Gelir Vergisi İstisnasına İlişkin Tebliğ Yayınlandı! Tebliğde AGİ İle İlgili Hangi Hususlar Yer Aldı? Gelir İdaresi’nin Tebliğine Göre Engellilik İndirimi Nasıl Uygulanacak?

Gelir Vergisi Genel Tebliği ile asgari ücret üzerinden Gelir ve Damga Vergisi kesilmemesine ilişkin uygulamanın ayrıntıları netleştirilerek nasıl uygulanacağı belirlendi. Peki Artık Engellilik İndirimi Uygulanmayacak mı? AGİ Tamamen Kaldırıldı mı?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan 319 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile asgari ücret üzerinden Gelir ve Damga Vergisi kesilmemesine ilişkin uygulamanın ayrıntıları netleştirilerek istisna uygulamasının nasıl yapılacağı belirlendi.

Gelir İdaresi’nin Tebliğine göre ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde şu esaslara dikkat edilecek:

  • Hizmet erbabına ödenen aylık ücret, mesai, prim, ikramiye, gider karşılığı ve sair adlarla yapılan tüm ödemeler ve sağlanan menfaatler de ücret kapsamında değerlendirilecek.
  • 1/1/2022 tarihinden itibaren geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi sosyal güvenlik kurumu primi ve işsizlik sigorta primi düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretler gelir vergisinden istisna edilecek.
  • İstisnayı aşan ücret gelirinin vergilendirilmesinde, hizmet erbabının ilgili aydaki gelirine ilişkin verginin hesaplanacağı gelir dilim tutarları ve oranları, istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenecek.
  • İstisna nedeniyle alınmayacak olan vergi, ilgili ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşmayacak.
  • Hizmet erbabının birden fazla işverenden ücret alması halinde istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanacak.
  • Ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde, maaş ödemesinin yanı sıra aynı dönemde yapılan ve ücret olarak değerlendirilen prim, ikramiye, huzur hakkı, mesai ücreti, döner sermaye ücreti, ek ders ücreti gibi ödemeler de dikkate alınmak suretiyle kümülatif matrah esas alınarak vergilendirme yapılacaktır.
  • İlgili dönemlerde uygulanan indirim ve istisnalar bu ödemelerin toplamına bir kez uygulanacaktır. Dolayısıyla ilgili ayda yapılan ücret ve ücret sayılan ödemelerin toplamına anılan istisnanın bir kez uygulanması gerekmektedir.

AGİ TAMAMEN KALDIRILDI MI? 

Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının ardından en çok gündeme gelen konulardan biri, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) uygulamasının tamamen kaldırılıp kaldırılmadığı hususudur.

Bu konu, Gelir İdaresi’nin Tebliği ile açıklığa kavuşturulmuştur:

Yapılan düzenleme ile 1/1/2022 tarihinden itibaren 193 sayılı Kanunun 32. maddesinde düzenlenmiş bulunan Asgari Geçim İndirimi uygulaması kaldırılmıştır. Artık çalışanlara, maaşları ne kadar olursa olsun AGİ ödenmeyecektir.

ENGELLİLİK İNDİRİMİ KALDIRILDI MI? 

Engelli çalışanlar ile engelli aile bireyleri bulunan çalışanları yakından ilgilendiren Engellilik İndirimi de Gelir İdaresinin Tebliği ile açıklığa kavuşturuldu.

Buna göre; Asgari ücretle çalışan ve istisna uygulaması nedeniyle vergi ödemeyecek olan hizmet erbabı da dahil olmak üzere vergi indiriminden faydalanmak üzere başvuruda bulunanların engellilik indirimine ilişkin işlemleri, önceden olduğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığınca değerlendirilerek sonuçlandırılacak.

Asgari ücretli olarak çalışan ve bu nedenle ilgili ayda istisna nedeniyle vergi ödemeyecek olan hizmet erbabı, engellilik indiriminden faydalanamayacak.

Asgari ücretin üzerinde ücret alan ve vergi indirimine hak kazanan hizmet erbabının ise, gelir vergisi matrahının yeterli olması halinde, hem engellilik indiriminden hem de Asgari Ücret Gelir Vergisi İstisnasından faydalanması mümkün olacak.

Diğer yandan engelli çalışanlar, Engellilik İndiriminden yararlanamasalar bile onaylanan başvuruları üzerine şartları dahilinde emeklilik başvurularını yapabilecekler ve engelli olmaları nedeniyle erken emekliliğe hak kazanabilecekler.

Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 319) ulaşmak için tıklayınız 

27 Oca 2022 - 14:38 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.