Sürekli İşçilerin Statüsü Nedir? Kamu İşçileri 4/A Statüsünde midir 4/D Statüsünde midir?

Kamu kurumlarındaki sürekli işçiler 4/A kapsamında mı yer alır? Sürekli işçilerin statüsü 4/A mıdır 4/ D midir?

Kamu kurumlarındaki sürekli işçilerin hangi statüde olduğu, 4/A statüsünde mi 4/D statüsünde mi olduklarına ilişkin kafa karışıklığı yaşandığı ve bu konuda çok soru geldiği görülmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/D maddesinde işçilerin zikrediliyor olması, ilgili kanun kapsamında algılanmalarına yol açabilmektedir.

Diğer yandan SGK açısından 4/A kapsamında olmaları kafa karışıklığına yol açabilmektedir.

657 sayılı DMK’nın 4. maddesinde çalışma statüleri, “İstihdam Şekilleri” başlıklı maddesinde şöyle açıklanmıştır:

“Kamu hizmetleri; memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler eliyle gördürülür.

A)    Memur:

Mevcut kuruluş biçimine bakılmaksızın, Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenler, bu Kanunun uygulanmasında memur sayılır. Yukarıdaki tanımlananlar dışındaki kurumlarda genel politika tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim gibi işlerde görevli ve yetkili olanlar da memur sayılır.

B) Sözleşmeli Personel:

Kalkınma planı, yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde, Cumhurbaşkanınca belirlenen esas ve usuller çerçevesinde, ih d a s e d ile n p o zisy o n la r d a , mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir.

D) İşçiler:

(A), (B) ve (C) fıkralarında belirtilenler dışında kalan ve ilgili mevzuatı gereğince tahsis edilen sürekli işçi kadrolarında belirsiz süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan sürekli işçiler ile mevsimlik veya kampanya işlerinde ya da orman yangınıyla mücadele hizmetlerinde ilgili mevzuatına göre geçici iş pozisyonlarında altı aydan az olmak üzere belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan geçici işçilerdir. Bunlar hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz.”

657 Sayılı Kanunun 4/C bendi kapsamında çalışma statüsü, 696 sayılı KHK ile iptal edilmiş, bu kapsamdakiler 4/B kapsamına alınmıştır.

Böylece 657 sayılı Kanun’da; "A: Memur, B: Sözleşmeli Memur, D: İşçiler" olmak üzere 3 statü bulunmaktadır.

Diğer yandan  657 sayılı Kanunu’nun 4/D maddesinde, bu kanun hükümlerinin işçiler için uygulanmayacağı hükmü açıktır.

Dolayısıyla sürekli işçiler, statü açısından 657 sayılı Kanun’un 4/D kapsamında yer alırlar. Bu yüzden de 4/ Sürekli İşçi olarak ifade edilirler.

Ancak bu Kanun’dan gelen her hangi bir hakları bulunmaz.  

Diğer yandan kamu işçileri de diğer işçiler gibi 4857 sayılı İş Kanunu’na tabidirler.

Tüm işçilerde olduğu gibi sürekli işçiler de SGK açısından 5510 sayalı Kanun kapsamında 4/A sigortalısıdırlar.

Yani SGK açısından 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının A Bendi kapsamında sigortalı sayıldıklarından SGK açısından 4/A statüsündedirler.

Yukarıda izah ettiğimiz üzere 657 sayılı Kanun kapsamında ise 4/D statüsündedirler.

Sonuç olarak sürekli işçiler;

657 sayılı Kanun kapsamında 4/D,

5510 sayılı Kanun kapsamında ise 4/A statüsündedirler.

07 Eyl 2022 - 14:15 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.

05

Cibo - Hastahane yemekhane mutfak çalışanları kadro bekliyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Eylül 09:00
02

Adalet - Üniversite mezunlarına pozisyon değişikliği olmalı tayin hakkı verilip zorunlu emeklilik kalkmalı...sınıf farkı yaratan esitsizlik giderilmelidir

Yanıtla . 5Beğen . 4Beğenme 21 Haziran 10:11
04

Lütfü - @Adalet 02 nolu yoruma cevabı: Hicbir faydası olmuyor bende şu an o durumdayım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Ağustos 15:57
03

Muhammet - @Adalet 02 nolu yoruma cevabı: İşçi olupta üniversite mezunumusunuz yoksa memursunuz ben teknisyen işçiyim 4/A tabiyim lise mezunuyum üniversite bitirsem mühendis diplomam elimde olsa bana bir faydası olurmu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Temmuz 23:02