İşveren, Performansı Düşük Diye İşçiyi İşten Çıkarabilir mi?  

İşçinin iş sözleşmesi, performans düşüklüğü nedeniyle fesih edilebilir mi? İş sözleşmesinin işçinin performansına dayalı olarak feshinin mümkün olabilmesi için hangi adımların atılması gerekir?

4857 sayılı İş Kanununun 18 ile 21. maddeleri gereği; herhangi bir iş sözleşmesinin işveren tarafından feshi durumunda, feshin yazılı olarak bildirilmesi ve feshin gerekçesinin açıkça belirtilmesi gerekir. Ayrıca feshe bağlı olarak ortaya çıkan yasal hakların fesih tarihinde işçiye ödenmesi gerekmektedir.

İş sözleşmesinin işçinin performansına dayalı olarak feshinin mümkün olabilmesi için, işçinin bu konuda savunmasının alınması, gerekiyorsa performansının izlenmesi için kendisine bir süre verilmesi gerekir.

Performansa dayalı fesihlerde, feshe temel oluşturan performans ölçümlerinin somut ve ölçülebilir verilere dayanması gerekmektedir.

Nesnellikten uzak değerlendirmelere dayalı performans ölçümleri, iş sözleşmesinin feshine temel oluşturamaz.

İş sözleşmesinin objektif ölçümlerden uzak performans değerlendirmelerine dayalı olarak feshi ve fesih sırasında yasa ile belirlenen fesih usullerinin yerine getirilmemesi durumlarında işçinin feshin geçersizliğini ileri sürerek işe iade talebi ile yargı yoluna başvurması halinde işçi işe iade edilebilmektedir.

Performansa dayalı fesihlerde, feshe konu olan iddialar nesnel bir şekilde ortaya konulup delillendirilememişse, çoğunlukla mahkemeden işçi lehine işe iade kararı çıkmaktadır.

29 Nis 2022 - 11:24 - Kamu İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.