İşçi, Yıllık İznini Kurban Bayramı İle Birleştirerek Kullanabilir mi?

İşveren, işçilerin yıllık izinlerini Kurban Bayram tatili ile birleştirerek kullanma talebini karşılamak zorunda mıdır? 

Kurban Bayram tatilinin 9 gün olması ve yaz sezonunun gelmesi nedeniyle pek çok kişi, bayram izni ile yıllık iznini birleştirerek kullanmak istemektedir. 

Peki işveren, işçilerin bayram izni ile yıllık iznini birleştirerek kullanma talebini karşılamak zorunda mıdır? 

Yargıtay içtihatlarına göre; İşçinin hak ettiği yıllık izinlerini ne zaman ve ne şekilde kullanacağı belirleme yetkisi, yönetim hakkı kapmasında işverendedir. 

Dolayısıyla yıllık izin, işçinin istediği bir tarihte değil, işin gereği olarak işverenin belirlediği bir tarihte kullanılabilir.   

Ancak diğer yandan işveren, yönetim hakkını objektif iyi niyet kuralları çerçevesinde kullanmakla yükümlüdür. 

Dolayısıyla işveren, işçinin izin talebine objektif bir şekilde ve iyiniyetli olarak yaklaşmalı, eğer ki yılık iznini Kurban Bayram tatili ile birleştirerek kullanması işyerindeki işleyişi aksatmayacaksa bu konuda olumlu yaklaşmalıdır.   

Bu konudaki Yargıtay kararı şöyledir:

"İşçinin hak ettiği izinlerini ne zaman ve ne şekilde kullanacağı işverenin yönetim hakkı kapsamında olup, işverence belirlenir. Kuşkusuz işveren bu hakkını objektif iyi niyet kuralları çerçevesinde kullanmalıdır. Dosyada ki bilgi ve belgeler, davalı tanığı ...’in beyanı, davacıya ait savunma metni ve devamsızlığa ilişkin tutanak içeriklerinden; 2012 yılı Ramazan Bayramında işyerinde çalışan davacı işçinin bayram sonrası işverenden izin almadan, 2 günlük hafta sonu ile birleştirip 5 gün kendince izin kullandığı sabittir. Ancak işverenden izin almadan izin hakkını kullanmaktan bahsedilemeyeceğinden, esasen bu durum devamsızlık niteliğinde olup, davalı işverenin 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 25/II-g bendine istinaden devamsızlık nedeniyle yaptığı fesihte haklı olduğu gözetilerek davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yerine, yazılı gerekçe ile kabulü hatalıdır." (9. Hukuk Dairesi 2015/18721 E. , 2018/11009 K.)

Sonuç olarak işveren ile işçi anlaşırsa yıllık iznin tamamının veya bir bölümünün Kurban Bayram tatili ile birleştirilerek kullanılabilmesi mümkündür.

Ancak işçinin böyle bir talebi, işyerindeki işi ve işleyişi aksatacaksa işveren bu talebi karşılamak zorunda değildir. 

Kural olarak yıllık izin ne zaman kullanılacağını belirleme yetkisi işverendedir.

İşveren de yönetim hakkını kullanırken iyi niyetli olarak hareket etmeli, çalışma barışı ve iş verimi için işçinin taleplerini mümkün olduğu ölçüde karşılamaya özen göstermelidir.  

   

06 Tem 2022 - 13:25 - Yıllık İzin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kamu İşçileri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamu İşçileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kamu İşçileri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kamu İşçileri değil haberi geçen ajanstır.