinde hak kazandıkları yıllık ücretli izin süreleri, ilgili yıl içerisinde kullandırılacaktır. Ayrıca, ilgililerin önceki yıllarda hak kazanıp kullanmadıkları yıllık ücretli izin süreleri, yürütülen hizmetlerde aksamaya sebep olmayacak şekilde azami üç yıl içerisinde kullandırılacaktır.”

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ndeki personel giderlerine ilişkin tasarruf tedbirlerini incelediğimizde, iki husus öne çıkmaktadır.

Buna göre kamu idareleri ve belediye şirketleri şu hususlara dikkat etmelidir:

  • İşçiler, zorunlu haller dışında fazla mesai ücreti alacak şekilde istihdam edilmemeli, zorunlu olarak ortaya çıkan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma giderleri asgari seviyede tutulmalı, bu amaçla fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma durumunda ücret yerine Serbest Zaman izni kullandırılmalı ya da Denkleştirme uygulamalarına öncelik verilmelidir.

Serbest Zaman İzni ve Denkleştirme uygulamasının nasıl yapılacağına ilişkin olarak bu yazılara bakabilirsiniz!

https://www.kamuiscileri.net/fazla-mesai-ucreti-yerine-serbest-zaman-uygulamasi-nasil-yapilir-11912.html

https://www.kamuiscileri.net/denklestirme-calismasi-nedir-isci-ve-isverenin-sorumlulugu-nelerdir-8046.html

Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde üzerinde durulan diğer bir husus ise Yıllık İzinlerle ilgilidir.

  • Cumhurbaşkanlığı, 4857 sayılı kanun kapsamında çalışan işçilerin yıl içerisinde hak kazandıkları yıllık izinlerinin, ilgili yıl içerisinde kullandırılması gerektiğini duyurdu.
  • Geçmiş yıllardan birikmiş yıllık izinlerin de en geç 3 yıl içerisinde kullandırılması gerektiğini açıkladı.

Sonuç olarak Cumhurbaşkanlığı; yıllık izin konusunda net çizgiler çizerek işçilerin yıllık izinlerinin, sözleşmelerin feshinde ücrete dönüşmemesi için ilgili yıl içinde kullandırılmasını, geçmişten biriken yıllık izinlerin de en geç 3 yıl içerisinde eritilmesini istedi.

Bu Yazının PDF formatına ulaşmak için tıklayınız.

Ekli Dosyalar

01 Tem 2021 - 16:21 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.