696 KHK İle Kadroya Geçen İşçiler İçin Önemli Meslek Kodu Değişikliği Kararı!

Kamu Denetçiliği Kurumundan Meslek Kodu değişikliği için çarpıcı karar!

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), 696 sayılı KHK ile kadroya geçen sürekli işçiler için emsal teşkil edecek önemli bir meslek kodu değişikliği kararı vardı.

KDK’nın kararına konu olan olay şöyle:

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 696 sayılı KHK kapsamında “Sürekli İşçi (Temizlik Görevlisi)” olarak çalışan başvuru sahibi, 13/01/2016 ve 28/02/2016 tarihleri arasında 2 ay süreyle taşeron firma bünyesinde Teknik Destek Hizmet Alımı Sözleşmesi ile “Elektrik Teknisyeni” olarak Nusaybin Devlet Hastanesinde çalıştığını, sözleşme süresi sona erdikten sonra işine son verildiğini, sonrasında Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince Mardin Devlet Hastanesinde teknik ihale sözleşmesi bulunmadığı gerekçesi ile “Temizlik Görevlisi” olarak işe alındığını ve bu unvan ile kadroya geçirildiğini, 20/01/ 2021 tarihinde Nusaybin Devlet Hastanesine geçici olarak “Teknisyen” unvanıyla görevlendirildiğini ve halen burada görev yaptığını; hem kadroya geçirilmeden önce hem de kadroya geçirildikten sonra “Teknisyen” olarak görev yaptığını ve halen bu görevini devam ettirdiğini belirterek meslek kodunun değiştirilmesini talep etmiştir.

Kamu Denetçiliği Kurumu, işçinin başvurusu üzerine gerekli kurumlarla yazışmalar yaparak konuyu açıklığa kavuşturmuştur.

Buna göre işçi tarafından; 15/09/2021 tarihinde meslek kodunun değiştirilmesi için dilekçe verildiği ancak idarece bu talebinin kabul edilmediği, dolayısıyla başvuruya konu anlaşmazlığın 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçinin meslek kodunun nasıl belirleneceği ve değiştirilip değiştirilemeyeceği noktasında toplandığı görülmektedir.

İşverenler tarafından SGK’ya gönderilen sigortalı işe giriş bildirgelerinde ve aylık prim ve hizmet belgelerinde meslek kodunun girildiği bölüm yer almakta olup, işverenler söz konusu bölümlere çalıştırdıkları sigortalı için geçerli olan kodu girmekte ve sigortalılara ilişkin işverenlerce girilen meslek kodları SGK tarafından kayıt altına alınmaktadır.

Ayrıca, SGK tarafından KDK’ya gönderilen cevabi yazıda belirtildiği üzere; meslek kodunun hatalı bildirilmesi durumunda işverenlerin SGK’ya dilekçe ile başvurmaları sonucunda hatalı meslek kodu düzeltme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kamu Denetçiliği Kurumu yaptığı inceleme sonucunda şu karara varmıştır:

“Hem başvuranın hem de ilgili idarenin gönderdiği belge ve beyanlar incelendiğinde; Başvuranın çeşitli tarihlerde hem Mardin Devlet Hastanesi hem de Nusaybin Devlet Hastanesi bünyesinde taşeron firma personeli olarak çalıştığı ve sonrasında KHK kapsamında kadroya geçirildiği, bu dönemlere ilişkin sunulan evraklar incelendiğinde başvuranın 696 Sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçiş öncesi ve sonrası “Teknik Personel” olarak çalıştığının açık olduğu, nitekim 13/01/2016 ile 28/02/2016 tarihleri arasını kapsayan “Teknik Destek Hizmet Alımı Sözleşmesi” kapsamında anılan tarihlerde “Elektrik Teknikeri” meslek koduyla çalıştığı ve SGK Bildirimlerinin bu meslek koduyla yapıldığı, kimlik kartında, İdarenin kendi resmi belgelerinde bu ifadenin yazdığı, öte yandan ilgili idare tarafından Kurumumuza gönderilen cevabi yazı incelendiğinde ise başvuranın iddialarını çürütecek nitelikte deliller sunulamadığı gibi başvuranın fiilen “Teknisyen” olarak çalıştığı idarece kabul edilmiş olup bunun başvuranın kendi isteğiyle gerçekleştiği belirtilmiştir. Bu noktada Kurumumuza sunulan sertifikalar, SGK bildirimleri, başvuranın Teknisyen unvanıyla imzaladığı Teknik Bakım ve Onarım Formu belgeleri ile özellikle görevlendirilmesine ilişkin Başhekim imzalı resmi yazılarda “teknisyen” unvanının açıkça vurgulandığı görülmüştür. Bu haliyle, başvuranın istihdam edildiği iş kolu meslek kodu arasında uyumsuzluğun olduğu, mevzuata göre idarenin işçiyi hangi iş kolunda istihdam ediyorsa o iş kolunda kadroya geçirmesi gerektiği, çalışılan iş için uygun olan meslek kodunun seçilmesi ve görev değişikliği, görevlendirme, terfi gibi durumlarda sistem üzerinde güncellemenin yapılmasından işverenin sorumlu olduğu ve idarenin işyerinde fiilen yapılan işe uygun meslek adı ve kodunu bildirilmesi ile sorumlu olduğu sonucuna ulaşılmakla birlikte idarenin başvuranın meslek kodu bildirimine ilişkin eylem ve işlemlerinde hukuka ve hakkaniyete uyarlık bulunmamıştır.

Sonuç olarak Kurumumuzca yapılan inceleme neticesinde; idarenin konu ile ilgili açıklamaları, ilgili mevzuat ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde; başvuranın idarede fiilen yürütmekte olduğu hizmeti ile meslek kodunun birbirine uygun olup olmadığının ortaya konulması neticesinde yeni bir işlem tesis edilmesi gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

Özetle KDK; işçinin 696 sayılı KHK ile kadroya geçmeden önce de teknisyen olarak görev yaptığını, fiilen yapılan iş ile meslek kodu arasında uyumsuzluğun olduğunu ve mevzuata göre idarenin işçiyi hangi iş kolunda istihdam ediyorsa o iş kolunda kadroya geçirmesi gerektiğini belirtmiştir.

Kamu Denetçiliği Kurumu, fiilen yürütülen iş ile meslek kodunun birbirine uygun olup olmadığının ortaya konulması neticesinde işverenin yeni bir işlem tesis ederek meslek kodu uyumsuzluğunu ortadan kaldırması gerektiği kararına varmıştır. 

KDK'nın bu kararı, 696 sayılı KHK ile kadroya geçen ve benzer durumda olan sürekli işçiler için emsal teşkil edecek niteliktedir. 

Ekli Dosyalar

15 Haz 2022 - 13:40 - 4 D Sürekli İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.

03

Bilinmeyen - Yetkili olan sendika bu meslek kodu mağdurlugu olayına birşey yapmıyor kdk kararına da uymuyorlar sağlık bakanligi yetkili sendika ve kurumlar bu konuya acil el atmalı bence

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 06 Haziran 23:01
02

Magdur - Kdk kararına acaba sağlık bakanlığı uydumu bence uymadı çünkü tavsiye kararı dediler kdk bu meslek kodu kararı konusunda sağlık bakanlığınca konuşmalı diye düşünüyorum kamunun vicdanı olan kdk nin kararına saygı duysunlar mağdurlar kurtulsun

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 19 Mart 23:48