En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu, Dul ve Yetimler Yararlanacak mı?

En düşük emekli maaşının 1.000'ye çıkarılmasına yönelik yasa, 18 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Peki bu düzenlemeden dul ve yetimler yararlanacak mı?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşan ‘Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Yeni Kanun ile yapılan en önemli düzenlemelerden biri de emekli maaşlarına ilişkin değişiklikler. Düzenleme ile en düşük emekli maaşının 1.000 TL olması sağlandı. Buna göre emeklilere bu rakamın altında ödeme yapılmayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 1.000 TL’nin altında maaş hak eden kişiler için aradaki fark Hazine tarafından karşılanacak.

Yasadaki ilgili madde şöyle;

MADDE 42– 5510 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 19- Bu Kanun veya bu Kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerine göre malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ve aylıklar ile birlikte her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı dosya bazında, 8/2/2006 tarihli ve 5454 sayılı Kanunun 1 inci maddesi uyarınca yapılacak ek ödeme dâhil 1.000 Türk lirasından az olamaz. Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamaz. Bu Kanun kapsamında hesaplanan aylıklar, bu madde ile belirlenen tutardan düşükse aradaki fark Hazineden tahsil edilir. Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmi aylıklar için bu madde hükümleri uygulanmaz.”

Peki en düşük 1.000 TL emekli maaşı, dul ve yetimleri de kapsayacak mı?

Yasa maddesinde “… malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ve aylıklar ile birlikte her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı dosya bazında, 8/2/2006 tarihli ve 5454 sayılı Kanunun 1 inci maddesi uyarınca yapılacak ek ödeme dâhil 1.000 Türk lirasından az olamaz. Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamaz.” denilmektedir.

Dolayısıyla en düşük emekli maaşı, dosya bazında 1.000 TL’nin altında olamayacaktır. Yani dul ve yetimlerin her birinin hissesi oranında aldığı maaşın 1.000 TL’ye yükseltilmesi söz konusu değildir. Ancak dul ve yetimlerin maaş aldıkları dosyanın aylığı 1.000’nin altındaysa, 1.000 TL’ye yükseltilecek ve hisseleri oranında maaş almaları sağlanacaktır.

Örneğin 800 TL dul maaşı alan bir kişinin maaşı 1.000 olmayacaktır. Ya da 400 TL yetim maaşı alan kişinin maaşı 1.000’ye çıkmayacaktır. Ancak örneğin aynı dosyadan dul ve yetim maaşı alan anne ve çocukların toplam aylığı 800 TL ise bu rakam 1.000’e yükseltilecek ve her birine hissesi oranında zam yapılacaktır.

18 Oca 2019 - 13:15 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.