İşçinin Hangi Davranışları İş Sözleşmesinin Feshine Yol Açabilir?

İş yerinde rahatsızlık yaratacak şekilde çalışma arkadaşlarından borç para istemek işçinin işten atılması için geçerli neden midir? İş yerinde uzun telefon görüşmeleri yapmak geçerli fesih sebebi oluşturur mu?

İşçinin iş sözleşmesinin feshi İş Kanunu’nda açıkça düzenlenmiş, Kanun’da yer almayan hususlar ise Yargıtay kararlarıyla açıklığa kavuşturulmuştur.

4857 sayılı İş Kanunu ile iş güvencesi kapsamdaki işçilerin sözleşmelerinin feshedilebilmesi için geçerli nedene dayanma zorunluluğu getirilmiştir.

İş Kanunu’ndaki düzenlemeye göre, iş güvencesi kapsamındaki işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yetersizliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

Geçerli sebep kavramından ne anlaşılması gerektiği kanunda belirtilmemiş olmakla birlikte, Kanun’un gerekçesinde şu ifadelere yer verilmiştir:

“Bu maddede sayılan geçerli sebepler İş Kanununun 25. Maddesinde belirtilenler kadar ağırlıklı olmamakla birlikte, işçinin iş görme borcunu ve işyerinin normal işleyişini olumsuz etkileyen hallerdir”

“Geçerli neden” sözleşmeyi derhal sona erdirmeyi gerektirecek ağırlıkta olmayan ancak işçi çalıştırılmaya devem edildiği müddetçe işyerinde olumsuzluklar meydana getirecek olay veya durumlardır.

İşçinin yetersizliğinden veya davranışlarından kaynaklanan nedenler, ancak işyerinde olumsuzluklara sebep olduğu durumda, geçerli neden olarak kabul edilebilir.

Aksi halde, işçinin sosyal açıdan olumsuz bir davranışı, toplumsal veya etik olarak onaylanmayacak bir tutumu, işyerinde olumsuzluklara neden olmadığı müddetçe geçerli neden olarak kabul edilemez. Dolayısıyla geçerli neden kavramı her somut olayda tek tek incelenmelidir.

Geçerli fesih nedenleri de kendi içerisinde ayrılmaktadır. İşçinin kişiliğinden kaynaklanan geçerli neden, işçinin davranışlarıdır.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 18. maddesinde işçinin davranışlarından kaynaklanan geçerli neden tanımlanmamış ancak maddenin gerekçesinde hangi davranışların geçerli nedenle feshe sebep olabileceği gösterilmiştir.

Buna göre;

-         İşverene zarar vermek ya da zararın tekrarı tedirginliğini yaratmak,

-         İş yerinde rahatsızlık yaratacak şekilde çalışma arkadaşlarından borç para istemek,

-         Arkadaşlarını işverene karşı kışkırtmak,

-         İşini uyarılara rağmen eksik, kötü veya yetersiz olarak yerine getirmek,

-         İş yerinde iş akışını ve iş ortamını olumsuz etkileyecek bir biçimde diğer kişilerle ilişkilere girmek,

-         İşin akışını durduracak şekilde uzun telefon görüşmeleri yapmak,

-         Sık sık işe geç gelmek ve işini aksatarak iş yerinde dolaşmak,

-         Amirleri veya iş arkadaşları ile ciddi geçimsizlik göstermek, sıkça ve gereksiz yere tartışmaya girişmek...” gibi hâller, işçinin davranışlarından kaynaklanan geçerli nedenlere örnek olarak sıralanmıştır.

Ancak işçinin davranışlarından kaynaklanan geçerli nedenler bu sayılanlarla sınırlı değildir. Dolayısıyla somut olayın özellikleri dikkate alınarak işçinin davranışının geçerli fesih nedeni oluşturup oluşturmayacağı değerlendirilmelidir.

İşçinin davranışının geçerli neden oluşturabilmesi için, bu davranışın iş yerinde işin görülmesini önemli ölçüde olumsuz etkilemesi ve iş sözleşmesinin devamını engelleyecek nitelikte olması gerekmektedir.

İşçinin davranışı nedeniyle iş sözleşmesinin geçerli nedenle feshedilebilmesi için, işçinin kusuru gerekmektedir. Başka bir deyişle, işçinin davranışları nedeniyle iş sözleşmesinin feshedilebilmesi ancak işçinin iş sözleşmesine aykırı, sözleşmeyi ihlal eden bir davranışının varlığı hâlinde mümkündür. İşçinin kusurlu davranışı ile sözleşmeye aykırı davranması ve bunun sonucunda iş ilişkisinin olumsuz etkilenmesi, işçinin davranışından kaynaklanan geçerli bir fesih nedenidir.

Sonuç olarak işçinin davranışlarından kaynaklanan nedenler, sözleşmenin haklı feshine elverecek ağırlıkta olmamakla birlikte bir uyarı ile geçiştirilecek hafiflikte de olmayan ve bu itibarla iş ilişkisini olumsuz bir şekilde etkileyerek iş sözleşmesinin feshini geçerli şekilde olanaklı kılan sözleşmeye kusurlu aykırılık hâlleridir.

Geçerli fesihte işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekir.  

 

05 Ağu 2022 - 14:00 - 4 D Sürekli İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.