Cumartesi Günleri Yıllık İzinden Düşülmemeye Başlandı mı?

Yargıtay’ın kararı, ne anlama geliyor? Cumartesi günü artık yıllık izinden düşülmeyecek mi? Cumartesi günü, yıllık izinde nasıl değerlendirilecektir?

Haber albümü için resme tıklayın

GİRİŞ

Son günlerde basında çıkan haberlerde, Cumartesi gününün artık yıllık izinden düşülmeyeceği yer almaktadır.

Bu haberler, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 2021/897 E., 2021/5272 Sayılı Kararına dayandırılmaktadır.

Peki Yargıtay’ın kararı, gerçekten Cumartesi gününün artık yıllık izinden düşülmeyeceği anlamına mı gelmektedir?

Cumartesi günü, yıllık izinde nasıl değerlendirilecektir?

Bu Makalenin PDF formatı için tıklayınız 

Bu sorulara cevap vermeden önce Yargıtay’ın söz konusu karardaki hükmüne bakalım.

9. Hukuk Dairesi’nin 2021/897 E., 2021/5272 Sayılı Kararında şöyle denilmektedir:

“Taraflar arasında, toplu iş sözleşmesinde dinlendirilme günü olarak kararlaştırılan cumartesi gününün, yıllık izin süresi hesabında nasıl değerlendirilmesi gerektiği uyuşmazlık konusudur.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nin kapatılması sonrasında Başkan ve Üyelerinin Yargıtay 9. Hukuk Dairesinde görevlendirilmesi üzerine her iki Daire kararlarında uyuşmazlık konusu hususlar görüşülmüş ve böylelikle birçok konuda uygulamanın birleştirilmesine karar verilmiştir.

Bu konular arasında, hafta tatili günü olarak kararlaştırılan cumartesi gününün yıllık izin hesabında nasıl değerlendirileceği sorunu da ele alınmış ve burada, “4857 sayılı İş Kanunu’nun 46 ve 63. maddelerine göre hafta tatili haftalık 45 saatlik çalışmadan sonraki 24 saatlik bir gündür. Bu nedenle kural olarak cumartesi işgünüdür. Akdi tatil günü olarak cumartesi günleri yıllık izin süresine eklenmez. Başka bir anlatımla, cumartesi günleri akdi tatil günü olarak işçi çalışmadığı takdirde yıllık ücretli izin süresine ilişkin hesapta hafta tatili olarak değerlendirilemez.

“Cumartesi günü hafta tatili olarak da kararlaştırılabilir. Bireysel veya toplu iş sözleşmeleriyle cumartesi ve pazar günleri hafta tatili günü olarak belirlenmişse, İş Kanunu’nun 56/5. maddesi gereği her iki gün yıllık izin sürelerinden sayılmaz. Başka bir anlatımla yıllık izin kullanma dönemi içindeki cumartesi ve pazar günleri kullanılan izin süresinden düşülür.

Ancak bireysel veya toplu iş sözleşmesinde hafta tatiline eklenen bu cumartesi gününün yıllık izin hesabında iş günü olarak sayılacağı veya izin süresinden düşülmeyeceği şeklinde açık bir kural mevcutsa, bu hüküm geçerli sayılmalı ve İş Kanunu’nun 56/5. maddesi gereği sadece yıllık izne rastlayan pazar günleri izin süresinden düşülmelidir.” yönünde Dairemiz uygulaması belirlenmiştir.”

Yargıtay’ın bu kararı ile 22. ve 9. Hukuk Daireleri arasındaki farklı içtihatlar ortadan kaldırılmıştır ve ortak bir görüş benimsenmiştir. 22. Hukuk Dairesi’nin kapatıldığı da göz önünü alındığında, Cumartesi günlerinin yıllık izinde nasıl değerlendirileceği konusunda artık 9. Hukuk Dairesi’nin bu yeni içtihadı geçerlidir ve buna göre hareket edilmelidir.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin kararında özetle 3 kurala yer verilmiştir. Bu kuralları ve ne anlama geldiklerini tek tek inceleyelim.

KURAL 1:

“Kural olarak cumartesi işgünüdür. Akdi tatil günü olarak cumartesi günleri yıllık izin süresine eklenmez. Başka bir anlatımla, cumartesi günleri akdi tatil günü olarak işçi çalışmadığı takdirde yıllık ücretli izin süresine ilişkin hesapta hafta tatili olarak değerlendirilemez.”

