İş Kıyafeti Alan Özel Güvenlik ve Temizlik İşçisi, Giyim Yardımı da Alabilir mi?

Özel güvenlik görevlilerine ve temizlik çalışanlarına işveren tarafından verilen iş kıyafetleri, toplu iş sözleşmesindeki Giyim Yardımını almalarına engel midir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerin önemli bir bölümü, özel güvenlik görevlisi ve temizlik işçilerinden oluşmaktadır.

Özel güvenlik görevlileri, iş icabı üniforma giymek zorundadır.

Nitekim Emniyet Genel Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan özel güvenlik görevlilerinin tek tip üniforma giymelerine ilişkin bir Yönerge hazırlayarak bunu 15 Mayıs 2020 itibariyle yürürlüğe koymuştur.

Diğer yandan özel güvenlik görevlilerinin giyecekleri üniformaların kurum tarafından mı verileceği, çalışanlar tarafından mı alınacağı zaman zaman tereddüte yol açmaktaydı.

Süreç içerisinde verilen pek çok görüş neticesinde; kamu kurumlarında çalışan özel güvenlik görevlilerinin resmi kıyafet ile çalışmak zorunda olduklarından, bu üniformaların kurumları tarafından temin edilmesi gerektiği genel olarak kabul görmüştür.

Taşerondan kadroya geçen temizlik görevlilerinin de işyerinde giyecekleri kıyafetlerin kim tarafından karşılanacağı konusunda bir takım tereddütler bulunmaktadır.

Mevzuatta temizlik işçilerinin kıyafetlerinin işyeri tarafından mı işçi tarafından mı temin edileceğine ilişkin açık hüküm bulunmamaktadır. Fakat özel güvenlik görevlileri için verilen görüş ve uygulamanın temizlik işçileri için emsal teşkil edebileceği kanaatindeyiz. Dolayısıyla temizlik işçilerinin iş kıyafetlerinin de kurum tarafından temin edilmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Bir başka tereddüt ise özel güvenlik görevlilerine ve temizlik çalışanlarına işveren tarafından verilen iş kıyafetlerinin toplu iş sözleşmesindeki Giyim Yardımını almalarına engel teşkil edip etmeyeceğidir.

Kamu kurumları adına TÜHİS’in işçi sendikalarıyla imzaladığı pek çok toplu iş sözleşmesinde Giyim Yardımı maddesi şu şekildedir:  

“Madde 36- Giyim Yardımı:

İşçilere, toplu iş sözleşmesinin birinci yıl birinci altı ayında her ay brüt 21,48 TL/Ay; sözleşmenin birinci yıl ikinci altı ayında ise her ay brüt 22,55 TL/Ay Giyim Yardımı ödenir.

Bu yardım toplu iş sözleşmesinin ikinci yılı birinci ve ikinci altı aylarında ücret zammı oranında artırılarak uygulanır.

Ancak, iş icap ve zaruretleri ile İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatı gereğince verilmesi gereken koruyucu giyim malzemesi ayrıca verilmeye devam edilir.”

Görüldüğü gibi giyim yardımı maddesinin son fıkrasında, giyim yardımı olarak ödenen paranın, iş icap ve zaruretleri ile İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatı gereğince verilmesi gereken koruyucu giyim malzemelerinin haricinde, ayrıca verilmeye devam edileceği hüküm altına alınmıştır.

Dolayısıyla toplu iş sözleşmesinde, engelleyici bir özel düzenlemeye yer verilmediği sürece işin icabı ve gereği verilen kıyafetlerin, giyim yardımına engel teşkil etmeyeceğini değerlendiriyoruz.  

 

07 Eyl 2022 - 14:45 - İşçi Maaşı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.

01

Işçibey - Habere ek olarak;

Kurum orta öğretim ve altı düzeyinde İŞKUR üzerinden işçi alımında kuradan önce belge toplayabiliyor, belge kontrolünden sonra kuraya dahil ediyor veya kuradan sonra belge kontrolü yapabiliyor. Örn; Şeker Fabrikalarının son alımında belge kontrolünü kuradan önce istedi. İlanlara başvuranlar, öncelikle ilanı iyi okusunlar ve başvurduğu kurumun internet sayfasını sık sık kontrol etsin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ağustos 22:44