İhbar Süresi Kullanılırken Alınan Rapor, İhbar Süresini Uzatır mı?

İhbar süreleri ne kadardır? İhbar süreleri toplu sözleşmelerle veya bireysel iş sözleşmeleriyle artırılabilir mi? İhbar süresine uyularak yapılan fesihlerde isçi istirahat raporu almışsa nasıl bir yol izlenmelidir?

4857 sayılı İş Kanununun “Süreli Fesih” başlıklı 17. maddesine göre; belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İhbar öneli de denilen ihbar süreleri Kanun’da şu şekilde yer almaktadır.

İş sözleşmeleri;

a) 6 aydan az sürmüş olan işçi için 2 hafta,

b) 6 ay ile 1,5 yıl arasında çalışmış olanlar için 4 hafta,

c) 1,5 yıl ile 3 yıla kadar çalışmış olanlar için 6 hafta,

d) 3 yıldan fazla çalışmış olanlar için 8 hafta,

ihbar süresi söz konusudur.

Bu süreler asgari süreler olup toplu sözleşmelerle veya bireysel iş sözleşmeleriyle artırılabilir.

Bildirimli fesihlerde ihbar süresi süreye dâhil edilir.

Dolayısıyla ihbar süresine uyularak yapılan fesihlerde, iş sözleşmesinin feshi, ihbar süresinin bitimi itibariyle söz konusu olur.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 28.04.2009 tarihli, Esas No. 2007/3906 Karar No. 2009/12118 sayılı kararında da, “İşçinin kıdem hakkı bakımından aranan en az bir yıllık süre, derhal fesihlerde feshin bildirildiği anda sona erer. Kural olarak fesih bildirimi muhataba ulaştığı anda sonuçlarını doğur. Bildirimli fesihler yönünden ise ihbar öneli süreye dâhil edilir.” denilmektedir.

Yine Yargıtay 7. Hukuk Dairesi’nin 15.01.2014 tarihli, Esas No. 2013/15874 Karar No. 2014/310 sayılı kararında, İş sözleşmesi taraflara sürekli olarak borç yükleyen bir özel hukuk sözleşmesi olsa da, taraflardan herhangi birinin iş sözleşmesini bozmak için karşı tarafa yönelttiği irade açıklamasıyla ilişkiyi sona erdirmesi mümkündür. Fesih hakkı iş sözleşmesini derhal veya belirli bir sürenin geçmesiyle ortadan kaldırabilme yetkisi veren bozucu yenilik doğuran ve karşı tarafa yöneltilmesi gereken bir haktır. Fesih bildirimi karşı tarafa ulaştığı anda sonuçlarını doğurur. Ulaşma, muhatabın hâkimiyet alanına girdiği andır.” denilmektedir.

Bütün bunlara göre; iş sözleşmesinin feshinde, fesih bildiriminin karşı tarafa bildirilmesi yeterli olup karşı tarafın kabulüne bağlı değildir.

Ancak, ihbar süreleri içinde istirahat raporu alınması halinde durum değişir. İhbar sürelerinin istirahat süresi kadar uzaması gerekir.

Zira raporlu süre içinde ihbar süresinin işlemeyeceği kuralı yargı içtihatlarına dayanmaktadır.

Bir başka ifadeyle, ihbar süresine uyularak yapılan fesihlerde isçi istirahat raporu almış ise ihbar süresi rapor süresi kadar uzatılmış olur. Dolayısıyla raporun bitiminde fesih gerçekleşmiş olur.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 04.03.1999 tarihli ve E. 1999/2826, K. 1999/4097 sayılı kararında; "...Davalı işçinin 1475 sayılı İş Kanununa göre çalışma süresini dikkate alarak 8 haftalık önel vermek suretiyle hizmet akdini feshedeceğini davacı bankaya bildirmiştir. Ancak önel içinde toplam 35 gün istirahat raporu almıştır…. Ayrıca belirtmek gerekir ki önel vermek suretiyle fesih bildiriminde taraflardan hangisi bulunursa bulunsun şayet isçi istirahat raporu almış ise raporlu süreyle ihbar öneli iç içe giremez. Bu nedenle rapor süresi kadar ihbar önelinin uzatılmış olduğu kabul edilmelidir." denilmektedir.

Sonuç olarak, işçinin iş sözleşmesi ihbar süresine uyularak yapılıyorsa bu durumda raporun bitmesi beklenmelidir. Bu durumda rapor süresi ayıklandıktan sonra ihbar süresinin tamamlanması gerekmektedir.

Raporlu süre içinde ihbar süresinin işlemeyeceği kuralı yargı içtihatlarına dayanmaktadır.

Dolayısıyla ihbar süresine uyularak yapılan fesihlerde işci istirahat raporu almışsa, ihbar süresi rapor süresi kadar uzar.

 

23 Haz 2022 - 09:05 - Kıdem ve İhbar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.