AÇIKLAMASI: 

Bu hükme göre, fiilen haftada 5 gün çalışılan ve Cumartesi gününün akdi tatil günü kabul edilerek çalışılmadığı durumlarda, yıllık ücretli izin hesabında Cumartesi günü hafta tatili olarak değerlendirilmez. Dolayısıyla Cumartesi günü de yıllık izin kullanılmış sayılır ve yıllık izin süresinden düşülür. Yani Pazartesi’nden diğer Pazartesiye 7 gün tatil yapan işçi, pazar günü atlanarak 6 gün yıllık izin kullanmış sayılır. Özetle Cumartesi gününün akdi tatil kabul edilerek fiilen çalışılmaması, yıllık izinden düşülmeyeceği anlamına gelmez. Cumartesi günü akdi tatil kabul edilmiş olsa bile, yıllık izinde iş günü olarak dikkate alınır.

KURAL 2:

“Cumartesi günü hafta tatili olarak da kararlaştırılabilir. Bireysel veya toplu iş sözleşmeleriyle cumartesi ve pazar günleri hafta tatili günü olarak belirlenmişse, İş Kanunu’nun 56/5. maddesi gereği her iki gün yıllık izin sürelerinden sayılmaz. Başka bir anlatımla yıllık izin kullanma dönemi içindeki cumartesi ve pazar günleri kullanılan izin süresinden düşülür.”

AÇIKLAMASI: 

Yargıtay bu hükümle, Cumartesi gününün bireysel veya toplu iş sözleşmeleriyle hafta tatili olarak ilan edilebileceğine dikkat çekmiş, cumartesi ve pazar günleri hafta tatili günü olarak belirlenmişse, bu 2 günün yıllık izin sürelerinden düşülmeyeceğini belirtmiştir. Başka bir ifade ile bireysel veya toplu iş sözleşmelerinde Cumartesi günün hafta tatili olduğuna ilişkin hüküm varsa, bu durumda Cumartesi günü yıllık izinden düşülmez. Aynı örnek üzerinden gidecek olursak; 7 gün tatil yapan işçi için Cumartesi ve Pazar atlanarak 5 gün yıllık izin kullanmış sayılır.

KURAL 3: 

“Ancak bireysel veya toplu iş sözleşmesinde hafta tatiline eklenen bu cumartesi gününün yıllık izin hesabında iş günü olarak sayılacağı veya izin süresinden düşülmeyeceği şeklinde açık bir kural mevcutsa, bu hüküm geçerli sayılmalı ve İş Kanunu’nun 56/5. maddesi gereği sadece yıllık izne rastlayan pazar günleri izin süresinden düşülmelidir.”

AÇIKLAMASI: 

Yargıtay, bu üçüncü kural ile ikinci kuralın istisnasını belirlemiştir. Buna göre; iş sözleşmesinde ve toplu iş sözleşmesinde Cumartesi gününün hafta tatili olarak kabul edileceğine ilişkin hüküm olsa bile, ayrıca bireysel veya toplu iş sözleşmesinde hafta tatiline eklenen Cumartesi gününün yıllık izin hesabında iş günü olarak sayılacağı veya izin süresinden düşülmeyeceği şeklinde açık bir kural mevcutsa, bu hüküm geçerli sayılacak ve yıllık izinden sadece Pazar günü düşülmeyecektir. Bu durumda Cumartesi günü iş günü sayılacağından, 7 gün tatil yapan işçi yalnızca Pazar günü atlanarak 6 gün yıllık izin kullanmış sayılır.

SONUÇ

Sonuç olarak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin güncel kararına göre, Cumartesi gününün yıllık izinden düşülmemesi için bu günde fiilen çalışılmıyor olması yeteri değildir. Dolayısıyla fiilen 5 gün çalışılan işyerlerinde yıllık izin hesabında Cumartesi günü işgünüdür ve yıllık izinden düşülür.

Ancak iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesiyle Cumartesi günü açık bir şekilde hafta tatili ilan edilmişse ve yine sözleşmede yıllık izin açısından bu kurala istisna getiren başka bir madde yoksa, bu durumda Cumartesi günü yıllık izinden düşülmez.

 

Bu Makalenin PDF formatı için tıklayınız  YASAL UYARI Bu çalışma Kamutech Yazılım A.Ş. mevzuat grubu uzmanları tarafından hazırlanmıştır. Makalenin her türlü yayın hakkı Kamutech Yazılım A.Ş.'ye aittir. Kaynak göstermek ve link vermek kaydıyla alıntı yapılabilir.

Ekli Dosyalar

11 Ağu 2021 - 13:16 - Yargıtay Kararları


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.